Sotva pár dní po aféře kolem švédské black metalové kapely Marduk zasáhla podobná situace i kapelu The Exploited. Marduk musel skousnout zrušení jednoho z koncertů amerického turné poté, co místní pořadatel neustál výhrůžky tamní odnože ANTIFA, The Exploited se ale po koncertě v Petrohradu, který proběhl 18.února, dostali do ještě absurdnější situace – nicméně pojďme od začátku.

V sobotu 18. února proběhl v petrohradském klubu Cosmonaut koncert kapely, která je už třetí dekádu synonymem punku tvrdého jako kov. The Exploited hráli pro plný klub a podle slov kapely museli několikrát koncert přerušit, protože vyhazovači se chovali k punkerům pogujícím v pitu pod pódiem nevybíravě. To nejhorší se ale stalo po skončení, kdy se jeden z fanoušků kapely odvážil před klubem okřiknout skupinku hajlujících neonacistů. Vzápětí byl napaden nožem a zranění utržená v bitce bohužel i před rychlou lékařskou pomoc nepřežil.

Kapela vyjádřila lítost nad zmařeným životem prostřednictvím svého FB profilu, kde také výslovně uvedla:

„Po koncertě na nás lidi hází špínu, jako bychom mohli za to, co se stalo mimo prostory klubu. Abychom si vyjasnili pár věcí, kdybychom si všimli nějaké kundy hajlovat na našem koncertě, okamžitě bychom ho nechali vyhodit…. Nazi skinheadi a pankáči už nikdy nejsou vítáni na našich koncertech!“ (zkráceno)

Pod tímto postem samozřejmě došlo k mohutné výměně názorů, která se nepochopitelně obrátila proti kapele. The Exploited, kteří po celou dobu své existence otevřeně vždy vystupovali proti neonacismu, byli obviněni z příslušnosti k nacistickým extrémistům. Kapela se v záplavě rozhořčených komentářů rozhodla ty nenávistné mazat, a jak poznamenal jeden z diskutujících, Facebook opět ukázal, jak temná je odvrácená strana svobody slova a projevu – lidé bez vzdělání, přehledu a orientace mohou překřičet zdravý rozum i fakta.

Na případě Marduk i The Exploited se také ukázalo, že získat nálepku neonacisty není vůbec těžké a zbavit se jí je v podstatě nemožné. Marduk se s tímto cejchem potýkají dlouhá léta a jejich pozice je ztížená tím, že pod tlakem dlouhodobé bulvarizace black metalu jako satanisticko-nacistické ideologie (viz mnohé pořady českých soukromých televizí, které nikdy neopomenou zmínit Vikernese bez ohledu na mizivou relevanci jeho případu k současné scéně) takovým nařčením uvěří i lidé, kteří se k metalové scéně hlásí. Kauza The Exploited je pak smutným důkazem toho, jak málo záleží na tom, co se kapela snaží sdělit – ani veřejné deklarace typu „We are against fascism“, ani dlouholetý konzistentní postoj členů kapely nedokázaly zabránit nařčení ze sympatií k ideologii Třetí říše.

Na závěr jen dodám, že jeden z ruských diskutérů uvedl, že pravděpodobný pachatel vraždy byl zadržen a vzat do vazby.

Profil The Exploited najdete zde, zmíněný příspěvek je z 21. února.

Úvodní foto: Gaudencio Garcinuñu

O autorovi

Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x