5. března se v brněnském klubu M13 zastavilo turné celkem známých industrial metalistů LIVEEVIL a lotyšských, už méně proslulých – (alespoň v naší končině a dle mého mínění) – THE FACTOR, od kterých jsem vůbec netušil co čekat. Dvojici těles doplnil brněnský support v podobě elektro-gothic/black projektu LATEXJESUS. Zatímco pro většinu byl nejspíše hlavní důvod účasti právě elektro metal od LIVEEVIL, pro mou osobu to byly právě dámy z LATEXJESUS, o nichž se rozepíši níže. Největší obavy panovaly před akcí i na akci z počtu příchozích a ano, těch nebylo zrovna mnoho. Na druhou stranu jsou i větší průsery a množství lidí toho sobotního večera slibovalo aspoň nějakou tu pozitivní atmosféru a absenci zoufalého pohledu na vylidněný, nezáživný klub… i když, prostory M13 jsou velmi malých rozměrů a třeba na takové Melodce by to vypadalo opravdu strašlivě.

LATEXJESUS započali svůj koncert plný elektrických výbojů něco po osmé. Tohle trio mám rád, i když se hudebně pohybuji v jiných sférách. Líbí se mi velká míra energie, která činí z muziky vycházející z mozkových závitů hudebnic něco působivého, především naživo. Vokál zpěvačky Silvie má nesmírné kvality, podle mého by za mikrákem v nějaké té black metalové smečce trumfla většinu hrozících chlapů. Co je ovšem nejvíce neskutečné, je její talent vytvářet show. K tomu jí dopomáhá jasně viditelný herecký talent, doplněný o všudypřítomné charisma. Vystoupení toho večera mohu zas a znova označit jako vynikající. Silvie, tedy Blackwish, chodila mezi lidmi, kroutila se do rytmů na pódiu, tančila, každý tón, každý úsek textu prožívala a mě zasáhl opět slastný pocit odevzdanosti samotné hudbě a její myšlence. Při sledování přihlížejících se mi roztáhl na tváři široký úsměv, bylo příjemné vidět do rytmu se pohybující fanoušky, kteří s postupem plynoucích minut podléhali muzice více a více a více… až jí byli ovládáni úplně. Pravdou je, že Silvie kapelu táhne, dělá jí atraktivnější, a také je zřejmé, že bez ní by to nemělo ono kouzlo, to však neznamená, že zbylí dva členové jakkoliv zaostávají. Naopak plní svoji úlohu poctivě a přidávají i něco navíc. Ellen Alvaréz kvalitně doplňovala hlavní zpěvačku svými čistými zpěvy. Samply podkreslovala jednoduchými, kytarovými linkami, přitvrzujícími celou produkci. Vkládala do zvuku dravost a přihrávala celkové energii, nakopávající všechny přítomné. Yyan Perez starající se o samply na sebe také svým vystupováním přitahoval pozornost, dokonce se v průběhu setu vystřídal s Ellen u nástrojů a chopil se kytary. Nejspíše pro zpestření setu a odpočinku od svých základních instrumentů. Jistě, hudba těchto krásek je minimalistická a primitivní, o to je však mnohem více účinná a udeří tam, kde přesně udeřit má, silou takovou, jakou aktérky vyžadují. Zazněly samozřejmě osvědčené hitovky jako „Plastic Queen“ či „Imbalance“, hrál se i nový kousek, doufám, že je to příslib nějakého toho alba, už by se nějaký ten nosič šiknul.

Mnou podceňovaní LIVEEVIL ne jen mě ten večer přivedli do transu a to doslova. Ostravsko/hraniční electro metalisté dokázali všechny fanoušky hravě rozhýbat, co jsem nečekal, bylo ovšem to, že rozhýbali i mě. Uskupení jsem nikdy před tím neslyšel, jen mé zrakové ústrojí občas přejelo na internetu název kapely. Intenzita, energie, chytlavost, to vše šlo ruku v ruce společně. Je fuk co kdo poslouchá za žánry, tohle prostě chytne a nepustí. Tvrdé, úderné bicí party, přihrávající hutným, místy až roboticky znějícím kytarám, to vše podkreslené elektronikou, která nezabíjí tvrdost znění skladeb, ale naopak ho v oné tvrdosti podporuje. Kytarista a zpěvák Colossen vynikal příjemně hlubokým až gotickým hlasem, sice pořád stejně znějícím, přesto kvalitně laděným, pevně sedící do industrálního běsnění. Koncert utekl až děsivě rychle, velká škoda, na prezentaci skupiny budu vzpomínat ještě dlouho.

Do třetice všeho dobrého, zde spíše horšího, vystoupila smečka z Lotyšska – THE FACTOR. Byl jsem však plný zážitků z prvních dvou koncertů, a tak jsem muzikantům nevěnoval větší pozornost. Po pár písních mi to nedalo (přeci jen musím vědět, jak kapela hraje, když píší report), no a tak jsem se vypravil vpřed do sálu. Po jedné skladbě a prvním setkání se s kapelou jsem však musel odejít a raději jsme šli pokračovat do místního oblíbeného klubu Brooklyn. Lotyši zněli jako mix thrashe, hardcoru a nevím čeho ještě. Mě však snažení hudebníků nezaujalo, dav byl také prořídlý, takže jsem jistě nebyl jediný tohoto názoru.

Vynikající večer s menšími nedostatky jako nižší návštěvnost, či mnou radši nerozebírané jednání klubu. Co se produkce a atmosféry týče, nemám co vytýkat. V ten večer produkovaný zvuk jsem nezmínil ani jednou, důvod k tomuto činu mám jediný. Byl po celý večer precizní, vyvážený a díky tomu se muzika pěkně poslouchala. LATEXJESUS rád uvidím kdykoli znovu, stejně jako mnou chválou opředené LIVEEVIL.

LINE-UPLateXjesuS, Liveevil, The Factor
MÍSTO KONÁNÍBrno – M13
Vlez150,- Kč

7.8

Kapely

9.0/10

Zvuk

10.0/10

Organizace

9.0/10

Návštěvnost

3.0/10

Klady

  • LateXjesus a Liveevil
  • Vynikající zvuk po celý večer
  • Celková atmosféra a pohoda

Zápory

  • Klasicky návštěvnost mohla být lepší
  • Nic moc set The Factor

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x