Johnny Vavruška je klávesák písecké metalové kapely Satycarion a zpěvák rockových StoneHills z Vodňan. V současné době pracuje na metalové opeře s názvem Strašák a v tomto rozhovoru nám dá lehké ohlédnutí do každého z jeho projektů.

Ahoj, představil by ses našim čtenářům prosím?

Ahoj, takže já jsem Johnny Vavruška. Jsem klávesista v metalové kapele Satycarion, zpěvák v kapele StoneHills a zakladatel projektu Elementaria.

Začněme nejdříve s kapelou StoneHills, kterou jsi založil. Kdy k tomu došlo a co tě k tomu vedlo?

To je několik let dozadu. V létě 2009 mi navrhl kamarád, abychom dali dohromady kapelu, tehdy ještě pod názvem “Line.” Udělali jsme pár písniček, sehnali zkušebnu, lidi a mohlo se cvičit. Jenže jak to tak bývá, ne vždy se lidé shodnou a tak kapela prošla mnoha personálními změnami a mimojiné i změnou názvu. StoneHills pak mělo svou premiéru na podzim roku 2011, ale oficiální vznik datujeme k létu 2009.

Jaký je hudební styl StoneHills?

První styl byl zaměřen na klasický rock sedmdesátek, jelikož jsme byli s Liborem (bicí 2009-10) hodně ovlivněni kapelou Queen, což je slyšet na naší první písni “Teď Už Vím.” Postupem času jsme byli ovlivněni hard rockem a metalem a dnes hrajeme něco mezi hard rockem a power metalem.

Na jakých koncertech můžeme kapelu vidět?

Hrajeme napůl klubovou scénu a napůl festivaly. V současné době máme před sebou miniturné s kapelami “Light In The Dark” a “Phoenix In Fire”, které se potáhne přes celé jaro a jsou to vyloženě koncerty v klubech. Přes léto je nás možné vidět spíše na festivalech.

Přejděme ke kapele Satycarion, kdy byla založena a čí to byl nápad, kdo dal první podnět pro založení?

Satycarion je kapela, která má vznik datovaný k roku 2004, byl to nápad kytaristy Míry Houšky a tehdejšího basáka Honzy Pleskače. Já jsem však do kapely nastoupil až v roce 2011, takže o vzniku toho asi moc nepovím.

Minulý rok jste vydali nové album s názvem „Hysterium“, kdo vymýšlel texty písní?

Texty má pod sebou výhradně zpěvák Standa Vlach. Někdo z nás přinese riff, celá kapela to dotvoří a Standa napíše text jako poslední věc. Zásadní věcí je to, že hrajeme výhradně české texty, což je psaní opravdu těžké, ale Standa si s tím zatím vždy poradil.

V prosinci vyšel klip k písni „Nechat si lhát“, jaké bylo natáčení?

Veselé a úmorné zároveň. Líčení, přípravy, celé hraní, všechno bylo velice energické, ale být dva dny na place po dobu asi 12ti hodin, je opravdu těžké, nehledě na to, že písničku slyšíš několikrát dokola a už ti leze krkem. *smích* Já se natáčení účastnil naštěstí jen jeden den, takže jsem to měl o poznání lehčí.

Kdy a kde budete v následující době koncertovat?

Právě jsme ukončili konkurz na nového baskytaristu, takže začínáme pracovat na novém materiálu a data koncertů se budou v průběhu pár týdnů uveřejňovat. Nemůžeme všechny esa z rukávů vyházet najednou.

Jaké jsou vaše oblíbené kapely, které jsou pro vás inspirací, vzorem?

V každé kapele mají členové své vlastní vzory a všechny ty inspirace tvoří kapely takovými, jaké jsou. Ale pokud bych to měl trošku přirovnat, tak StoneHills je něco mezi Arakain a Edguy, Satycarion má nejblíže ke Stratovarius. Ale je to opravdu na lidech. Pro SH mám hlas spíše podobný Tobiasi Sammetovi z Edguy, ale některé písně jsou napsané spíše ve stylu Arakainů, kde má Honza Toužimský naprosto odlišný zpěv. To samé klávesy pro Satycarion, kde Holopainen z Nightwish, který inspiruje mě, má odlišnou hru od Johanssena ze Stratovarius, kterým je kapela blíže. Ale právě tyto odlišnosti tvoří kapelám jejich vlastní styl a zvuk. Pro mě osobně jsou inspirací Edguy, Avantasia, Nightwish nebo třeba Queen.

V současné době tvoříš vlastní metalovou operu, řekneš nám o ní něco?

Bude se jmenovat Strašák a celé je to pod hlavičkou projektu Elementaria. Elementaria je vlastně svět, kde se příběh bude odehrávat, bude to popisovat vznik a život Strašáka, který na sebe vezme lidskou podobu. Jeho proměnou do lidské podoby s ním ožijí i jeho emoce Láska, Nenávist a Vášeň, které ho povedou jeho cestou za dívkou, která ho stvořila. Jak to nakonec celé dopadne prozrazovat nebudu, ale již příští rok to bude moct každý zjistit ať už díky divadlu, kam se opera chystá, tak i díky CD nosičům, které budou vylisovány k té příležitosti. S vydáním CD vlastně přišel Patrik Marýška (klávesy ve Phoenix In Fire), který mi pomáhá při tvorbě a já nebyl proti. Tím se ale samozřejmě musely předělat některé scény a tím se Strašákova premiéra posunula na jaro/léto příštího roku. Není to však určitě poslední počin Elementarie – chystá se z tohoto světa i povídková knížka, takže se lidé mají opravdu na co těšit.

Jaký názor máš na rockovou a metalovou underground scénu?

Je to hudba jako každá jiná. Já osobně se nevyhýbám ničemu, i když jsem zatvrzelý mainstreamák, to se přiznám a stydím se za to. *smích* Ale spíš si poslechnu to, co se mi líbí a jestli je to od Nightwish, od amatérské kapely, nebo z undergroundu je mi docela jedno.

Díky moc za rozhovor, ať se daří.

Děkuji též, budu se snažit.

Satycarion

Stonehills

Podobné články

Rozhovor s Johnnym – klávesák Satycarion, zpěvák StoneHills, skladatel metalové opery

About The Author
- Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
Upozornit na