Téma nacismu v blackmetalu jsme u nás na webu už řešili, a jednou opravdu velmi intenzivně v našem článku zde: https://obscuro.cz/black-metal-antifa-neonacismus-a-tak-vubec/. Vždy se ovšem najde situace, kdy pod zbytečnou rouškou boje proti utlačování se člověk sám stane utlačovatelem.

Situace byla poměrně idylická, po dlouhé době přišla kvalitní black metalová akce kousek u Prahy. Zahrát tam měly kapely Inferno, Somniate, Mallephyr, Depths Above, Sól. Akci pořádali už známí Chimera Black Production, kteří nejsou na scéně nováčky. Ovšem co se nestalo, akce byla v den konání zrušena. Proč? To je poměrně jednoduché. Dá se říct, že vlastník klubu Black Pes se takzvaně připosral, protože Inferno před dvaceti lety v rozhovoru zmínili, že jsou pro bílou Evropu a jiné další náckovské kraviny, ovšem od té doby se k tomu nikdo z jejich členů nijak nehlásil a jejich tvorba s tím také nekoketuje. Můžeme to klidně označit za mladickou hloupost, nikdo z nás není v mládí zrovna nejzralejší jedinec. Proto mě osobně, a dle reakcí i další nespokojené lidi, dost nemile překvapilo, že tohle byl hlavní důvod, proč klub zakázal kapele Inferno vystupovat u nich v klubu.

Je jasné, že provozovatel klubu má vždy právo veta v tom, koho si pozve na své pódium a nechá ho tam vystupovat. Ovšem vypustit do éteru zákaz den před akcí je s prominutím čisté zmrdství a tvrdit, že neměli čas proklepnout si kapelu dříve, je dle mého zase čistý alibismus. V komentářích se (zřejmě) vlastník/provozovatel klubu Black Pes vyjádřil, že byli pod nátlakem a zbývaly jim jen dvě možnosti, které pro ně, jak tvrdí, byly obě špatné. Dovedu si představit, že byli pod nátlakem „chlapů“ z Antifa, kteří sami často koketují s extrémismem.

Organizátor se ovšem na popud zákazu vystoupení Inferno rozhodl zrušit celou akci, jelikož nechce podporovat „Cancel Culture“. Rozumím osobně tomuto zrušení akce, ale zároveň je z pohledu návštěvníka škoda a zklamání, že se to nepřesunulo jinam, ovšem opět: Den před akcí chápu, že zařizovat to celé v jiném klubu není úplně snadné, obzvlášť když metalových klubů v Praze není zrovna požehnaně. Můžeme pouze hádat, zda tak klub učinil pod nátlakem Antifa aktivistů nebo z vlastní iniciativy.

K postoji klubu Black Pes se vyjádřila také kapela Stíny Plamenů na svém facebooku:

Závěrem chci jen říct, že ať už na majitele klubu tlačil kdokoliv a jakkoliv, nelze tolerovat rušení headlinerů takhle na poslední chvíli, a už vůbec ne dosti zastaralým argumentem, kdy si pak majitel klubu hraje na ublížené štěně, když dostane pořádně virtuálně vynadáno od fanoušků a návštěvníků klubu.

Snad se majitel klubu příště nepřiposere, nebo si udělá průzkum kapel, které u něj smějí hrát, dostatečně dopředu. Tak či onak, takovéto chování majitele klubu nelze dle mého tolerovat. Doufám také, že majitel klubu poskytne jasné a úplné vyjádření k situaci, pokud si chce zachránit zbytek důstojnosti.

Odkaz na zrušenou akci: https://www.facebook.com/events/1924881544330494

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x