Tak a je to tu! Po skvělém večeru na Melodce, jenž se konal ve čtvrtek, přichází hlavní akce těchto pořadatelů, a to Rockové Chrlení, na které jsem byl velmi dlouho natěšený. Tento festival – přiznávám se na rovinu – miluju, neboť disponuje rodinnou atmosférou, kapely, leč většina jde mimo moje stylové zaměření, jsou vynikající a pořadatelé si vždycky s line-upem hravě poradí. Každý ročník (tento je pro mě již čtvrtý) se mnou zacloumá nějaká ta skupina, do které bych to vůbec neřekl, důkazem toho bylo i letošní pokračování. Samozřejmě na každém ročníku se vyskytne nějaké jméno na plakátě, které vidět prostě musím. Letos to měli být ASGARD a ARCH OF HELL z Brna, za cenu, co festival nabízí a onu fajn atmosféru, proč ne, že? Již warm-up party byla zdařilá a kapely na ní mě zaujaly – (viz report – Melodka – report ), z kocoviny jsem se sice dostal, ale únavu z minimálního spánku jsem ještě pociťoval. To ovšem nebylo nic, co by ohrozilo moje užívání si celého dění. No, do areálu jsme přišli jaksi pozdě a to provází zábavná historka. Díky lenosti čekat deset minut na autobus jsme se rozhodli jít pěšky a tak nějak jsme se při cestě do Chrlic z Komárova ztratili, tudíž kapelu EMBRACE THE DARKNESS jsem neviděl a nakonec jsem byl na sebe pěkně naštvaný, neboť to byla jedna z mála kapel festivalu, kterou poslouchám. THE PANT, kteří mi nic neříkají, jsme rovněž promeškali, ale to jsem ani nevěděl, že hrají, takže nevadí 😀 Do areálu tenisových kurtů jsme dorazili nějak po dvanácté hodině a spatřili jsme slušně zaplněný areál, na to, že bylo teprve poledne. Celí znavení a uřícení jsme usedli s pivkem mezi ostatní a s příjemným překvapením zjistili, že je zlatý poklad krásně vychlazený, tudíž jsme museli zchladit vyprahlá hrdla, povím vám, byla to nehorázná slast a v tu dobu jsem pivo miloval víc než vše ostatní.

To už se ovšem chystala skupina ANTHOLOGY, kterou jsem znal jen dle názvu. No, abych pravdu řekl, vystoupení bylo rozpačité. Celý koncert jsme spíše prokecali a odsledovali od stolů, zpěvačka disponovala hlasem, který ve výškách trhal uši, občas nějaká faleš a celkově nic moc barva. Krom toho se slečna jaksi míjela s rytmy a melodiemi, jako kdyby ani neslyšela, co se děje. Každopádně zaujala svým pěkným vzhledem a vystupováním. Instrumentálně se však jednalo o špičku a některé epické momenty vytrhly ze snění i mě. Proto ve skupině vidím potenciál, když se zlepší vokál a kapela bude makat, bude to stát za to!

CORPOSANT, rovněž smečka, kterou neznám. Příjemné zjištění, že pánové hrají core. Leč na tento styl nejsem, poslechnu si ho doma, ale jen minimum kapel, naživo mě ovšem některé uskupení umí chytnout a těmto muzikantům se to podařilo. Energický, našlapaný set, který po předešlé sympho gotice drtil celý areál. Opět jsme spíše celé dění sledovali z povzdálí u zlatého moku, muzika nás nedonutila jít dopředu, ale příjemné na poslech to bylo. Areálem se až k nám šířila elektrizující energie a „drajv“ hudby, kterou pánové hrají.

Ve tři hodiny přichází něco, na co jsem se moc těšil, leč to jde vlastně mimo mě. Opět to zábavné, že nejsem gotik, pohybuji se mimo tento žánr, ale tento projekt nazvaný DERIAS AND SPARS mě velmi zajímal. MISTY WAYS, ve kterých působí kytarista Derias, jsem viděl již dvakrát a vždycky mě neuvěřitelně bavili, proto DERIAS AND SPARS sliboval rovněž porci kvalitní, temné muziky. Celý koncert jsem vepředu jako zhypnotizovaný pokyvoval hlavou a hltal každičký tón vypuštěný z nástrojů. Hudba hudebníků zněla magicky, tajemně, ale i tvrdě a energicky v jednom. Chytlavé melodické kresby, luxusní sóla, jež omámila všechny přítomné jako nějaká droga, Sparsův bohatý vokální projev dělal taky své. Nejvíce mi skupina seděla v agresivnějších polohách, kdy jsem měl i já chutě servat si hlavu z krku. Celý sound byl okořeněný tvrdou, tajemnou elektronikou, která celému koncertu přidávala na ponurosti a energičnosti. Musel jsem vypadat vskutku komicky v triku black metalových BELPHEGOR mezi gotiky a k tomu můj nadšený výraz 😀 V jedné z písní se na pódiu objevily dvě překrásné vokalistky, které celé vystoupení krásně zpříjemnily.

Po DERIAS AND SPARS se na pódium vyřítili power metalisté NEUTRAL. Viděl jsem je předloni a jejich koncert mě velmi nudil. Letos se cosi změnilo, opět problém, nejsem na power metal, ale ano, tentokrát mě jejich koncert chytnul. Především jejich bubeník, dle vzhledu velmi mladý, mě zaujal svou hrou, krásně si to dával, borec. Skupina si celé dění užívala a došlo na covery – od IRON MAIDEN „Fear of the Dark“ a od SABATON skladba „Primo Victoria“. Obě kapely neposlouchám a SABATON – náš vztah je velmi negativní, přesto naživo měla skladba takovou energii, že jsem všechny negativní myšlenky zahodil okamžitě pryč.

Po NEUTRAL se stalo něco, co položilo nejen mě. Stalo se to, že vystoupila jistá kapela, škatulkující se do označení barbie metal. Již to mě totálně znervóznilo, to, co v mžiku nastalo, mě znechutilo plnou měrou. Nechci být zlý, ale sledovat nějakou metalovou „bárbí“, jak se promenáduje po pódiu a poslouchat její protivný, sladký zpěv, bylo téměř nesnesitelné. TEZAURA hraje sladký rádoby metal, bez špetky zápalu, radosti a bez nějakých nápadů. Celé mi to přišlo jako kalkul a po celé vystoupení jsem doufal, že se dožiju konce. Ne, tohle už nikdy, nikdy víc, prosím! Slečna vokalistka zpívala i v Deriasově kapele, tam jsem ji nijak nevnímal a nevadila mi, v TEZAUŘE ovšem bída.

GATE CRASHER, této skupiny jsem se rovněž bál, sice jsem je nikdy neslyšel, ale již označení rock and roll a hlavně jejich až moc velká oblíbenost mě znervózňovala. Celý koncert jsem si ovšem vychutnal. Kapela do nás rvala energií nadupaný rock, chytlavý, ale upřímný, s radostí a chutí. Muzika se příjemně poslouchala, fanoušci si celé vystoupení vychutnávali, atmosféra již nemohla být lepší (to platí i o předešlých kapelách), mě bavilo sledovat bubeníka, který měl nejspíše chutě svou soupravu roztřískat. Velmi dobrá show!

No a nyní přichází na scénu PORTA INFERI, moderně power metalově založená smečka. I přes můj ne dobrý vztah k power metalu mě kapela předminulý ročník chytla, poté jsem je spatřil na Melodce, kde si jejich set díky alkoholickým hrátkám nepamatuju a nyní potřetí. Opět příjemný koncert, jen jsem nepoznal basáka, že by další změna v sestavě? Koncert power metalistů byl vrchol blaha, vystoupení se příjemně poslouchalo, lidi pařili a užívali si, jak to jen šlo a vypadali doslova jako v rauši, moje maličkost jen s pivkem, hlava samovolně lítala, pohoda, klídek a radost, do té doby, než spustil brutální slejvák se silným větrem. Pár nás ještě pařilo, osobně se mi nechtělo končit kvůli průtrži mračen, ale slejvák vyřadil techniku a hudební dění tím pádem pro celý večer skončilo. Proto nedošlo na poslední čtyři kapely a pro mě velká smůla, že poslední dvě smečky byly jediné, které jsem poslouchal a cíleně šel na fest kvůli nim. Hold člověk počasí neporučí. Přišli jsme o kapely HAZYDECAY, WITCH HAMMER, ARCH OF HELL a ASGARD.

I přes tento velmi nepříjemný incident, kdy jsme byli všichni zmrzlí a krčili se pod stany u stolů, bylo Rockové Chrlení luxusní a náležitě jsem si ho užil, no a věřím, že tento zlý záměr počasí přerušit fest nebudete nějak extra prožívat a dovalíte i příští rok. Stát se to opravdu může všude a kdekoliv, kdykoliv a neříkejte, že jste si festival neužívali. Rockové Chrlení je každým rokem o level výše, letos mě překvapilo pivo, zvuk (někteří mají výhrady, mně přišel v pohodě) a i organizace (a žádné prskání na ně kvůli onomu přerušení) byly na maximální možné úrovni, jídlo jsem neokusil, podle ostatních rovněž kvalitní práce kuchtíků a obsluhy. Mně stačila vůně, co mě celý den mučila. K tomuto festivalu jednoduše nelze mít výhrad, Obscuro.cz děkuje pořadatelům za příjemný festival plný zážitků a skvělé muziky i lidí, příští rok opět v Chrlicích!

Seznam účinkujících s hracími časy pod článkem.

11264446_528969683918875_1315995641441258851_n

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x