Pokračujeme v představování poměrně netradičních metalových zemí. Po Alžírsku z minulého dílu se nyní posouváme zpátky do Evropy. Konkrétně na západ. Říkáš si, že západní Evropa je přeci metalem vyhlášená, ne? Jistě. Ale ne tolik malé velkovévodství mezi Francií, Německem a Belgií: Lucembursko.

Tento malý stát je historicky významným i z hlediska českých zemí. Jeho historie je spjata se známým rodem Lucemburků. Z nich pocházel například Karel IV., do dnešního dne braný jako největší a nejvýznamnější vladař v českých dějinách. V dnešní době je Lucembursko bohatou zemí těžící zejména z bankovního sektoru a slévárenského průmyslu. A kovy pořádně taví i v současné době asi nejznámější kapela z tohoto malého státu – FUSION BOMB. A tato bomba, která vznikla již v roce 2010, má poměrně blízký vztah i k České republice. Mohl jsi je u nás vidět třeba v roce 2018, kdy dělali support v Praze i Brně německé legendě Tankard. I proto jsem se rozhodl trochu vyzpovídat hlavní tvář kapely, kytaristu a zpěváka Miguela Teixeira Sousu.

Miguel Teixeira Sousa, Fusion Bomb

Migueli, co se ti vybaví, když se řekne Česká republika? Máš nějaké zajímavé zážitky tady od nás?
No jasně (směje se), a ne málo. Dodneška vzpomínám, když jsme hráli ve Frýdku-Místku a po koncertě se náš bubeník prostě vypařil spolu s kluky z Impalers Gutalax, kteří tam hráli s námi. Sednul ke Gutalaxu do dodávky a prostě odjel na nějakou opuštěnou chatu uprostřed ničeho. A samozřejmě – vybitý telefon, žádný kontakt, netušil vůbec, kde je, prostě nic. My jsme museli v noci jezdit ulicemi a ptát se místních, jestli by nás na to místo, kde se údajně měl nacházet, nemohli navést. A navzdory tomu, že jsme ani neměli přesnou adresu, tak jsme tu chatu někde v lesích opravdu našli! Asi ani nemusím vyprávět, že všichni byli totálně na šrot (smích), dodneška to beru jako největší zážitek, který s kapelou mám.

Dokonce větší, než když jste dělali předkapelu legendárním Megadeth?

Jasně. Koncert s Megadeth byl fakt bomba, byla to nejdůležitější akce, jakou jsme kdy s Fusion Bomb odehráli, otevřelo nám to spoustu dveří a hodně nám to pomohlo ukotvit se na metalové mapě Evropy, ale… Ten Frýdek-Místek byl víc. Říjen 2017, Undergrinder Mania vol. 6, pamatuju si to do dneška přesně. Měli jsme po cestě zpoždění, protože se nám povedlo píchnout, ale naštěstí jsme všechno stihli tak akorát na čas, tým lidí z akce nám pomohl všechno vytahat, aby se na nic nečekalo, vlezli jsme na stage a pro těch zhruba 300 lidí, co tam byli, jsme zahráli podle mého jeden z nejlepších koncertů v naší historii. A pak ještě ta skvělá afterparty.

Je stále poměrně nezvyklé vidět lucemburskou kapelu. Setkal ses třeba někdy s předsudky kvůli tomu, odkud pocházíte?

Lidi jsou často překvapeni, když řekneme odkud jsme. Pořád je lucemburská metalová kapela poměrně raritou. Občas se setkáme s pichlavým komentářem, že Lucembursko jsou jen banky a všichni jsou tam nechutně bohatý, ale… nebereme to nějak špatně.

Fusion Bomb

Jak to vlastně vypadá s metalem v Lucembursku? Je tam kvalitní podhoubí, nebo jste spíš výjimkou?

Lucembursko má velkou spoustu kvalitních kapel! Mým osobním favoritem je banda Scarred, která v roce 2013 vydala naprosto úžasný album Gaia – Medea. Rozhodně doporučuju, stejně jako doporučuju bližší průzkum lucemburské metalové scény – myslím, že budeš velmi příjemně překvapen.

Je něco specifického na lucemburském metalu?

V naší zemi je strašná spousta talentovaných muzikantů a celkově tím, jaká jsme země, tak je u nás velmi dobré prostředí pro hudební tvorbu. A to, odkud pocházíme, je zajímavé i v tom, že i takhle malá kapela, jako jsme my, si pak může zahrát třeba s již zmíněnými Megadeth nebo Trivium na obrovských pódiích, protože chtějí dát šanci lokálním kapelám z dané země.

Lucemburská scéna tedy očividně žije. Hrajete doma často, nebo se vám spíš vyplatí jezdit ven?

Jasně, že žije, před pár lety mi přišlo, že byla o něco větší a aktivnější, ale je pořád hodně silná! Na druhou stranu… Lucembursko je malá země, a tak nedává moc smysl hrát tam moc akcí. Znáš to, stejný akce, stejný lidi, po čase se jim omrzíš a nakonec nikdo nepřijde. Proto se snažíme hodně hrát venku.

Když hrát venku… kdy vás zas uvidíme v České republice?

Miguel Teixeira Sousa, Fusion Bomb

Měli jsme u vás hrát letos, ale víš jak to dopadlo kvůli Covidu… Zatím nemáme domluveno nic konkrétního, ale doufám, že v příštím roce se uvidíme. A to i s novou nahrávkou!

A v jaké fázi ta nahrávka v tuto chvíli je?

Zatím ještě pořád tvoříme. Písničky už jsou víceméně hotové, už jsme to zkoušeli nahrát i do nějakých demoverzí. A pomalu dokončuji i soupis myšlenek, které by měly mít jeden velký zastřešující příběh a mělo by se tak jednat o tematické album. Hned jak to budu mít hotové, tak dokončím i texty a pak hurá do studia!

Poslední otázka: Co ty a české kapely?

Jasně, mám je moc rád! Udělal jsem si mezi nimi spoustu kámošů, namátkou zmíním třeba ReforeSpreading DreadCBF (teď už nově Faüst) a samozřejmě mou oblíbenou Exorcizphobii!

O autorovi

Fanoušek obskurního undergroundového metalu, zejména v jeho rychlejších podobách. Nadšenec do objevování neznámých (starých i nových) kapel a taky obyčejnej metloš, co si rád dá pár piv.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x