Nová deska Bloody Obsession nese název Husaria. Název v polštině není náhodný, ale poukazuje na inspiraci husarskými válkami v 16. a 17. století na území tehdejší republiky obou národů. Myšlenka pro takto tématickou desku vznikla díky lásce k historii válek. Velkou múzou byl také román Henryka Sienkiewicze – Ogniem i Meiczem. V jednotlivých skladbách jsou odhalovány skutečnosti, které se udály na pozadí tohoto historického období a dohromady tvoří menší příběh. Prostřednictvím těchto skladeb se podíváme nejen na klasický nájezd husarské jízdy na nepřítele, ale také zjistíme něco víc o Bohdanu Chmelnickém, Záporožských kozácích a o velkém Chánovi. Doprovázeni válečnickými zpěvy se přesuneme až k bitvě u Zbaraže, kde byl postup kozáckých vojsk zastaven a příběh se uzavírá. Kapela Bloody Obsession se tak svým, v pořadí třetím albem, odpoutává od zažitých postupu jak ve složce hudební, tak na poli lyriky a tvoří ucelenou desku v jedné koncepci.

Tolik slova autorů desky.

Přiznávám se, že nerad plýtvám superlativy v úvodu recenze, ale tady udělám výjimku. Třetí deska orlovských BO je především jiná a lepší než předchozí dvě. To, co mi chybělo na minulých deskách zde je a troufám si říct, že i velice zdařile zahráno. Klasické intro vás uvede do probíhající bitvy a spustí běh destrukčních událostí v lese z oštěpů. Na začátek nasazen opravdu pěkný kousek. Následující skladba Hussars spouští nájezd jízdy husarských vojsk a pozorný posluchač zaznamená onen rozdíl, oproti předchozím deskám. Především v jisté čitelnosti a přímočarosti dané skladby. Rychle nastupující kus, který jen na chvilku zklidní, aby na kopytech roznesl při zpětné jízdě nepřítele na kopytech. A to není ještě vše. Přichází má oblíbená trojka. Lamentation of the Fallen. Tuto skladbu jsem už slyšel hrát na živých vystoupeních BO a musím říct, že jsem si ji docela oblíbil. Pomalý nástup je předvojem opět zběsilé jízdy. Vysoké tóny kytary zní jako výkřiky a vzlyky žen padlých bojovníků, a když jsem si ji prvně slyšel na desce, měl jsem co dělat, abych nechtěl něco rozbít. Tohle je přesně ten druh starého death metalu, který mám rád. Čtvrtý song na desce je taková pěkná melodická odsypávačka, která přesně zapadne do setu a nijak nad rámec nevystupuje. To song Cossacks Rebellion je něco poněkud jiného. No, jiného… Je trochu rychlejší, a tak trochu grindový, ale jinak je to opět velice umně zahraný kousek s fajným kytarovým sólem, který se chlapům podařilo velice hezky udat. Takhle bych mohl prakticky pokračovat dál… Na albu nejsou slabé věci, jsem jím naprosto unesen, a to bez jakýchkoli větších výhrad. Ano, občas je slyšet cosi rušivého, ale je toho tak málo, že to nestojí za řeč. Na jednu stranu oceňuji krátké songy, které ani po stém poslechu nenudí. Jsem rád, že jsem mohl být u toho… Až se budou pánové na Wackenu představovat se svým dalším albem, tak si tu jen odložím… Já jsem to říkal.

Závěrem bych celkově album hodnotil na výbornou s tím, že jsou samozřejmě i zde jisté rezervy, ale už jich pováženě k počtu odehraných koncertů a skladeb ubývá, což je dobře. Pánové děkuji. Kvalitnímu death metalu zdar. Zdar.

Tracklist
1. Intro / Cavalry (Forest of Spears)
2. Hussars
3. Lamentation of the Fallen
4. Way of Warrior
5. Cossacks Rebellion
6. Obsessed by Blood
7. Zbaraz
8. So the Story Comes to the End

Vydavatel: Pařát Magazine

 

Bloody Obsession- Husaria

8.7

Skladby

9.0/10

Originalita

8.5/10

Produkce

8.5/10

Zpěv

8.5/10

Instrumentální složka

9.0/10

Klady

  • Nápaditost
  • Zpracovaní tématu a skladeb

Zápory

  • Krátké bo je fajné
  • Písmo použité v bookletu

O autorovi

Prakticky neexistuje nic, co bych o sobě nevěděl, ale zároveň nic, co bych chtěl, aby věděli ostatní. Podstata tajemna :-)

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x