Ahoj Pavle, věřím, že většina lidí poslouchajicí metal tě už zná, ale na úvod, zkus nám sebe i tvou kapelu trochu přiblížit.

Kapela NAHUM vznikla už v roce 2004, což znamená, že v příštím roce 2019 budeme slavit už 15 let existence. Fakt je ovšem ten, že opravdu extrémní koncertní nasazení propuklo až v roce 2011, kdy jsme připravovali naše první album: The Gates Are Open. Tedy metaloví fans se s námi prakticky setkávají aktivně cca 8 let. Že makáme na 100%, potvrdí již slušná řádka odehraných koncertů v ČR, ale i v zahraničí. A to včetně velkých renomovaných akcí a festivalů. Zároveň jsme stihli za tu dobu vytvořit tři plnohodnotná alba a tři klipy. Takže nezahálíme. Hudebně se od svých začátků držíme v ranku death a thrash metalu, což je muzika která nás stále baví. Občas to okořeníme blackovou atmosférou, či silnou melodií. Naše muzika má hlavně tah na bránu a útočí na všechny smysly posluchačů. Prostě tě dostane.

Já jsem kdysi začínal v kapele na pozici bubeníka, ale to je už let… podílel jsem se například na našem prvním songu: Worldwide Screaming, ten bych snad ještě odbouchal. Pak, ale naštěstí přišli skuteční hráči…a musím říct, že od té doby jsme měli vždy špičkové bubeníky. Já přešel na pozici zpěvu, protože jsem asi z kapely nejvíc, jak to říct, asi „psycho“… takže, jak se rozjede naše live hraní a ta naše mašinérie spustí, nechám na pódiu vše…takže ano, vokál…

Říkáš, že jsi nejvíc psycho, chceš tím naznačit, že v kapele jste cvoci všichni? V jakém ohledu?

Začnu od konce… Pokud hraješ v metalové kapele, tak prostě musíš být z určitého pohledu „cvok“. Takže takto vzato, ano. Pokud to vezmu víc do hloubky, tak každý, jak jsme v kapele, jsme úplně rozdílné povahy. Máme rozdílné životní zkušenosti a kořeny. Někdy si říkám, že je divné, že to zatím funguje. Občas máme třecí plochy, což je za ty roky normální, třeba se pošleme někam, ale vždy se dáme rychle do cajku. Prostě jsme v jádru přátelé, respektujeme se, a milujeme muziku, co děláme… Ale myslím, že každý z nás by byl schopen ti říct, v čem je „psycho“… každý z nás má svůj životní příběh, který je zajímavý. Ovšem, když jsem mluvil o tom, že jsem „psycho“ myslel jsem tím koncertní show. Stávám se někým jiným, jsem lovec, dobyvatel, vyvrhel…prožívám to do morku kostí… je to intenzivní… Má tepová frekvence, naběhlé žíly a odrovnaný hlas mluví za vše… Na pódiu cítím jednotu a sílu kapely jako celku. Je to jako bys jel v tanku, co převálcuje vše, ale ty jsi ten, co obsluhuje kanón. Ty cílíš… Možná se budeš divit, ale někdy na pódiu prožívám např. i pocit samoty, prázdna, ale i vítězství a jiné podobné pocity… vše, co vyvolá naše muzika a celý ten běs. Hodně na mě působí komunikace s publikem. Když jsme s fans na jedné vlně, je to jako droga, bojiště vře, emoce a prožitky přicházejí. Pak už NAHUM není jen kapela na pódiu… NAHUM jsme pak všichni, splyneme v jeden celek…

To je krásně poeticky napsáno. A jak probíhá nahrávání nového alba? Jak probíhal tvůrčí proces, byly nějaké problémy?

Myslím, že žádné nahrávání se neobejde bez problémů. Tedy ani my jsme nebyli výjimkou. Musím říct, že nás to docela semlelo, ale ustáli jsme to. Co se samotného průběhu nahrávání týče, tak to v současné době již máme úspěšně za sebou. Tedy náběry. Kompletní náběry jsme odeslali do polského studia HERTZ, kde své desky točí veličiny typu: VADER, BEHEMOTH, DECAPITATED a další…. Pro HERTZ jsme se rozhodli především kvůli zvuku VADER, který milujeme. Naše třetí album bude asi největší masakr, co jsme zatím udělali, takže si myslíme, že by si zasloužilo kvalitní světový metalový sound, o což by se měl HERTZ postarat. Těšíme se na to. Jinak, muziku napsal, ostatně stejně jako na minulé desce: „And The Chaos Has Begun“, kytarista Tomash. Kytarista Michal se postaral o naprosto famózní sólové party, a rovněž na celý proces nahrávání pečlivě dohlíží. Je skvělý, je radost mít v kapele člověka, co věci opravdu rozumí do detailu. Nahrávali jsme na etapy. Nejdříve Tom Brighter nahrával bicí ve studiu Abbadon pod dohledem Zdeňka Čepičky (Postcards from Arkham). Následně se nahrávaly kytary, a finálně jsme spáchali basu a zpěv v GM studiu pod dohledem Martina Roženka (Ador Dorath). Bylo to pro nás trochu zvláštní, myslím tím ten proces. Deska se prakticky nabírala půl roku. Dřívější alba jsme více méně nahrávali v kratším čase a za přítomnosti ostatních členů kapely. Teď jsme byli ve studiu každý sám za sebe, ale jinak to prostě nešlo. Naše životy jsou hodně napěchované, takže hledat jeden společný termín pro všechny, bylo nereálné. Věříme, že jsme už na takové profi úrovni, že jsme si takový individuální proces mohli dovolit. Nicméně s tímto procesem byly spjaty ony problémy, ale to je na další dlouhý příběh. Věříme, že se nám je podařilo překlenout a deska bude skvělá…

A bude se deska oproti předchozí tvorbě nějak lišit? Říkáš, že to bude největší masakr, jak je to myšleno? Album bude víc hutné a agresivní?

Ono pokračujeme v naší vizi. První album bylo hodně mystické, melodické…melodický death metal. Brány se otevřely, a rozpoutal se chaos…druhá deska byla více agresivní…teď jsme ve třetí fázi totální destrukce…takže ano, bude do masivní zážitek. Nicméně vycházíme opět z kombinace death a thrash metalu. Bubeník se více zapotí a bude více kytarových sól. Myslíme si, že NAHUM má svůj nezaměnitelný rukopis, který si své posluchače našel, takže netřeba ho měnit. Bude to prostě NAHUM, jak řemen.

A můžeš čtenářům a fanouškům prozradit jak se nové album bude jmenovat a kdy asi vyjde?

Název máme již vymyšlený a stejný název ponese i naše velké tour v roce 2019 na podporu desky. Bohužel ti ho ještě nemůžu prozradit… třeba v příštím rozhovoru. Každopádně na tour 2019 se moc těšíme! Bude to speciální tour k našim 15 letům existence a k nové desce…bude to špička, fakt. Už na tom makáme. Prozradím, že tour začne 19.1.2019 v Ostravě. Kdy deska vyjde, ti prozradit, myslím, můžu. Tedy, pokud vše půjde dobře, tak datum vydání je stanoveno na 24.10.2018 pod firmou METALGATE.

Než rozhovor zakončíme, mám takovou pikantní otázku. Jak vnímáš českou scénu, co pro tebe vlastně česká scéna je? Vnímáš rozdíl mezi českými fanoušky a zahraničními?

Pikantní… hm… Z pohledu naši kapely bych řekl, že čeští fanoušci jsou skvělí. Máme mraky skvělých fanoušků napříč všemi generacemi. Když po koncertě s nimi hodíme řeč, či po půlce, jsou to fajn lidé. Takže na fanoušky si rozhodně stěžovat nemůžeme. Navíc naše muzika oslovuje posluchače všech metalových žánrů, takže taky fajn. Jak to mají jiné kapely, nevím. Jsme tak trochu samorosti. Snad jen možná, že fans v zahraničí jsou trochu méně „řešiči“… ale obecně máme dobrou zkušenost všude. Co mě mrzí, je pronikání politiky a ideologie, jakékoliv, do muziky… Hudební múza by neměla být znásilněna nikým a ničím… Česká hudební scéna je pestrá. Musím říct, že na české scéně je již poměrně dost skvělých kapel, které by si zasloužily pozornost i venku, a třeba i nějakého zahraničního vydavatele. Žel se to zatím nedaří úplně prolomit. Tedy česká scéna pro mě je domácí scéna, to je jednoduchá odpověď. Když se člověk snaží a má co nabídnout, lidi přijdou, to funguje všude stejně. Když jsi přesvědčen o své věci, lidi to dříve nebo později pochopí, ať už v ČR nebo venku.

Díky ti moc za skvělé odpovědi. Je něco co by jsi rád závěrem řekl? Nebo něco zmínil?

Díky moc za rozhovor a zájem o dění v naší kapele. Závěrem bych všechny rád pozval na naše tour 2019, budeme všude, kde to jen jde, a tak pro výmluvy nebude místo… Vše brzy zveřejníme, makáme na tom. Věřím, že se těšíte na naši novou desku stejně jako my, takže si to spolu užijeme. Nechali jsme na ní vlastní krev a duši! Buďte v pohodě a užívejte dobrou muziku a pohodu s přáteli. Co víc si přát. Díky!

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x