Připravili jsme si pro vás rozhovor s Reinhardem Grablerem, ředitelem Sea Shepherd Rakousko. Jak už možná víte, Brutal Assault navázal tento rok s touto organizací spolupráci. Pro více informací, čtěte dál…

Mohl bys úvodem prosím představit Sea Shepherd lidem, kteří o vás ještě neslyšeli? Jaké je vaše poslání?

Naší misí je ochraňovat mořské životní prostředí, zastavit masakrování mořských živočichů, a tím zachovat oceány pro příští generace. Jsme celosvětově aktivní armáda dobrovolníků disponující flotilou deseti lodí. Metodou Sea Shepherd je přímá akce, nejsme organizace, která se vyjadřuje protesty, my zasahujeme tam, kde je to potřeba.

Momentálně se toho hodně děje, jaké jsou nadcházející kampaně?

Momentálně rozbíháme Operaci Baltské Moře na pobřeží Německa. Je to kampaň na ochranu sviňuchy obecné, která je chráněna evropským zákonem, ale je ohrožována díky speciálním povolením na rybolov v chráněných oblastech. Také jsme aktivní na Mayotte, francouzském ostrově poblíž Madagaskaru, kde bojujeme proti pytlákům, jejichž cílem jsou želvy. Loď Bob Barker právě teď hlídkuje na západním pobřeží Afriky, ve vodách Gabonu v rámci Operace Albacore II, aby zastavila nelegální rybářské aktivity. Také bude brzy kampaň s lodí Sam Simon v Itálii.

Jak jsi osobně potkal Sea Shepherd a co tě vedlo se k této organizaci přidat?

Poprvé jsem o této organizaci slyšel od mého kamaráda, který měl jejich kšiltovku a mě zaujalo jejich logo. V té době jsem byl veganem a zrovna jsem hledal nějakou možnost, jak opravdu udělat něco dobrého pro tuhle planetu, poněvadž jsem nemohl přijmout, jak moc ohrožujeme životní prostředí. Když jsem zjistil, že Sea Shepherd jsou v Rakousku, okamžitě jsem se přihlásil na další Welcome Day a stal jsem se členem posádky. To bylo v roce 2014, loni jsem se stal rakouským ředitelem a Sea Shepherd mi každý den stále dávají pocit, že skutečně můžeme otočit stránku a zachránit naši drahocennou planetu. A že nepotřebujeme obrovskou organizaci s velkým rozpočtem – je třeba jen dobrovolníků se stoprocentním zápalem pro celou věc.

Proč bychom se měli zajímat o oceány také ve vnitrozemských státech?

To je dost častá otázka, státy bez přístupu k moři mnoho poboček Sea Sheperd nehostí. Nicméně, každý druhý nádech, který uděláme, vzniká v oceánech. A nejen to, oceány jsou největší nádrží na CO2, čímž napomáhají bránit v globálním oteplování. Právě teď je tato nádrž vyčerpána a dochází k tzv. oceánskému okyselení, tedy ke snížení úrovně pH vody, což zároveň vede i ke zvýšení teploty vody. Mořský ekosystém je velmi komplexní a hraje obrovskou roli v efektech na dopady na životní prostředí. Oceány jsou zdrojem veškerého života a domovem pro neuvěřitelnou biodiverzitu, kterou je třeba chránit, nezáleží na tom, kde kdo žije, život všech závisí na oceánech. Paul Watson (zakladatel Sea Shepherd, pozn. red.) jednou řekl: „Pokud zemřou oceány, zemřeme i my.“ A to je pravda.

Jak se k vám můžeme přidat a co zahrnuje práce dobrovolníka? A jak můžeme pomoct také u nás v České republice?

Primárně potřebujeme tzv. On-shore volunteers – tedy suchozemské dobrovolníky. Právě teď pracujeme na založení neziskové organizace pro Českou republiku. Je tu velký zájem, nejen o dobrovolníky, ale také pro velké množství podporovatelů Sea Shepherd. Nejdůležitější je zvýšit povědomí o organizaci Sea Sheperd, sdělit, jak důležitý je mořský ekosystém a ukázat, co Sea Shepherd dělají, aby jej ochránili. Vzhledem k tomu, že se rybářské aktivity odehrávají někde mimo nás, tak daleko, ocitají se mimo naše zorná pole a zároveň i mimo náš zájem. Lidí musí být informováni o stavu našich oceánů, a musí vědět, že pokud budeme pokračovat v rybaření, žádné další ryby nám nezůstanou a tím oceány zničíme. Vypadá to, jako by byly oceánské zdroje nekonečné, ale ve skutečnosti jsme už vyčerpali dle různých zdrojů mezi 30 a 56 procenty globální rybí populace. Zvedáme o tom povědomí na různých událostech a také shromažďujeme dary a prodáváme zboží na podporu našich kampaní. Na tohle potřebujeme právě dobrovolníky v České republice.

Sea Shepherd se dostává velká podpora od kapel, jako jsou například Gojira nebo Architects, je tu hodně dalších umělcům kteří vás podporují?

The Red Hot Chili Peppers jsou první, kteří mě napadají. Ale také máme spoustu dalších velkých podporovatelů, jako jsou Aerosmith, nebo němečtí Die Ärzte nebo Heaven Shall Burn. Tyhle kapely nás hodně propagují a pomáhají nám zvednout povědomí na hudební scéně. Rakousko a Česká republika mají hodně místních příznivců – Skywalker, Empty Hall of Fame a We Blame The Empire, kteří pro nás vytvořili video.

Sea Shepherd bude letos spolupracovat s Brutal Assaultem, můžeš nám říct něco bližšího?

Hlavní pódium bude pojmenováno na naši počest, což je pro nás obrovská příležitost, jelikož se hodně lidí dostane do kontaktu s naším jménem. Lidé z metalové a hardcorové komunity, aslespoň podle mých zkušeností, se hodně sociálně a environmentálně angažují. Je pro nás skvělé být zde přítomni a doufáme, že můžeme rozšířit naše poselství mezi nové zájemce. Také tu budeme mít náš infostánek. Opravdu si velmi ceníme toho, že se s námi organizátoři spojili a dostalo se nám tak obrovské podpory.

Jaký je tvůj osobní vztah k metalové muzice? Jaké máš oblíbené kapely?

Mám k metalové a hardcorové hudbě hodně silný vztah. Moje oblíbené kapely jsou Maroon, Heaven Shall Burn, Architects a I Killed The Prom Qeen. Všechny jsou aktivní v boji za práva zvířat a dalších sociálních problémech. Je skvělé, že kapely, které mám rád, si stojí za stejnými věcmi jako já.

O autorovi

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
Janek
Janek
14.8.2017 09:31

Krásný rozhovor, díky za něj!
Stánek Sea Shepherd na Brutalu byl mým nejoblíbenějším.
Zdravím autorku a přeju všecko nejlepší k narozeninám 🙂
Janek

2
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x