Netušil jsem, že se mnou některá z melodkovských Free Night takto zamává. Původně jsem šel spíše proto, že jsem byl nalákán a netajím se tím, že mám samozřejmě Free Nights v oblibě, jak ostatně zmiňuji poměrně často, ale nakonec mě, jak se níže dočtete, hudební produkce neobvykle ohromila nebo ochromila? Vlastně obojí, a to jsem vskutku nečekal.

Hned první vystupující mě mile překvapili. Šlo o olomouckou indie-rockovou partu Froples. Je sice pravda, že indie-rock není můj šálek kávy a skutečně, ty písničkové pasáže nebyly to pravé ořechové pro mne, ale v momentě, kdy Froples spustili čistě instrumentální pasáže, nebyli daleko, nebo spíše byli na samých hranicích post-rocku, jehož tolik poslouchám. Dlouhosáhlé atmosferické stěny tvořené kytarovými snovými party a cit pro propracovanější instrumentální podání mohli za zasněnou atmosféru, kterou v muzice tolik vyhledávám a která mě bez ohledu na všechny okolnosti ovlivní, pozitivně ovlivní. Plus hudba byla vhodná jak pro posluchače jednoduché muziky, tak pro ty, co hledají něco více. Spojení oné rockové písničkovosti a druhé, té procítěnější tváře, bylo zajímavé, proto by na tom Froples mohli stavět. 

Druzí účinkující, Aronie, mě odradili od času stráveného v sále, a tak jsem koncert strávil před budovou Melodky. Hudebně i textově nezáživná hudba, která zněla jako unavený písničkový rock pro holky. Proto se spíše přesuneme k poslední kapele, která mě opravdu ovlivnila, a to i přes to, že poslouchám hudbu z jiného ranku.  

The Envlps mohou za to, že mi ujel rozjezd a zůstal jsem ve městě do rána. A vůbec mi to v onen večer nevadilo. The Envlps představili temnou elektronickou hudbu, která  místy připomínala ponurejší variaci U2 (především ten geniální zpěv, při kterém mi běhal mráz po zádech), ale místy skladby nebyly daleko od toho, co předvádějí například God is an Astronaut (to berte s obrovskou rezervou, ale ty nálady v klidnějších pasážích tomuto pocitu přihrávaly). Prostor vyplňovala, jak se kapela sama označuje, darkwave synthpopová omračující paleta snových pocitů a nálad, přičemž elektronická vrstva byla podložena dunivou basou a okořeněna jemnými kytarovými linkami, jíž dokonale podporovaly na pódiu instalované barevné reflektory. Celkově jsem měl pocit, že letím kosmem díky space osvětlení, omamnému dýmu a hudbě mimo naší dimenzi. Tyto aspekty tvořily ve výsledku hypnotický zážitek. Zastavil se čas, zastavily se mi všechny myšlenky, které mi po celý den a večer kolovaly v hlavě. Doufám, že se The Envlps zase vrátí, nejlépe pokud možno na Melodku. Doporučuji všem bez ohledu na oblíbené žánry, ono je to totiž skutečně nepodstatné.

Čtvrteční Pepsi Free Night byla velice překvapivým pokračováním Free Night melodkovské tradice, u které potěšili první Froples se svými až post-rockovými instrumentálními výkony, a především učarovali poslední vystupující The Envlps, kteří mě se svým temným darkwave synthpopem vystřelili kamsi do hlubin kosmu. Hluboký zážitek, díky němuž ten zmeškaný rozjezd a průtah do ranních hodin stál za to. 

Kapely: Aronie, Froples, The Envlps

Místo konání: Brno, Melodka

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x