Two Runes je nově vzniklý, veřejnosti prozatím neznámý projekt, který vzešel z finských mrazivých hvozdů a horských království. Není známo, kdy přesně se na oněch místech dvě runy vzaly, ale ví se, že jej tvoří dvojice Casualty (všechny nástroje) a Fennomaniac (vokály, rytmická kytara). Duo nahrálo a v roce 2014 vydalo své debutní demo, už názvem „Herää Eurooppa!“ naznačující směr, jakým se muzikanti rozhodli vydat. Cesta vede do Evropy, z finských chladných lesů až na slovanské, hřejivé, sluncem ozářené louky. Popravdě, očekával jsem, že Two Runes pocházejí z Ukrajiny, či Polska, rozhodně by mě nenapadlo Finsko.

12871420150224130023Zvuk totiž opravdu zní spíše jako ze zmíněné Ukrajiny. Při prvním poslechu písně „Oh, Mother Europe“ mi spadla čelist. Skladba začíná nenápadně, opředená nánosem epických kláves. Do onoho epična se přidají valivé, středně tempé melodie a umírněný, ovšem nenávistně znějící vokál. Skladba nabírá na intenzitě až do refrénu, v němž klávesy naberou nádech dramatičnosti a skladba graduje spolu se zpěvem, explodujícím nekonečnou zlobou, aby se vrátila zpět tam, kde byla v úvodu. Lze cítit pohanská hrdost, vzývání Evropy a text mířený směrem k dnešnímu dění.

V podobném duchu se pokračuje nadále. Tedy střední tempa, melodické, valivé kytarové plochy. Ty jsou občas nasmrádlé až heavy prvky. Celkový zvuk je podbarven klávesovými plochami, dodávajícími pocity epična a povzbuzující atmosféru. Síla je tedy  především ve zmíněné atmosféře a emocích, procházejících kompozicemi jako jarní vítr prohrabávajících listí stromoví. Skladby ovšem naráží na monotónnost, provázející celou stopáž materiálu. Jednotlivé melodické prvky se neustále opakují a při více posleších mohou začít posluchače nudit. Sloka střídá refrén, refrén nahradí sloku a tak se to zopakuje za skladbu mnohokrát, bez nějakého toho momentu překvapení. Melodické motivy často skladatelsky pokulhávají a nejsou natolik zajímavé, aby s nimi mohli hudebníci tímto stylem pracovat.

Tento neduh skladatelské nevyváženosti může za to, že se dvojici nepodařilo udržet kvalitu první tr_tsskladby, a tak jde působivost mírně dolů. Nejsilnější věc Finové vytasili hned v úvodu a jednat se o plnohodnotné dílo, šlo by se o průšvih. Buďme tedy rádi, že „Herää Eurooppa!“ je čtyřskladbové demo a že zmíněné mínusy nenadělaly takovou paseku. Technicky nečekejte nic zajímavého. Bicí moc detailů a zajímavých přechodů nenabídnou, kytary jsem zmínil výše, baskytara jako by neexistovala. O to tu ale však nejde, nebo ano? Dle mého soudu muzika Two Runes svoji roli zvládá dobře. Útočí na místa, na něž útočit armády severu mají s pomocí zbraní mocných i bez onoho ostří vyspělé techniky. Teď už jen záleží, čemu vy dáváte přednost.

Pro milovníky atmosférického black metalu s pohanskou tématikou je demo jako stvořené. Pokud neočekáváte technický metal, ale máte rádi atmosféru a sdělení, nebojte se dát finským runám šanci. Jsme přeci na pagan metalovém území a to skýtá jinou, lepší a výživnější úrodu než jen bezduchou řezničinu, či rádoby progresivní, umělé postupy.

https://www.youtube.com/watch?v=Rhu_jGsJltQ

Tracklist:

1. Oh, Mother Europe

2. Execution of the Followers of the Desert Gods

3. The Ancient Blood

4. Ode to the Heroe

Line-up:

Casualty – všechny nástroje

Fennomaniac – vokály, rytmická kytara

Label: Vlastní náklady

Two Runes - Herää Eurooppa!

6.1

Písně

7.0/10

Originalita

5.0/10

Produkce

6.5/10

Zpěv

7.0/10

instrumentální party

5.0/10

Klady

  • Silná atmosféra a emoce
  • V kapele je jasný potenciál do budoucna

Zápory

  • Skladatelsky musí kapela ještě dozrát
  • Primitivní struktura skladeb
  • Přímočarost na úkor momentů překvapení

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x