Islandská šestičlenná banda Skálmöld se na metalové scéně pohybuje od roku 2009. Za tu dobu stihli vydat čtyři full-lenght alba a jedno live album. Poslední deska vyšla minulý rok a nesla název „Vögguvísur Yggdrasils“. Na podzim jeli tour společně s Korpiklaani a navštívili již po několikáté i Českou republiku. Nyní vám přinášíme rozhovor s jejich kytaristou Thráinnem Árni Baldvinssonem.

Arnion: Na začátku bych vám chtěla poděkovat za úžasný Pražský koncert. Jak sis užili tour s Korpiklaani?
Thráinn: Koncertování s Korpíky bylo skvělé. Předtím jsem je neznal a potkal jsem je jen párkrát. Ale stali se z nás dobří přátelé. Jsou to skvělí lidé a tour bylo povedené.

A: Váš koncert v Praze měl nádhernou atmosféru, jaký máš názor na české fanoušky?
T: V Praze hrajeme rádi, vždy si to moc užijeme. Čeští fanoušci jsou skvělí, velmi milí lidé a rádi se s nimi potkáváme po show.

A: Plánujete účast na nějakém českém letním festivalu?
T:
Upřímně, nevím, jak jsou festivaly pro Skálmöld naplánované, ale doufám, že tam budeme!

A: Všimla jsem si, že máte rádi pivo, ostatně jako každý jiný metalista. Jak ti chutnalo to naše?
T:
Kluci ze Skálmöld milují svoje pivo. Já jsem jediný, kdo má o trochu raději víno a pak Jacka Danielse. Ale myslím, že máte tmavé pivo, které se jmenuje Kozel, mám pravdu? To mi opravdu moc chutnalo.

A: Kde berete inspiraci pro vaše alba? Vaše poslední je o devíti světech ze severské mytologie. Co je pro vás nejvíce inspirativní?
T:
Myslím, že nás inspiruje všechno kolem nás. Pokud se nám něco líbí, má to potom vliv na psaní. Pro mě je to fakt, že jsem vyrůstal na Islandu se sopkami a bláznivým počasím (může tu najednou sněžit, pršet a svítit slunce naráz) a to tě samozřejmě ovlivní.

A: Váš klip k „Niðavellir“ je docela neobvyklý. Kdo přišel s tím nápadem?
T:
Nepamatuji si, koho to napadlo jako prvního, ale hned, jak jsme se o tom začali bavit, všem se ten nápad líbil. V podstatě jsme neměli peníze na vytvoření videa. Dělali jsme promo focení pro nové album a někdo s tou myšlenkou přišel a už jsme to začali rozvádět… A určitě se vám bude líbit nové video, které brzy vydáme!

A: Vím, že Island je tajemná země a vedle křesťanství tu máte také vaše vlastní náboženství, věříš v skryté obyvatele Islandu?
T:
Ano. Respektuji lid, který žije ve skalách a v horách. Pokud nerespektuješ přírodu, tak jsi odsouzena k zániku. Příroda vždy zvítězí, nemůžeš ji porazit a ani bys to neměla zkoušet. Respektuj ji a možná přežiješ o chvíli déle.

A: Na Islandu je několik dalších metalových kapel, které známe i tady v Česku, například Solstafir, jak bys popsal metalové prostředí u vás?
T:
Je tu zajisté hodně kapel, to je jasné. Na Islandu můžete zaslechnout všechny žánry hudby od lidí kolem sebe a dokonce můžete hrát i v různých kapelách různého žánru v jednu chvíli. Je tu také jeden úžasný metalový festival Eistnaflug. Ten bys měla zkusit! Pak je pár dalších míst pro kapely všech velikostí, kde je důležité, aby ukázali své umění.

A: Viděla jsem váš úžasný koncert s Islandským národním orchestrem, plánujete uskutečnit něco podobného? Co bylo důležité a zajímavé při této spolupráci?
T:
Hrát s orchestrem se mi líbilo moc. Uděláme to znova, ale nevím kdy. Myslím, že to dostalo naši hudbu do širšího podvědomí publika. Líbíme se více lidem a to je dobře!

A: Kde berete inspiraci pro orchestrální složky muziky a kdo je hlavním skladatelem?
T:
Píšeme my všichni a všichni přicházíme s nápady ale pro projekt s orchestrem dělal aranžmá náš dobrý kamarád Harldur V. Sveinbjörnsson.

A: Co máš raději, malé koncertní kluby jako je Meet Factory nebo velké festivalové stage?
T: Musím si vybrat? Miluji oboje!!! Mám rád komornost malých klubů, vidím přímo do publika. Na velkých festivalech není ta blízkost, ale zase si nemůžeš pomoct, jsi součástí něčeho velkého, což je úžasné

A: Jak trávíš svůj volný čas, když zrovna nejste na tour?
T:
Já mám svou vlastní hudební školu a musím se o ni starat, taky samozřejmě trávím rád čas s rodinou a mám dům na severu Islandu, kde rád trávím mé volné dny. Rád chodím muškařit a užívám si přírodu.

A: Co si myslí vaše rodiny a přátelé o tvojí práci?
T:
Většina mých přátel a rodiny mě podporuje a líbí se jim, co dělám.

A: Jakou hudbu normálně posloucháš? Metal nebo ještě něco jiného?
T:
Poslouchám metal většinu času, ale miluji hudbu jako takovou. Jestli je to dobrá hudba, tak je to dobrá hudba, víš, co myslím? Já nerad moc škatulkuju hudbu. Hudba je prostě hudba a měli bychom si její poslech užít tak, jak je to jen možné.  V podstatě je tu dobrá muzika, nebo špatná muzika. Teď poslouchám nová alba od Kreator nebo Sepultury.

A: Můžeš se s námi podělit o vaše plány do budoucna? Máte nějaké konkrétní cíle?
T: Tenhle rok koncertování a festivaly. Příští rok nové album a pak nějaké to koncertování atd. atd. To je koloběh života!

A: Děkuji mnohokrát za tvé odpovědi. Máš nějakou zprávu pro naše čtenáře?
T:
Díky za otázky. Těším se, až zase přijedeme do Čech a popovídáme si o muzice a historii, protože vaše historie je úžasná a chtěl bych se o ní dozvědět víc.

Zmiňované nové video vyšlo právě teď, 3.3. a tentokrát se dočkala zvárnění v podobě klipu skladba Múspell

zdroj obrázků: https://www.facebook.com/skalmold/

O autorovi

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x