Rozhovor s Welicoruss

Zdravím tě, Alexeyi! V prvé řadě, než probereme nové album, které se mimochodem velmi povedlo, bych se rád podíval na vaši kapelu celkově. Můžeš nám prozradit, co vás vedlo k tomu Welicoruss založit a kdo byl hlavním strůjcem této myšlenky?

Ahoj! Hlavním strůjcem jsem byl určitě já 🙂 Jakmile jsem začal poslouchat metal v 10-12 letech, hned jsem chtěl založit kapelu! V různých obdobích jsem poslouchal různou hudbu, a tedy jsem se snažil skládat hudbu v těchto stylech. Ale když jsem pak našel svůj pravý styl, zjistil jsem, že jím je symphonic black pagan metal. Ale neznamená to, že nic jiného teď neposlouchám – jsem velice různostranný člověk 🙂

Pocházíte nedaleko od Sibiře, proč ta změna a proč se kapela usadila zrovna v České republice?? Má to spojitost s vaším bubeníkem Altirrelem, jenž pochází z Prahy? Mimochodem, jak jste se dostali ke spolupráci s ním?

Ne, náš bubeník k tomu nemá žádný vztah. Našel jsem ho přes internet. Když jsem psal mnohým bubeníkům z Česka, on byl jedním z prvních, koho zaujal náš projekt.

Stěhování ze Sibiře do Česka bylo odůvodněno tím, že minulá sestava kapely už neexistovala. Takže jsem kvůli tomu musel něco podniknout a rozmyslel jsem si, že pokud budu dělat něco dále, tak to spíš udělám na novém místě.

Česko se mi zalíbilo ještě tehdy, když jsem sem poprvé přijel jako turista v roce 2011. Tady je všechno zajímavé: kultura, architektura a jazyk, který mi připomíná staroruský!

Welicoruss vydali dvě dema se čtyřletým odstupem a dva roky poté EP Wintermoon Symphony (promo). Až poté vychází váš debut Wintermoon Symphony. S novým albem Az Esm přicházíte ovšem až po sedmi letech. Proč tak dlouhá doba od nahrání debutového alba? Můžeš objasnit, co kapela dělala v tomto mezičase?

No, zapomněl jsi zmínit mini-album Apeiron, které jsme vydali následující rok hned po WinterMoon Symphony, a pak v 2011 ještě bylo EP Kharna. Ale celkově ano, pauza mezi Apeironem a Az Esm‘ byla obrovská a hodně věcí se stalo v tomto období. Celý rok kapela vůbec nefungovala a lze říct, že skoro skončila. Ale tehdy jsem ji znovu postavil na nohy a právě poté jsme vydali Kharnu. Celý ten čas jsem pokračoval ve skládání hudby a dodělával jsem materiál pro Az Esm‘. Velké pauzy byly ještě odůvodněny tím, že jsme moc nevěděli, co právě od nového alba chceme.

Jak jsem již zmínil, Az Esm se mi velmi líbí a prozatím sleduji, že váš nový materiál provází pozitivní reakce. Jak jsi zatím spokojený s reakcemi na album a celkově jeho prodejem?

Reakce na album je opravdu pozitivní, mnozí lidé objevili naši kapelu právě díky Az Esm’, ale málokdo ví, že před ním jsme měli jinou dlouhou historii!

Nevím, jak je aktuální Az Esm’ dnes (jestli nezastaral během skládání a realizace), ale já ho miluji a je mi velice příjemně, že fanouškům se ono líbí stejně! No a s prodejem, myslím, nikdy nebudeš spokojen 🙂

Můžeš popsat, jak vznikal nový materiál, jestli jste nějak změnili styl práce při skládání a nahrávání od minulých let? Jaké studio jste vlastně zvolili a co vás k tomu vedlo?

Některé písně jsem začal skládat ještě v roce 2007. Část z nich se změnila k nepoznání a dokonce získala úplně jiný smysl! Metodika skládání se také postupně měnila, a to je ještě možná spojeno se změnou hudebních vkusů a s použitím smysluplnějšího a konceptuálního přístupu. V Novosibirsku není tolik studií, že bychom mohli z něčeho vybírat, takže jsme to prostě nahrávali ve studiu našeho kamaráda Sergeje Zimina, legendárního hudebníka a prostě dobrého člověka.

Co vás inspirovalo k tomu, abyste vytvořili tak epické dílo, jakým je vaše novinka a můžeš fanouškům přiblížit textovou náplň vaší tvorby?

Já bych řekl, že jsem toho druhu lidí, kteří všechno shrnují a míchají jako alchymisti 🙂 Takže jsem jakoby namíchal svoje zaujetí pohanstvím, fantasy a severní tradici s východní filozofií se svými myšlenkami a přidal k tomu Skyrim a některé umělecké knížky! Nové album je složité a mnohostranné, je těžké říct, o čem konkrétně je. Většinou popisuje místo každého z nás ve Vesmíru, nekonečny prostor kolem nás, budoucí dobu lidstva a hrdiny minulosti! Toto album je jako život o všem!

Az Esm se může pyšnit i překrásně vyvedeným obalem. Kdo vám vytvořil tohle krásné dílo a jak vznikla spolupráce s oním člověkem?

Když mě napadlo pojmenovat album „Az Esm’”, začal jsem přemýšlet o tom, co má být na obalu. Moje manželka Anastasia Krieger je nejen dobrý architekt a básník, ale zároveň i talentovaná malířka! Tehdy kreslila sérii obrázku na téma horních světů a pohanských tradic a najednou jsem uviděl koncept tohoto „motýlka“ a napadlo mě, že idea tohoto obrázku se úplně shoduje s názvem a koncepcí alba. Konečné zpracování obalu a bookletu dělal Alex ze studia Mayhem Project – velmi talentovaný člověk, který hned pochopil ideu a udělal všechno naprosté skvěle!

Jaké jsou koncertní plány Welicoruss? Jaké země budou zařazeny do turné?

Současně jsme připraveni na stálou koncertní činnost, abychom maximálně rozšířili album Az Esm’ po světě. Už jsme zahráli koncerty v Rakousku, Švýcarsku, Německu, Francii, Holandsku, Polsku, Slovinsku a Česku, a také plánujeme zahrát na Slovensku, v Srbsku, Španělsku a v některých jiných státech, na kterých současně pracujeme 🙂

Můžeš nám prozradit cíle a plány do budoucna vaší kapely? Jak si představujete další směřování skupiny?

Už jsme začali pracovat na nové písni a chtěli bychom nějak kolem příštího jara vydat nové album. A pokud všechno dopadne dobře, vydáme na podzim první DVD kapely, no a určitě budeme hrát hodně koncertů!

Na závěr, chtěl bys něco vzkázat vaším fanouškům?

Doporučujeme všem poslechnout si naše nové album Az Esma čekáme vás všechny na našich koncertech! STAY METAL!

Moc děkuji za rozhovor a ať se vám daří 🙂

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x