Gravenkiss: Zdravím z Obscura! Na blackmetalovej scéne pôsobíte od roku 2011 a kapela počas svojej existencie prešla viacerými zmenami. Aký je váš súčasný line-up?

Alastor: Zdar! Je to tak, dost se u nás line-up měnil. Teď se to snad už ustálilo ve složení Fjord – vokál, Bális – bicí, Warlord – basa, Alastor – kytara a doprovodný vokál.

G: Názov Kraake, aj keď v trochu inej verzii, vraj pochádza z nórštiny a znamená vrana. Kto je jeho autorom?

A: S názvem Kraake přišla kdysi ještě naše bývalá zpěvačka Valfarin, logo je pak moje práce.

G: Od vzniku Kraake bola na poste vokalistky práve Valfarin. Keďže musela kapelu opustiť, za mikrofónom ju nahradil Fjord. Aké boli reakcie fanúšikov na túto zmenu?

A: Fanoušci to myslím přijali dobře, Fjord za mikrofonem má velký úspěch, někteří ale postrádají tu zvláštnost, že zpívá holka, to ale záleží na každém. Pro mě je hlavní, že kapela jede dál a klape to.

G: V Kraake sa od vzniku kapely prestriedalo viacero muzikantov. Boli príčinou názorové rozdiely na to ako by mala vaša tvorba vyzerať alebo skôr osobné nezhody?

A: Ano, příčinou byly jak rozdíly, tak osobní neshody, ale i třeba nedostatek času a vytížení některých členů. Ono to není jednoduché sjednotit osobnosti a životy více lidí do jednoho projektu, který vás neživí. Čím méně členů v kapele, tím lépe, proto má Kraake jednoho kytaristu a ne dva, jak tomu bylo v minulosti. Co se týče naší tvorby, vím přesně, jak by měla vypadat a kam by měla směřovat, takže v tom problém snad nikdy nebude.

G: Vydanie vášho albumu Fram bolo pôvodne plánované už v roku 2014, ale nakoniec vyšiel až minulý rok. Aké prekážky sa objavili počas jeho nahrávania?

A: V tu dobu se u nás vystřídal bubeník, takže Bális se musel naučit již hotové skladby a dodělat rozpracované, to „chvíli“ trvalo a bylo tím zásadním zdržením pro vydání alba. Dále přišly takové klasické problémy jako delší čas pro mix, úpravy bookletu, dolaďování chyb apod.

G: Fram je pomenovaný podľa legendárnej severskej lode. Aký koncept má váš album a kto sa postaral o cover art?

A: Konceptem alba je plavba na lodi Fram, která se používala na začátku 20. století na průzkum zemských ledových pólů. Zabývá se nenávistí, depresemi, zimou a mrazem, žitím dlouhou dobu se stejnými lidmi, temnotou duše a šílenstvím, ale také sněhovou krajinou, lesem, a vůbec krásou přírody a radosti z ní.

O cover art se postaral můj kamarád Nargor, jež je autorem všech kreseb a obrazů v bookletu. S obalem jsem strašně spokojený, vystihl to přesně podle mých představ. Tímto mu chci ještě jednou poděkovat a zdravím Šumění lesa, Ratatosk a Společenství.

 

 

G: Pracujete v súčasnosti na nových skladbách alebo sa venujete koncertovaniu?

A: Věnujeme se obojímu. Již máme téměř hotové tři skladby a nějaký rozpracovaný materiál na další album, které bude nejspíš také koncepční. V plánu je taky split album s jednou skvělou zahraniční kapelou, tak doufám, že to vyjde. Koncertujeme průběžně v roce, jak se naskytnou akce, možná letos padne i nějaké turné po Evropě, uvidíme.

G: Je zrejmé, že ste vyznávačmi ortodoxného blackmetalu. Ako hodnotíte rôzne experimentálne projekty v rámci tohto žánru?

A: Záleží na tom, co je to za experimenty. Když je to zajímavě udělané a má to hlavu a patu, proč ne, poslechnu si to, ale nijak to nevyhledávám. A u Kraake se s nějakými zásadními experimenty asi nikdy nesetkáte, to můžu říct jistě.

G: Pre fanúšikov ste výrazní aj svojou pódiovou prezentáciou. Bez čoho si svoj koncert nedokážete predstaviť?

A: Paint, krev a pařáty!

G: Na Slovensku sa kresťanskí fanatici viackrát pokúsili o zrušenie festivalu Gothoom a iných metalových akcií. V Čechách sa našťastie protesty tohto typu veľmi často neobjavujú. Aký je tvoj postoj ku kresťanstvu a náboženstvu všeobecne?

A: Veškerá tato pouštní náboženství jako křesťanství, islám a judaismus jsou jen nástrojem pro ovládání lidí a velkou hrozbou pro evropskou kulturu a tradice!

G: Hrávate aj mimo Českej republiky a určite máte z metalových akcií rôzne skúsenosti. V čom sú podľa vás hlavné rozdiely v organizácii koncertov v Čechách a v zahraničí?

A: Nelze říct, že jsou rozdíly v Čechách a v zahraničí, ale záleží na ochotě a připravenosti organizátora. Třeba loni v listopadu jsme hráli v Praze na akci Mankind Annihilation II a to byla jedna z nejlépe probíhajících akcí, co jsem zažil, takže díky Mardukovi. Jindy je to ale zase všechno v prdeli a vede zahraničí – mrkněte na porovnání dvou akcí, co jsme dali před časem na BZ a FB. Buď se k tomu organizátor postaví, jak má, takže i když lidi nedorazí podle jeho představ, pořád splní předem domluvené podmínky, případně se rozumně domluvíme, nebo to má úplně v pi*i, a s tím už pak nechci mít nic společného.

G: S ktorými  tuzemskými alebo zahraničnými kapelami by ste v budúcnosti radi spolupracovali?

A: Chci nadále udržovat spolupráci s UG kapelami, kde hrajou moji kamarádi, se kterými se podporujeme již řadu let a kterých si vážím za jejich neustálou práci! Rovněž bych si rád zahrál s kapelami, co léta poslouchám a co mě ovlivnili.

G: 18.marca spolu s ďalšími kapelami (Cutterred Flesh, Kandar, Löst, Dva Hadi) vystúpite v Chodove na benefičnom koncerte pre denný stacionár Mateřídouška. Ak chcete pozvať fans na túto akciu, máte priestor.

A: Dorazte na 7. ročník tohoto netradičního koncertu, kde jsme jako první raw black metal band v historii akce! Zahrajeme celé album Fram od začátku do konce! Na místě bude k dispozici veškerý merch Kraake!

G: Máte na záver nejaký odkaz pre našich čitateľov?

A: Podporujte Underground Black Metal!!!!!!!!!!F.O.A.D.!!!

G: Vďaka za váš čas!

A: Díky za váš! KRAAKE

Foto:https://www.facebook.com/kraakeblackmetal/

O autorovi

temná duša

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x