Němečtí King Apathy nedávno vyšli na světlo se smutnou zprávou, v níž se psalo, že ukončují svoji činnost. Podle jejich slov se tak stane z časových důvodů, ale také proto, že kapela oznámila světu již všechna poselství, která je tížila na bedrech. Obscuru se tak nečekaně podařilo získat pravděpodobně jeden z posledních, ne-li úplně poslední rozhovor, aniž bychom o tom tušili. S kytaristou Matthiasem jsme probírali nové album, celé interview však sklouzlo především k tématu veganství a klimatických změn, které protínají tvorbu této smečky skrz na skrz.

Na začátku letošního roku jste vydali album nazvané „Wounds“, které je velmi silné a obsahuje mnoho vrstev čekajících na to, aby je posluchač objevil. Jaké momenty na této desce jsou pro tebe nejintenzivnější?

Metal a hardcore punk jsou pro mě více než hudba. Takže opravdu miluju skladby jako Scars of the Land, která skrz melodičnost a melancholii nese velmi důležité, ale zároveň smutné poselství.
Pozn. redakce – Kapela píseň Scars of the Land popisuje následovně: Lidská nadřazenost je jedním z největších problémů našich časů. Spousta z nás ale stále věří, že život lidské bytosti je cennější než život zvířat. Lidstvo je vnímáno jako pýcha stvoření. Tato myšlenka dovolila lidstvu zničit planetu a dohnala ohromné množství druhů k vyhunutí – což znamená, že jsou pryč už navždy. Přišel čas, abychom si uvědomili, že jsme součastí přírody, nikoliv vládcové celé Země. Pokud tomuto jednoduchému faktu brzy neporozumíme, uděláme tento svět neobyvatelným pro všechna zvířata, rostliny, ale i pro nás samotné.

„Wounds“ (ale i celá vaše tvorba) vlastně pojednává o tom, jak lidská rasa ničí planetu a sama sebe žene k úpadku, a tak způsobujie rány i Matce Zemi. V minulosti jste se dokonce z Thranekind přejmenovali na King Apathy, což má representovat apatii, které v této době musí každý z nás čelit. Lidé jsou slepí, zakrývají si oči před utrpením lidí a zvířat, někteří dokonce i svým bližním a ostatním bytostem ubližují. Kdy sis uvědomil, že je něco špatně a že se potřebujeme probrat a něco změnit?

Vždy jsem se zajímal o zvířata, rostliny a životní prostředí. Čím víc jsem starší, tím víc můj zájem roste. Stal jsem se veganem a díky poslechu kapel Gather, Earth Crisis a Seven Generation jsem si uvědomil hrozbu klimatické krize, která právě teď probíhá. Je to problém, jejž je potřeba řešit. Jestli lidstvo selže, je každý z nás odsouzen k záhubě.

Povíš mi něco o symbolice, která se skrývá za obalem a artworkem alba?

Obal alba ukazuje Matku přírodu obklopenou různými druhy zvířat. Za ní můžete vidět průmyslová stavení, pokácené lesy a monumenty industriálního kapitalismu.
Všechno je odrazem toho, o čem deska pojednává: Než začalo zemědělství (asi před deseti tisíci lety), lidé žili ve skupinách lovců. Neexistovali žádní vůdcové, měli pouze mnoho volného času a starali se jeden o druhého, jedině tak mohl kmen přežít. Zemědělství není nic víc než dominance. Lidé začali rozhodovat o tom, kterým rostlinám bylo dovoleno růst na určitých místech a kterým ne. Lidstvo již nebylo součastí přírody, ale začalo nad ní vládnout. Lidé rozhodli, které druhy zvířata byly dovoleny a kde. Majetek se stal velmi důležitým faktorem a s přebytkem jídla začala růst i populace. Byla tak postavena první města, která jsou ale neudržitelná, protože v nich žije více lidí, než dokážou pojmout. Cenou za tento systém, který nazýváme civilizací, je umírající planeta. A na úplném konci zničíme i sami sebe. Podívejte, jak domorodě žili lidé dříve a jak žijí teď (například křovácí v Kalaharské poušti v Africe), můžete vypozorovat, jak lidé dokáží být v harmonii s přírodou po tisíce let. Víme, jak to udělat, jen nechceme, protože jsme vystavili systém smrti a destrukce (jemuž je velmi těké utéci) a nejsme ochotni vzdát se našich luxusních životů.
Pokud se chcete dozvědět více o tomto tématu, doporučuji dokument „End Civ“ (je k nalezení na YouTube) and knihy „Ishmael“ od Daniela Quinna, „Endgame“ od Derricka Jensena and také „Against Civilization“ od Johna Zerzana.

Jak vypadalo psaní alba?

Napsal jsem téměř všechny písničky, včetně hrubých předloh bicích. Naši kytaristé se účastnili psaní různých částí skladeb, nakonec náš bubeník dokončil bicí a to bylo vše. Nils a já jsme napsali texty, on je nakonec nahrál.

Jak bude náš svět vypadat za padesát let?

Budou zde války o zdroje i o vodu. Národy budou bojovat s miliony přistěhovalců opuštějících domovy kvůli klimatickým změnám a zvýšení hladiny moří. Všude chaos! Ale možná, opravdu jenom možná… zbydou nějací lidé, kteří ve svých srdcích ponesou nový svět… A možná lidstvo najde způsob, jak nezničit celou planetu a samo sebe. Vizualizujte si rozsáhlou divočinu, kde vládne jen příroda!

Co si jako lidé potřebujeme uvědomit, abychom přestali ubližovat planetě a všemu živému na ní?

Potřebujeme začít respektovat Zemi, protože bez ní (my a všechny ostatní životní formy) jsme nic. Potřebujeme si uvědomit, že peníze nejsou důležitější než živé bytosti. Lidskost není pýchou stvoření, jsme zvířata, nic víc, nic míň. Všechny životní formy mají stejné právo žit svůj život (ve svobodě).

Myslíš, že si lidé tyto věci někdy uvědomí?

Hodně lidem už tyto věci docházejí, ale většina si je pravděpodobně neuvědomí nikdy, anebo příliš pozdě. Nicméně bychom měli sami sebe a ostatní kolem nás vzdělávat, třeba uděláme změnu. Alespoň malou.

Máme tedy na změnu stále čas, nebo už je opravdu příliš pozdě a naše civilizace se v blízké budoucnosti zhroutí?

Přední vědci říkají, že během jednoho nebo dvou let se náš průmyslový systém bude muset kompletně změnit, abychom se vyvarovali bodu, ze něhož již z hlediska klimatických změn nebude návratu. A jestli se to nestane, hádám, že naše civilizace zkolabuje. Možná rychleji než si myslíme. Přečtěte si „Kolaps“ od Jareda Diamonda, pokud chcete vědět více o zhroucení skoro každé civilizace v historii.

Jste všichni v kapele vegani a co pro vás veganství znamená?

Většina z nás ano. Snažím se být tou nejlepší verzí sebe sama, což znamená neubližovat zvířatům. Také žiju veganstvím kvůli dopadům masného a mléčného průmyslu na životní prostředí. Pro všechny, koho to zajímá, mrkněte na Earthlings a Before the Flood. 🙂

Co jako kapela plánujete do budoucnosti?

Těšíme se na léto. Budeme hrát na třech úžasných festivalech: Hardcore Help Fest, Fluff Fest a Summer Breeze Open Air.

O autorovi

Metalcore & Black Metal <3

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x