Perún hromom žehná nám! A muselo to zřejmě být velké požehnání. Po dvou EP přicházejí pagan/black metaloví Ramchat se svým prvním dlouhohrajícím albem „Atrana“. Oslava pohanství může začít.

Po třech letech existence kapely je tu debut s velkým potenciálem. S novým zpěvákem Martinem „Walki“ Valkarem strávili Ramchat dva měsíce ve studiu Rolanda Grapowa, který z nich dostal tři čtvrtě hodiny muziky plné hromobití. Hned od úvodu se rozjede mašinérie pořádně našlápnutých kytar a kulometných bicích, aby až na výjimky neztrácela z vysoce nasazeného tempa. A když Mišo Goldberger rozhýbe šlapky u kopáků na maximum, je to pořádná vichřice. Ale Atrana není jen o rychlosti. Najde se na ní (možná) překvapivě dost melodických linek a nechybí ani kytarové sóla, která jsou jak v režii Pavla „Hiraxe“ Baričáka, tak i Viktora Kotríka, a dokonce i mistr Grapow zanechá na desce svou hráčskou stopu. Je až s podivem, že přes to všechno si nahrávka zachovává načernalou tvář. Charakteru nahrávky neubírá na kráse ani klávesová výpomoc Martina ‚Redface‘ Cibulky. Dalším aspektem, jejž nelze zanedbat, je vokál novice „Walkiho“. Deathový chropot, blackový skřekot i čistší podoba jeho hlasu dodávají albu pomyslnou barevnost, která mě baví. Někdy je trochu složitější mu porozumět, ale takových případů naštěstí moc není. Na Atraně má navíc výpomoc v podobě hlasu Juraje „Ďuriho“ Hnilici a skladba „Perún hromom žehná nás“ dostává hned jiný rozměr. Velice chytlavá píseň. Škoda, že některé sloky působí jako nedopsané, ale podstata je naštěstí zachována. Nečekaný moment nastává u písně „Zvlčili sme“, kde ženský vokál působí jako hlas zbloudilé víly. Tečku za albem dělá skladba „Síla ducha“ se silným textem odkazujícím na obklíčení hradu Dregel a fantastickým duetem.

ramchat-atrana

Tohle vše je opatřeno fantastickou grafikou, za kterou smekám před Petrem „Azraelangelem“ Hoffmannem. „Atrana“ je album, jemuž jedno přehrání opravdu nestačí. Tak se nebojte do něj ponořit, stojí to totiž za to.

Ramchat - Atrana

8.4

Písně

7.5/10

Originalita

8.0/10

Produkce

10.0/10

Zpěv

8.0/10

Nástroje

8.5/10

Klady

  • Hlasová variabilita
  • Atmosféra
  • Grafika

Zápory

  • Občasný nesrozumitelný vokál

O autorovi

Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x