The Moon and the Nightspirit je pagan-folková kapela, která vznikla v roce 2003 v Maďarsku. Jejich okouzlující muzika uhranula stovky tisíc fanoušků napříč různými zeměmi. Kapela se již za pár dní vydá na turné po střední Evropě, zahraje v Polsku, Německu (včetně Wacken Winter Nights) a v České Republice.

 

Ahoj Gergely! Těším se na váš koncert v Praze! Co bys o své kapele řekl lidem, aby je to přesvědčilo přijít na váš koncert? Co hrajete za styl a čím jsou vaše vystoupení atraktivní?

Ahoj Petro! Taky se těšíme, že si znovu zahrajeme v Praze! Jak jsi zmínila v úvodu, The Moon and the Nightspirit jsou maďarská pagan-folková kapela. Hrajeme akustickou muziku a zveme posluchače na pouť do mechy porostlých lesů, dávných bájí a legend.

Jak máte mezi sebou rozdělené role? Kdo je u vás tvůrčí duší? Jaké je nástrojové složení kapely?

Tvůrčími členy jsou Ágnes a Mihály. Oba jsou multiinstrumentalisté, píší a nahrávají písně. Ágnes vytváří kompletní design a artworky pro album a Mihály píše všechny texty. Na albu můžete slyšet mnoho nástrojů jako akustickou kytaru, housle, mužské a ženské vokály, bubny, basu, grumli, morin khuur, klavír, harfu, kalimbu, flétny a další. Naživo pak Ágnes hraje na housle a zpívá, Miháli také zpívá a k tomu hraje na kytaru, Gábor obsluhuje bubny a já hraju na basu. Ostatní nástroje zní ze samplů. Já se také mimojiné starám o chod kapely a o domlouvání koncertů.

The Moon and the Nightspirit používají úžasné artworky. Můžeš nám o nich říci víc? Čím jsou inspirovány?

Jak jsem už zmínil, artworky jsou práce Ágnes. Všechny obrázky jsou inspirované samotnou muzikou. Když jsou naše písně hotové, Ágnes začne malovat obrázky pro cover a booklet cd na základě svých pocitů vyvolaných písněmi.

Jaká byla vaše cesta k dnešní popularitě? Co bylo klíčovým momentem?

Vše začalo podepsáním smlouvy s portugalským labelem Equilibrium Music. Pod jejich křídli jsme vydali tři alba a v té době jsme zvládli získat určitou slávu na pagan-folkové scéně. Vyvíjeli jsme se krok za krokem a hráli jsme víc a víc klubových koncertů i na festivalech. Naše čtvrté album jsme si vydali sami a v roce 2014 jsme podepsali dlouhodobou smlouvu s německým labelem Prophecy Productions. Doteď máme šest dlouhohrajících alb, poslední s názvem Metanoia vyšlo v roce 2017. Jsme hrdí, že jsme dosud měli možnost hrát v mnoha evropských zemí a rovněž v USA nebo v Jižní Koreji.

Co vše obnáší péče o chod kapely? Proč jste se rozhodli dělat vše kolem toho sami? Měli jste někdy externí management? Jaká byla vaše zkušenost s ním?

Zaprvé to obnáší velkou obětavost a občas trochu trpělivosti. Mě ostatně organizování věcí kolem kapely a koncertů baví. Jak už bylo zmíněno, o vydání alba a promo se stará náš label, ale nemáme žádného manažera nebo exkluzivní bookingovou agenturu na plánování koncertů. Tím, že dělám tuhle práci sám, mohu mít lepší kontrolu nad tím, co se s námi děje, a mohu se postarat o každý detail bez toho, abychom na někom byli závislí. Mám rád, když se můžu postarat o to, aby se plány, které se zrodí v mé hlavě, staly skutečností. Když organizuji turné, samozřejmě můžu ohledně daného koncertu nebo série koncertů jednat s lokálními promotéry nebo dokonce bookingovými agenturami, ale nemám dobrou zkušenost s exkluzivními smlouvami s bookingovými agenturami. Když máš exkluzivní smlouvu, každý tvůj koncert musí být řešen přes agenturu a když je agentura velká, mohou pro tebe sice možná získat lepší podmínky než když si to řešíš sám, ale budete jen jednou z mnoha kapel, které mají v roosteru, a tím pádem může být komunikace velmi pomalá. Taky nemáš skoro žádný vliv na běh věcí.

Co toužíte předat vašim posluchačům skrze vaše umění? Co vám dává smysl na tom, zasvětit svůj čas a invenci tomuto dílu?

Naše hudba je trochu melancholická, někdy docela temná, ale stále je velmi důvěrnou a hlubokou akustickou záležitostí s atmosférou silně inspirovanou přírodou. Má několik vrstev, které možná neuslyšíš na první poslech, takže tam jsou vždy nějaké nové detaily, které můžeš objevit, i když už jsi naše songy slyšela několikrát. Nejsem autorem našich písní, ale vím, že Ágnes a Mihály se vždy snaží zdokonalovat způsob, jakým se vyjadřujeme skrze muziku. Je to, jako by pomocí hudby malovali zvukové krajiny vycházející z obrazů v jejich myslích.

Čeho byste v budoucnu chtěli dosáhnout? Máte ambice získávat větší slávu jako kapela, nebo jsou zde jiné aspekty, které vás motivují pokračovat a dívat se dopředu?

Je tu vždycky spousta prostoru ke zlepšení, ale postupně se dostáváme do bodu, kterého jsme vždy chtěli jako kapela dosáhnout. Ještě tam nejsme, ale myslím, že jsme na správné cestě. Máme plány hrát v některých zemích, kde jsme nikdy nehráli – například bychom si rádi střihli turné po jižní Americe, uvidíme, jestli se nám to povede uskutečnit. I po hudební stránce si myslím, že Ágnes a Mihály mají pořád spoustu inspirace a neradi by skončili se svou cestou, kterou spolu s kapelou nastoupili.

Brzy se potkáte s fanoušky v Polsku, Německu a Česku. Je tu něco, co byste jim chtěli říct, jak byste je třeba chtěli přesvědčit, aby přišli na koncert?

V těchto zemích máme vždycky skvělé publikum a opravdu se na tohle turné a setkání se všemi, kdo přijdou, moc těšíme. Vyzýváme vás všechny – dojděte, rozhodně nebudete litovat – budete součástí hudebního rituálu, který vás na chvíli odnese daleko od starostí každodenního života.

V Praze budete křtít nové CD kapely Nemuer. Těšíte se na tento rituál? Jak u vás vypadají křty CD? 

V Maďarsku tento zvyk nemáme, takže tohle pro nás bude nová zkušenost, na kterou se těšíme. Nevíme přesně, co budeme dělat, ale jestli tomu dobře rozumím, CD má být během této ceremonie požehnáno. Za tímto účelem plánujeme použít pálinku (Maďarská domácí lihovina), tato bude sloužit jako „svatá pohanská voda“. 😀

Díky moc za rozhovor!

Taky díky! Uvidíme se v Praze!

O autorovi

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x