Pro tentokrát se mi do rukou dostalo zajímavé a netradiční album. Pochází ze zlatých českých ručiček Vintage Wine a nese název „Thrashfolk“.
Vintage Wine se zformovali z původních Neon Black a na české scéně se pohybují v tomto seskupení již čtyři roky. Za tu dobu stihli vydat jeden singl, EP Selection of Grapes a dvě studiová alba – debutové Drums and Guns a druhé Thrashfolk, které si vezmu na paškál. Na albu jsou k slyšení nejen bicí, basová kytara a akustická kytara, ale i housle a mandolína. A co vlastně hrají? Celtic thrash folk, jak se sami označují. Kdo je jednou uslyší, určitě pochopí.  Docela trefné mi připadá označení „Prznitelé keltské hudby“, které použil jeden z pořadatelů Samhainu na Nižboru, kde jsem měla možnost je poprvé slyšet. Pro přiblížení bych je zařadila do folk/punk/rocku, ale teď k samotné desce:

Už s první skladbou mi bylo jasné, že tato partička se mi naprosto trefila do noty. „Whisky Trail“  a „Such Is Life“ jsou věrnou kritikou života. Doporučuji k poslechu zejména, když budete mít den blbec, protože tyto skladby vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři a zvednou náladu. S písní „I Never Walk Around By“ se dostaneme do českých luhů a hájů. Vliv českého folkloru se v této skladbě nezapře, ale se zpěvem a vervou, s níž pánové píseň hrají, vytváří nanejvýš zajímavou kombinaci. Už si jen zatancovat.
Myslíte, že „Star of the County Down“ je ohraná ze všech stran? Tak Vintage Wine vás vyvedou z omylu. Přetvořili ji do svého neotřelého stylu a vytvořili něco úplně nového, jen se stejnou melodií. I zpěv se od originálu velmi liší a převádí text do punkové podoby. Slyšela jsem ji v mnoha verzích, ale ta od Vintage Wine u mě jednoznačně vede.
„Radio Edith“ mi osobně připadá o něco slabší. Po hudební stránce není špatná, nicméně je to jedna z těch skladeb, kterou si po poslechu celého alba zapamatujete nejmíň. Neurazí, ale ani nezaujme.
Na řadě je velké překvapení, které mne doslova rozesmálo, řekla bych ovšem, že spíš v tom dobrém slova smyslu. Po chvilce napětí se rozjede instrumentálka „Rocky Goes to Dublin“ s ústřední melodií „Eye of the Tiger“ s příměsí další folkové skladby. Ano, od Vintage Wine je možné čekat opravdu vše.
K „Hero of Canton“ není moc co říct, snad jen, že je to další povedený cover, který vyzývá k tanci.
A s osmým songem přichází dřevorubec, tedy „Woodcutter“… přesněji spíše „údcutter“. Vtipná skladba, s chytlavou melodií a neurvalým zpěvem. Myslím, že by si zasloužila titul nejoriginálnější písně alba, jen jsem trochu na vážkách, když ke konci zazní melodie z Ievan Polky. Možná nebylo třeba tolik opisovat. Ale je to jen drobounké mínus a celkový dojem ani v nejmenším nezkazí.
Vždycky jsem říkala, že číslo 9 je mé oblíbené, a platí to i pro devátou skladbu „Afterlife“. Text je jednodušší, ale melodie a zpěv si mě získaly. Za tenhle kousek palec nahoru.
„Tree“ je zase o něco slabší kousek, i když ne o moc. Je těžké udržet laťku vysoko a mít album plné našlapaných hitů. Za ostatními však zaostává opravdu jen o kousíček.
Pomalu se deska blíží ke konci, a to velmi optimisticky, s oběšencem. Možná si v temnějších věcech libuju až přespříliš, ale spolu s „Afterlife“ je „Hangman“ skladba, která se mi líbila nejvíc. Kluci odvedli opět skvělou a originální práci.
A definitivně finišujeme „U Dunaje Mezi Poli“ a také jedinou písničkou, která je zpívaná v našem národním jazyce. Je v nářečí a moravský folklor se v ní doslova zhmotňuje. Bezesporu zajímavý kousek, ačkoli do top žebříčku se už nedostane.

Shrnuto, podtrženo – skladby Vintage Wine jsou až nebezpečně chytlavé a energie ruku v ruce s dobrou náladou z nich přímo odkapává. Kapela má svůj osobitý styl. Ráda bych vyzvedla zejména hlas zpěváka a jeho skvělou angličtinu. A rozhodně nechci opomenout ani zbytek nástrojů, míra profesionality je na albu znát, jen bohužel technicky nahrávka úplně nevyzní a zvuk je maličko plošší.
Vintage Wine mísí ve své tvorbě známé melodie a vtipně je kombinují se svou vlastní prací. Pokud ale na dalším albu zazní víc jejich osobní tvorby, budu jedině ráda. Album mě velmi bavilo a už snad ani nespočítám, kolikrát jsem si ho přehrála. Jsem velice ráda, že jsem si ho mohla poslechnout a zhodnotit jej, a chtěla bych rovněž klukům z kapely moc poděkovat. Ten večer na oslavě keltského Samhainu na zámku Nižbor, kdy jsem je poprvé slyšela, si budu dlouho pamatovat.

Setlist:

1 Whisky Trail
2 Such Is Live
3 I Never Walk Around By
4 Star Of The County Down
5 Radio Edith
6 Rocky Goes To Dublin
7 Hero Of Canton
8 Woodcutter
9 Afterlife
10 Tree
11 Hangman
12 U Dunaje Mezi Poli

Sestava:

Petr Polák – mandolína, zpěv
Jakub Boháč – Rytmická kytara, zpěv
Radim „Rybíz“ Lapčík – housle
Martin Menšík – bicí
Pavel „Pšenda“ Pšenička – basová kytara

Vintage Wine - Thrashfolk

8.1

Písně

7.5/10

Originalita

7.5/10

Produkce

7.0/10

Zpěv

9.5/10

Nástroje

9.0/10

Klady

  • Zpěv
  • Energie

Zápory

  • Zvuk

O autorovi

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
tmf
tmf
12.11.2016 13:51

Ono to v pripade Vintage Wine neni ani tak o opisovani jako spis o humoru. A vlozit do woodcutera Ievan polku je v podani VW proste super vtip. Rocky je to same.

Honzarum
Honzarum
14.11.2016 19:06

Thrashfolk je velmipovedené album. Ale přece jenom zvukově poněkud zaostává. Kluci jsou prostě nejlepší naživo. Uvidíme s čím dalším přijdou.

2
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x