Přestože Daerrwin fungují teprve krátce, mohli jste jejich jméno v poslední době vídat ve velkém jak po České republice, tak v zahraničí. Zahráli například na festivalu Brutal Assault, odjeli evropské turné a venku mají své první album „Uv’Derekh“. O tom, jaký mají pohled na svět, a o jejich hudbě jsme vyzpovídali zpěváka Zdeňka a bubeníka Ivana:

Co bylo prvotním impulsem pro založení Daerrwin a proč se hudebníci z původně hlavně hardcorové scény rozhodli hrát nejtemnější formu metalu?
Zden: Impulsem bylo být opět aktivní a po pauze, kterou každý z nás od aktivní muziky měl, i něco ve smyslu „absťáku“ po všech věcech s tím spojených…

Ivan: A co se týká stylu, to byla touha hrát něco ne tak okoukaného a v našich končinách relativně nového.

Bylo pro vás stěžejní, aby všichni členové byli striktní vegani, nebo to byla spíše náhoda? Co se pak týče samotného veganství, není to občas při tour nebo festivalech problém?
Zden: Stěžejní… Upřímně v první fázi v myšlenkách ano, následně z důvodu absence schopných lidí stejného myšlení ne, ale v současnosti už si to ani jinak neumím představit… Zkrátka našli jsme se, jsme a je to skvělý! A rozhodně to nyní není náhoda, teď už to byl cíl (myslím poslední fázi ustálení sestavy). A pokud se ptáš na problémy se stravováním na festivalech/koncertech, tak vůbec, dovolím si napsat, že 90 % promotérů vyhoví věcem, co jsou v rideru, a vegan food je jednou z nich.

Během roku a půl se vám podařilo odehrát slušnou řádku koncertů včetně evropského turné. S jakými ohlasy se setkáváte v Česku a s jakými v zahraničí?
Zden: Sami se vždy trochu usmíváme, když se za tím rokem a půl ohlédneme a řekneme si, kde a s kým jsme už měli tu čest se setkat, a i díky tomu, jak se vše daří, tak i na tom je vidět, že ohlasy jsou víceméně kladné… Nejlepší ukázka každého úspěchu je reakce lidí a my s pokorou nám vlastní všem děkujeme za přízeň a možnost být součástí s každým z vás.

Na textech a rozvinutí příběhu vašeho debutového alba Uv’Derekh jste spolupracovali s nihilistickým básníkem Petrem Pádivým, jak se vám spolupracovalo? A plánujete na tuto spolupráci navázat i v další tvorbě?
Zden: Vzhledem k tomu, že Peťa Pádivý je můj dobrý přítel, tak spolupráce byla dokonalá, protože vystihl v textech náš záměr a náladu. Určitě budeme navazovat.

Album je celkově rozděleno do čtyř částí, můžete nám podrobněji přiblížit jednotlivé kapitoly?
Ivan: Celé je to souvislý příběh, kapitoly na sebe navazují. Takže se příběh vine od stvoření člověka, jeho zkažení až k jeho zkáze. Je to temné a abstraktní dílo — Petrovi se moc povedlo.

Co je pro vás největší inspirací při skládání? Máte nějaké hudební vzory?
Zden: Obrazovou a textovou inspirací je nám život sám, vše, co je kolem nás, a, vše co nás trápí nebo nám dělá radost, ale toho trápení je ve spojení s přírodou o mnoho více – jako lidi nemáme být nač hrdí, ač se snažíme být stále více ovladači a tvořiteli. Hudebně se na žádné vzory rozhodně nesměrujeme, hrajeme to, co nás baví a co se nám líbí, což se odráží v hudebních nápadech… Nemá cenu jmenovat, každý, kdo nás zná, si jména doplní.

Jaké poselství byste chtěli, aby si posluchač odnesl z vašeho alba?
Zden: Nejde snad o poselství, jde o to, aby si odnesl zážitek a myšlenku na to, jak kdo žije a co může změnit… Ale to jsou spíše jen naše přání, rozhodně se nevtělujeme do role kazatelů a někoho, kdo říká, co máš a nemáš, smíš a nesmíš! A zároveň chci dodat, že každý, kdo s námi chce diskutovat, ptát se a zajímat se, může kdykoli během koncertu/festivalu… Říkám to vždy před koncertem a píšu to i sem – jsme tu my kvůli vám a ne vy kvůli nám!

Ivan: Aby se zamyslel, kam náš svět spěje, nejen v rámci životního prostředí, ale i mentálně. Když se podívám na vysoké představitele, tak je tam ten pokles morálky (a někdy i inteligence) dost znát.

Z jakého důvodu jste se rozhodli v dnešní záplavě efektivních (i méně efektivních) neziskových organizací podporovat právě Sea Shepherd a přidat se k boji za ochranu oceánů?
Ivan: Od mala mě fascinovalo moře a život na něm, poté i v něm. Vlajku Sea Shepherd Jolly Roger jsem tedy nemohl přehlédnout a časem i nezačít podporovat jako part time hero. A když přišla nabídka se vzájemně podporovat, udělalo to mně i kapele velikou radost.

Jak velký vliv podle vás může mít umělec na ochranu přírody?
Zden: Osobně si myslím, že obrovský! Já sám jsem se dostal k veganství a věcí s tím spojeným přes hudbu (Earth Crisis), a když se podíváš, kolik zpěváků, herců nebo spisovatelů je dnes propojeno s veganstvím a ochranou přírody, a už vůbec nejde jen o „hvězdy“ propojené s hardcore subkulturou, tak si myslím, že to s námi jako lidmi nemusí být tak špatné….

Co plánujete do budoucna? Máte nějaký konkrétní cíl, kterého chcete dosáhnout?
Zden: Plány jsou stejné jako na začátku – hrát a hrát tak, aby nás to bavilo a naplňovalo. Konkrétní cíl nelze popsat – jako kapela, ať se daří ve všech směrech, a jako lidi, ať se snažíme dělat na naší zemi co nejmenší zlo, protože dobro naše generace nedokáže.

Moc děkujeme za váš čas!
Zden: Já děkuji za zájem o nás!

O autorovi

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x