Technický death metal je poněkud široký a pojem a má vícero odrůd. Je tu „avantgardní“ varianta, kterou razí kapely ovlivněné tech death inovátory Gorguts. Mám na mysli kapely jako Pyrrhon, Imperial Triumphant či Ulcerate. Pak je tu jazzová varianta, jejímž nejznámějším představitelem je floridská legenda Atheist, a nelze nezmínit „brutální“ tech death, jehož pionýři byli Suffocation a Cryptopsy, kteří mají plejádu následovníků a v podstatě položili základ moderního death metalu. Pak je tu ale ještě jedna odrůda, kterou bych nazval „moderní tech death“. Jeho průkopníky byli Necrophagist a Spawn of Possession a dnes jsou vlajkonoši tohoto soundu kapely jako Archspire, Obscura, Gorod či Beyond Creation. Možná je to právě tato odrůda, o které dnes uvažujeme jako o tech-deathu bez přívlastků. I když technickou komplexitu a death metalovou agresi doplňuje melodie, nikdy nepřevažuje natolik, aby přestali být materiálem vhodným pro ty „echt“ death metalové labely a festivaly.

Přesně do poslední škatulky patří Supreme Conception, pražské duo složené z vokalisty Michala „Seppa“ Kusáka a kytaristy jedné z předních domácích death metalových kapel Heaving Earth Martyho Mayera. Sepp byl členem původní sestavy, se kterou vydali jedno EP v roce 2009. Projekt obnovil po svém odchodu z Heaving Earth. Původní sound kapely se od toho, co je slyšet na aktuálním EP „Empires of the Mind“, zásadně neliší, špičkový výkon kytaristy Martyho ale jejich hudbě dodává ty správné grády a zní to jako tech- death se vším všudy. Zkrátka mu to hraje, jako kdyby byl na steroidech, což je v žánru více či méně standard. EP má pět songů, které spojuje koncept sebepoznávání a hledání osvícení, celková hrací doba je 21 minut. Album ničím nepřekvapuje, což ovšem nijak nevadí. Hudebně následuje cestu vyšlapanou největšími esy v žánru, ale provedení je maximálně vydařené. Riffy jsou komplexní, ale i zapamatovatelné, přičemž songy nejsou „riffový salát“, ale mají hlavu a patu. Rychlé pasáže jsou prokládány volnějšími chvilkami nebo atmosférickými breaky. Zajímavé posuny rozvíjí předchozí témata. Performance jsou skrz na skrz na špičkové úrovni a totéž platí o produkci.

Supreme Conception se můžou rovnat s těmi nejlepšími. Asi nejde říct, že by skládali lepší songy nebo hráli virtuózněji než Archspire, Obscura nebo Gorod, ale jednoznačně kopou první ligu. Občas bych ocenil výraznější melodie sólové kytary, více pohlcující atmosféru či silnější klimatické momenty (např. závěrečný song, který je o dosažení božství, by mohl být více bombastický, zvlášť když má tak velkolepé téma), ale jinak se jedná o velmi dobré, až výborné album, které stojí za opakované poslechy. Pro domácí metalovou scénu budou Supreme Conception jednoznačně vítaným přírůstkem.

Supreme Conception - Empires of the Mind

7.5 Velmi dobré
  • Skladby 7
  • Originalita 7
  • Produkce 7.5
  • Zpěv 7.5
  • Instrumentální složka 8.5
  • Hodnocení Čtenářů (1 Hodnocení) 9.3

O autorovi

Satan is real.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
trackback

[…] Tech-deathové duo Supreme Conception, které původní člen Michal Kusák obnovil ve spolupráci s kytaristou Heaving Earth Martym Mayerem, již brzy vydá našláplé EP „Empires of the Mind“, z kterého vypouští druhý singl. Naši recenzi si můžete přečíst ZDE. […]

1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x