Přinášíme rozhovor s kapelou Screaming, která se je součástí rubriky „Představujeme české kapely“!

Ahoj! Zdravím z Obscura! Jak se vám daří? 

Ahoj, děkuji za optání. Máme se momentálně skvěle.

Na začátek nám popište, jak jste jako kapela vznikali, a co se dělo na úplném počátku?

Na úplném začátku byl sen dvou kamarádů, kteří chtěli hrát nářez, jaký hrají nebo hráli Fear Factory, Machine Head, Sepultura, Slipknot, System of a Down apod. Těma dvouma klukama, ještě v náctiletých letech,  jsem byl já (vedoucí kytara) a můj nejlepší kámoš Tom, hrající na bicí. Psal se tenkrát rok 2009.

Tom a Jerry si tedy spolu založili kapelu :-D, kterou v září téhož roku posílila naše kamarádka Bára, která do léta 2013 obstarávala basovou kytaru. Měli jsme tedy k mé kytaře zajištěné bicí a basu. Jméno Screaming nemá znamenat bezmyšlenkovité řvaní, ale vykřičení našich duševních zákoutí a pocitů.

Toto trio, beze zpěvu a druhé kytary, vydrželo do roku 2011, kdy se ke kapele připojili zpěvák Mára a druhý kytarista Buchťák. Následovaly koncerty a nahrání dvouskladbového proma v roce 2012.

V následujícím roce musela kvůli studijním důvodům odejít naše baskytaristka Bára, která byla promptně nahrazena Honzou alias Krutorem hrajícím s námi dodnes.

Dva roky od nahrání proma, jsme se znovu vrátili do studia SONIDOS v Brně, kde jsme nahráli EP „ŽIVOT JE BOJ!“. Jenže v čase vydání, se náš zpěvák Mára rozhodl skupinu kvůli osobním důvodům opustit, a tak jsme zůstali bez vokálisty. Tento stav trval do ledna 2015, kdy jsme začali zkoušet s Mírou, jenž se chtěl stát naším novým zpěvákem. Rozhodli jsme se s ním dále pokračovat až v červnu, kdy se dokázal na náš styl adaptovat.

A současně s Mírou, se přidal kytarista Ondra, který pak nahradil Buchťáka, jenž od roku 2015 nestíhá, kvůli rodině a práci, pravidelně zkoušky. Pořád jej ale bereme jako dalšího člena, byť neaktivního. Stejný status patří i Báře.

 

Kapela byla tedy založena v roce 2009, ale přesto máte na kontě promo z roku 2012 a jen jedno EP, jež bylo natočeno před dvěma lety. Čím je způsobeno to, že jste ještě nevydali žádné full album?

Jak už jsem nastínil v předchozí otázce, tak kapela byla sice založena už v roce 2009, nicméně naplno začala fungovat až v roce 2011, kdy jsme dokázali najít původního vokalistu a dalšího kytaristu. Když se nám to podařilo, myslel jsem si, že už máme vyhráno a začneme dobývat metalovou scénu. Strašně jsem se ale spletl. Měl jsem obrovské oči. První problémem byla nesehranost, s tou naše původní sestava bojovala strašně dlouho.

A druhý problém byl, že jsme na to ještě neměli. S bubeníkem jsme chtěli nahrávat už v létě 2011, kdy jsme zkompletovali kapelu. Naštěstí byli ostatní členové proti a na podzim jsem navštívil svého bratra Zdenála, v již zmíněném studiu Sonidos, kdy následovala předprodukce a v létě 2012 naše studiová prvotina. Mohli jsme nahrát o deset songů víc a mít dlouho-hrající album již v roce 2012, ale to by zvítězila kvantita nad kvalitou. Promo z roku 2012 nebylo technicky a skladatelsky vyzrálé, avšak ukazovalo a reprezentovalo ducha, který se v naší skupině skrývá.

Dalších důvodů k tak nízké produktivitě je víc. Za prvé, kapela soupeří s prací anebo se školou, kam všichni členové docházejí. Snažíme se už od roku 2009 pravidelně scházet alespoň jednou týdně. Jenže byly období a situace, které tuto tradici narušily. V roce 2010 jsem byl mimo kapelu 4 měsíce kvůli mononukleóze, v roce 2015 jsem studoval nějaký čas v zahraničí, takže kapela se musela obejít beze mě. Nejnovější překážkou je, že náš bubeník Tom se už kapele nemůže tolik věnovat, takže sháníme nového bubeníka s tím, že dokud ho neseženeme, tak Tom zaskočí. Zatím to plní ukázkově, byl s námi od našeho posledního koncertu v červnu na několika zkouškách a my ten čas, kdy s námi není, děláme různé session, jamy a schůze, kde pracujeme na nové hudbě a textech.

Kapelu musí někdo řídit, organizovat a dělat různou mravenčí práci. Něco se dá dělat s ostatními členy, něco ale musí jít na bedra lídrovi. A ten lídr jsem já. Kapelu beru jako své dítě, o které se starám s pomocí ostatních. Občas ale musím udávat směr a improvizovat tak, abychom mohli pravidelně fungovat. Všechno jde ruku v ruce s tím, že skládám, obstarávám vedoucí kytaru a případně se zhostím nevděčné role kontrolora a snad i diktátora. Ale jde o hodně, stačí malé podcenění, a může se ti podělat zkouška, koncert, deska, anebo rovnou celá kapela.

Jsem velmi vděčný, že v nové sestavě jsme vše postavili na mých vizích, které byly vylepšovány a doplňovány myšlenkami ostatních. Momentálně je kapela nastavena tak, že skládat může kdokoliv, a na rozdíl od minulosti skládají opravdu všichni.

Nehodlám se vyhýbat zodpovědnosti a dělat ze sebe bůhvíjakého génia. Přiznávám, že jsem se ještě musel (a pořád musím), co učit. Konkrétně mám na mysli skládání, techniku a rytmiku hry, nahrávání ve studiu, živé vystupování a především je důležité přijmout vlastní chyby.

 

Kdy můžeme plnohodnotnou desku očekávat?

Když všechno půjde, tak jak má, na konci roku 2017.  Můžu prozradit, že máme připravených 6 autorských skladeb a další se připravují.

Hrajete velice řízný cross-over plný naštvanosti a agresivity. Z čeho taková textová témata plynou? Je to proto, že se zlobíte na společnost, na prostředí kolem vás a snažíte se lidi upozornit, že určité věci nejsou v pořádku a vyburcovat je k aktivitě?

Ano, to je správný pohled. Primárně si ale komentováním těchto témat snažíme vytvořit ideály, kterých se nebudeme chtít vzdát. A také poukázat na věci a charaktery lidí, jimiž se nechceme stát. Ty ideály, které obdivujeme, můžete najít ve skladbách jako „Řvi a bojuj!“, „DEKUMIKUP!“ anebo v novější „You must be a Lion“. Negativní témata, situace a lidé, kterých se bojíme jsou znázorněny například ve skladbách „Společnost“, „Věřící žena“, „Dům“.

Neobáváme se psát ani o nočních můrách. Když text bude mít hlavu a patu, zároveň z něj bude sálat energie, tak klidně napíšeme song i o prdících trpaslících. Na druhou stranu je pravda, že zatím jsme žádný takový sranda-text neudělali. V temných tématech ještě zřejmě chvíli zůstaneme.

 

Jako jedna z mála kapel hrající modernější styl metalu zpíváte česky. Jaktože jste se také nepřesídlili k angličtině, jež je nyní trendem? Hodláte češtinu ve své tvorbě udržet?

Odpověď je prostá. Může za to původní zpěvák. Ještě než přišel, pojmenovávali jsme skladby v angličtině, ale jakmile se přidal do našich řad Mára, tak jsme se rozhodli, že budeme zpívat v češtině. Ale nechci to brát jako nedostatek. Mára nám ukázal, že zpívat česky ve tvrdých žánrech jde, a když se to dělá poctivě, tak to zní velice dobře. Vezmi si Locomotive, Streetmachine, Scarecrow, Extinction nebo třeba i Debustrol, anebo Pitbull Diesel.

Tímhle bych se chtěl dostat k naší velké přednosti, a to je schopnost napsat dobrý text. To nás učil a furt učí momentálně neaktivní kytarista Buchťák. Ze skladeb, které jsme nahráli, otextoval „Revoluci“, „Riff“, „Věřící ženu“, „DEKUMIKUP!“ a „Řvi a bojuj!“. Dále otextoval skladbu „Dům“, kterou se také chystáme nahrát. Zde předvedl Buchťák své mistroství a napsal pomocí personifikace zajímavou úvahu na špatné lidské vlastnosti.

Češtinu v textech tedy máme rádi, a když napíšeme vhodný text, který ke skladbě bude sedět, tak ať v ní klidně je. Ale přeci jen, od roku 2015, kdy se k nám přidal Míra coby nový vokalista, jsme začali zkoušet angličtinu. Nejde o trend, chtěl jsem si to zkusit už od začátku. Takže jsem napsal texty k „You must be a Lion!“, „Machine for killing“, „Agent of Chaos“ a „Calling my name“. Kromě prvního, jsme texty vytvářeli pomocí improvizovaného brainstormingu, kdy se do lyriky zapojili skoro všichni členové.

 

Jak byste popsali své pocity, když se vás zeptám, proč vlastně muziku děláte? 

Nemůžu mluvit za všechny, takže řeknu jen své pocity a důvody. J Muziku dělám, protože mě odmalička obklopovala. Viděl jsem klipy Kreator, Sepultury, staré Metallicy a chtěl být králem pódia jako Mille Petroza, Max Cavalera nebo James Hetfield. Muziku dělám, poněvadž mě ve 12-ti uhranuli Fear Factory, které jsem poslouchal každý večer před spaním a toužil dělat a předvádět podobnou muziku. Dělám vlastní tvorbu s kapelou, protože mě už ten samotný proces tvorby, hlavně když skládám s ostatními spoluhráči, strašně baví. Miluji skládání, nahrávání a hlavně vystupování.

Když řvou fanoušci refrén, co jsi napsala, je to ta nejkrásnější odměna. Naší muziku děláme pro lidi – neexistuje, abych ti řekl: „Muziku děláme hlavně pro sebe, a když se to bude líbit dalším lidem, tak to bude takový bonus.“. To je podle mě špatná úvaha a špatný přístup. Jednou to vyslovil Lars Ulrich a do nynějška to všichni papouškují. Ale i Metallica dělala hudbu pro lidi, protože od začátku chtěla být největší a bez lidí by byli v háji. Tím nechci říct, že míříme k výšinám jako Metallica, to ne. Jen chci konstatovat, že nejdůležitější pro kapelu, obzvlášť metalovou, je důležitá zpětná vazba. Nechceme hrát na Impulsu, Evropě 2 apod. Chceme oslovit, co nejvíce lidí jako my – fanoušky nebo budoucí fanoušky tvrdých žánrů.

 

Také vím, že mátě nějaký videoklip…

Jo, to je pravda, jen jsme ho nikdy nevydali. 😀 :-D.  V ledmu 2013 jsem ho udělal k písničce „Riff „ jako seminární práci pro předmět „Kamera a střih“ na univerzitě. Chtěl jsem pak ještě něco dotočit, jenže to tenkrát u mě bylo s časem na štíru, protože kromě kapely a školy, jsem hrál ještě v pardubických Uterus, kteří už bohužel ukončili činnost.

Nakonec jsem se rozhodl klip trochu přestříhat a osekat, takže jsem jej pověsil na začátku prosince na náš „ksichtbuk“ a bandzone. Je z něj cítit, že se dělal s nulovým rozpočtem, ale stojím si za ním. Je to amatérština, ale doufám, že přitažlivá amatérština. 🙂 😉

https://www.youtube.com/watch?v=JcNcSt6eaUE

Co teď aktuálně jako kapela připravujete? Nějaké novinky? Třeba během příštího roku…?

Jak jsem již zmínil, děláme na nových skladbách. V lednu nás čeká předprodukce ve studiu, do března by měla začít produkce a snad do léta by měl vyjít alespoň jeden singl a nějaká nová grafika. A kromě toho budeme 10. března dělat vlastní akci v Poličce, na kterou jsou všichni čtenáři OBSCURO srdečně zváni! 🙂 😉

Děkuji za rozhovor.

Já také děkuji! 🙂

O autorovi

Metalcore & Black Metal <3

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x