Ahoj Dominiku! Hodně fanoušků metalu Tě zná jako kytaristu Equilibrium, ale už méně známý je pro ně fakt, že máš ještě jednu kapelu. Povíš nám něco o Nothgard?

Ahoj! Jasně. Styl Nothgard se dá popsat jako epický melodický death metal. To znamená vlivy melodeathu s příměsí orchestrálních prvků. Abych to popsal ještě detailněji: Technické kytary a mnoho melodií. Doteď jsme vydali tři alba, poslední vyšlo v září 2016 a nese název „The Sinner’s Sake“.

 

Kolik vám kluci bylo, když jste zakládali Nothgard? O čem jste snili? Splnilo se vám to? Jaké jsou vaše další mety?

Když vznikal Nothgard, bylo nám kolem 17 let. Naše sny …těžko říct. Vlastně jsme jen chtěli dělat muziku a nepřemýšleli jsme moc o tom, co můžeme nebo nemůžeme dokázat. Ale upřímně: Hádám, že snem každého muzikanta je živit se muzikou, vystupovat na velkých festivalech a přitahovat početné publikum. Takže se nám některé sny splnily, některé zatím ne, ale my jsme samozřejmě jeětě neskončili! Tvrdě pracujeme na tom, aby kapela rostla a byla čím dál lepší. Aktuálně děláme na našem dalším albu a už teď mohu říct, že to bude nejlepší deska od Nothgard. Bude plná technického hraní, ale zároveň i chytlavých melodií, což jsme si tentokrát dali za cíl.

Nothgard nyní vyjíždí na Death Unleashed Tour a bude koncertovat v klubech po střední Evropě. Můžeš o tom říct vašim fanouškům víc a pozvat je na českou zastávku?

Jasně. Už zítra začínáme a zatraceně se na to těšíme. Pro mě je tohle úžasný balíček plný melodeathu a dalších skvělých hudebních vlivů. Je skvělé, že se nám to takhle povedlo sestavit s našimi přáteli z Kalmah, Heretoir a Lost In Grey. Všechno to jsou skvělí lidé a perfektní muzikanti a jsem si víc než jistý, že si společný čas hodně užijem. A kluci z ostatních kapel, stejně jako moji spoluhráči, mi řekli, že se na českou zastávku opravdu dost těší. Proč? Protože je neoddiskutovatelnou pravdou, že čeští metaloví fanoušci opravdu ví, jak si užít koncerty. A pro muzikanty je velká odměna vidět lidi, jak si užívají jejich vystoupení.

Death Unleashed Tour

Není to poprvé, co s Nothgard hrajete v Čechách. Jaká je vaše zdejší koncertní historie? Máte rádi místní fanoušky? Vracíte se sem rádi?

Jak jsem zmínil v předchozí odpovědi, my milujeme české fanoušky, protože je to perfektní publikum! A máš pravdu, v minulosti jsme odehráli víc koncertů v Čechách a všechny byly opravdu skvělé. A já mám k Praze speciální vazbu, protože tu moje přítelkyně byla před pár lety na jeden semestr na výměnném studijním pobytu. Takže jsem v tomhle překrásném městě strávil mnoho víkendů a mám spoustu vzpomínek.

Vidíš nějaký rozdíl v organizaci a hraní koncertů v Čechách a v Německu? Určitě jsou zde okolnosti, které mohou činit místní situaci poněkud specifickou v očích kapel aktivních na západní scéně.

Já vlastně nevidím velké rozdíly. Samozřejmě máš země, kde najdeš velká pódia postavená za účelem velkých koncertů a to je pro muzikanty vždycky hodně cool. Hodně takových klubů mají třeba v Nizozemí. Ale nakonec je stejně jedno, jak ty kluby vypadají, navíc všude máš dobré a špatné promotéry, takže si myslím, že nezáleží na konkrétní zemi, ale spíš na lidském faktoru u promotérů.

V roce 2011 jste s Nothgard vydali první cd. Jaké bylo tohle album a styl kapely, když to srovnáš s dneškem?

Naše první album bylo v podstatě pagan metal. Ale měli byste vědět, že jsme náš styl nezměnili účelově. Z nějakého důvodu se během let změnil náš hudební vkus a začli jsme komponovat jinak než dřív. Podle mě je opravdu důležité, aby kapela hrála muziku, kterou miluje, a já absolutně rozumím kapelám, které během své existence mění styly. To je prostě klíč k tomu udržet svou muziku autentickou. Taky je to vidět na koncertech. My si hraní užíváme, ale známe i kolegy, které to, co hrají, nebaví. Ti se snaželi držet svého původního stylu, i když už ho dávno nemají rádi. Muzika je něco, co musíš milovat, pokud ji chceš dělat, to je na tom celém to nejdůležitější.

Pro Nothgard jsou charakteristické pekelně rychlé a perfektní kytarové melodie a bicí party. Co to obnáší, stát se takhle virtuózním kytaristou?

Haha. Díky! Co to obnáší… hm, trávit jako teenager víc času na zkušebně než na večírcích s kamarády, spoustu trpělivosti a ambicí a čas od času správnou motivaci. Takovou motivací jsou třeba idolové nebo dobré, ale i špatné zkušenosti, které tě přimějí jít prostě dál.

Kdy a jak ses stal členem Equilibrium?

Členem Equi jsem od roku 2014. Všechno to začalo v roce 2012, kdy mi Robse (zpěvák Equilibrium) poslal zprávu, že se mu opravdu líbí muzika Nothgard. Pak šel čas dál a my jsme zůstali ve spojení. Když jsme s Nothgard natáčeli druhé album, napadlo mě ho oslovit, jestli by chtěl být hostujícím zpěvákem. Takže jsme to spolu zrealizovali a od té doby jsme opravdovými přáteli. Potom, když můj předchůdce náhle opustil Equilibrium, Robse mi prostě přes Whats App poslal zprávu a zeptal se mě, jestli bych mohl nastoupit. Vlastně to bylo úplně snadné 🙂

Teď jsi členem dvou kapel, jedna je navíc na scéně velmi dobře etablovaná. Co tě baví v Equlibrium a co máš naproti tomu v lásce v Nothgard a postrádáš ve své slavnější kapele?

Na Equilibrium si užívám, že jsem tam pouze jako hráč na kytaru. Nechápej to špatně. Miluju svou roli zpěváka v Nothgard, ale je to docela výzva zpívat a hrát melodickou kytaru zároveň. Na druhou stranu má Equilibrium větší koncerty, ale hádám, že i s Nothgard jsme v tomhle na správné cestě. Loni jsme s Nothgard hráli na Summer Breeze a na rok 2018 už máme taky naplánované některé velké festivaly. Já miluju obě kapely!

Díky za Tvůj čas! Na viděnou v Praze!

O autorovi

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x