Jak určitě všichni víte česká stálice Cruadalach se rozhodla uspořádat Beltinefest ve 3 městech naší malebné země. A tady je rozhovor s jednou z hlavních hvězd tohoto festivalu.

 

Můžete představit vaší kapelu českým fanouškům? Jaký styl hrajete a jaká je vaše historie?

Ahoj, jsme melodic death metalová kapela ze Švýcarska, která do své hudby začleňuje lehký nádech folkové hudby. Nejvíce našich skladeb je o starých legendách a lidových příbězích, které chceme znovu přivést k životu skrze naše tóny. Pracujeme na tom od roku 2009 a doteď jsme měli možnost vydat dvě plnohodnotná alba a odehrát kolem sta koncertů.

V kapele je vás sedm. Jak cestujete? Cestujete rádi s vašimi koncerty do zahraničí? Jaké země jste již navštívili a jaké zkušenosti jste si z nich odnesli?

Není vždy jednoduché naplánovat koncert nebo zorganizovat přesun pro sedm lidí, ale jsme sakra hodně motivovaní, což nám pomáhá věci uskutečnit. Milujeme cestování za hranice a měli jsme to štěstí navštívit mnoho evropských zemí a dokonce i Ameriku, když jsme hráli na 70 000 Tons of Metal. Navštěvovat další země je pro nás vždy potěšením, potkáváme mnoho nových skvělých lidí a vždy se vracíme s příjemnými vzpomínkami, ke kterým se později můžeme vracet. Rozhodně doufáme, že se nám v budoucnu podaří udělat víc zahraničních koncertů. Vždy jsme otevřeni novým možnostem!

Můžete nám říct víc o folk metalové scéně ve Švýcarsku? Každý zná Eluveitie, ale jsme přesvědčeni, že je tu mnoho dalších skvělých kapel, které stojí za to objevit. Nezapomeňte ani na sebe.

Upřímně, švýcarská folk metalová scéna není moc velká. Termín folk metalu se začíná rozptylovat do dalších žánrů. Hodně kapel si udržuje svoje individuální žánry spolu s folkovými prvky, stejně jako my.
Eluveitie je samozřejmě velké jméno a nikdy neproběhne rozhovor, aniž by nebylo jejich jméno zmíněno, včetně tohoto.
Je tu několik dalších, skvělých kapel švýcarské folk metalové scény, jako je Excelsis, původní švýcarská folk metalová kapela, která existuje od raných devadesátek. Taky bychom určitě neradi zapomněli na kapely typu Hypocras, Caladmor, Trollhort, Castleway či Nidhoeggr a jiné další.

Často jezdíte na koncerty jako support Eluveitie při jejich švýcarských tour a také jste spolupracovali s jejich bývalou členkou Annou Murphy na tvorbě vašeho nového alba. Jaké je vaše přátelství s kapelou a jaká byla spolupráce s Annou? Trvá stále?

Švýcarsko je malá země, a jestli se často pohybuješ v hudební scéně, potkáš všechny možné lidi. Měli jsme to štěstí několikrát podpořit Eluveitie na jejich švýcarských show a doufáme, že se nám to v budoucnu znovu povede.
Anna Murphy je také z Lucernu, takže jsme se znali ještě dřív, než začala hrát v Eluveitie a ještě dřív, než jsem já začal hrát v Abinchova. Stále jsme v kontaktu, a kdo ví? Možná spolu zase něco vytvoříme. A to určitě bude bomba!

Opakovaně jste využili crowdfundingu pro vybrání peněz na vaše CD. Pokud se někdo pokusí o crowdfunding v Česku, setkává se povětšinou s negativním ohlasem, jako kdyby kapely prosily o peníze předem. Jak je to vnímané ve Švýcarsku?

Vždy tu budou negativní ohlasy, když si někdo řekne o peníze. Pravda je, že alba se nevyrobí zadarmo a že peníze musí odněkud přijít. To je realita, která musí být přijata. Nemůžete předpokládat, že budete celý den poslouchat vaši oblíbenou kapelu na streamu na Youtube, a pak se divit, že vás najednou prosí o peníze. Pokud něčemu fandíte, pak to podporujte. Dáváme našim fanouškům i novým posluchačům možnost přesně tohle udělat. Skrze crowdfunding můžete do naší muziky investovat tolik, kolik budete chtít, třeba i jen trochu, ale nakonec se dostane nové album ke všem, takže přispěvatelé vyhrají. Nebyli bychom toho ale schopní bez tohoto typu podpory a jsme za to moc vděční.

Jak váš poslední crowdfunding dopadl? Podporují vás jen ve Švýcarsku nebo i ze zahraničí? A co teď připravujete pro fanoušky?

Skončili jsme na 15 441 švýcarských francích (389 635 Kč) a jsme nadšení z toho, jak to dopadlo. Měli jsme podporovatele z celého světa, v rozsahu Švýcarska, Německa, Kanady, Finska, Francie, Ameriky, Velké Británie a dalších.
Dali jsme k dispozici dvě naše nové skladby všem našim podporovatelům, kteří si je mohli ve vysoké kvalitě stáhnout a doručili jsme také rané crowdfundingové zboží (pokud to bylo možné).
Teď se připravujeme na květnové nahrávání nového alba a nemůžeme se dočkat, až vás ze studia budeme informovat, hned jak se tam budeme. Jakmile budeme připraveni nové album vydat, zašleme ho samozřejmě také každému, kdo nás podpořil skrze crowdfunding.

Hráli jste také na 70 000 Tons of Metal. Jak se vám povedlo se tam dostat a jaká to byla zkušenost?

Měli jsme štěstí, že se pro nás našemu labelu povedlo zachytit na oné plavbě místo. A bylo to přinejmenším zatraceně úžasné. Jestli máte možnost se tam dostat, rozhodně neříkejte ne 😉

Brzy zamíříte do České republiky na tři koncerty pod značkou „Beltinefest“. Ale není to poprvé. Jaké jsou vaše dojmy z poslední návštěvy Prahy a Brna a co očekáváte tentokrát?

Jsme nadšení, že můžeme být zpět v České republice. Vždycky byl nářez tu hrát, lidé tu mají rádi párty a hlavně kluci z Cruadalach jsou blázniví lidé, takže je vždy skvělé, když s nimi jsme. Doufáme, že se nám povede zorganizovat si lépe čas, abychom si více prohlédli města, ve kterých hrajeme. Ale nakonec jsme také rádi, když si dáme jen pár piv s fanoušky.

Teď je čas říct poslední slova a rozloučit se s fanoušky. Do toho!
Uvidíme se brzo na koncertech, lidi. Moc se na to těšíme!

 

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x