Koncem října vychází benefiční kompilační cd coverů písní bukurešťské kapely Goodbye to Gravity. Výtěžek z prodeje půjde na terapii pro přeživší oběti tragického požáru, který propukl před rokem v klubu během koncertu Goodbye to Gravity. Předělávkou jednoho ze songů přispěla na kompilaci i česká folkmetalová kapela Cruadalach.

 

Kompilační CD vyjde v den výročí tragédie a ponese název „Back to Life – A Tribute to Goodbye to Gravity“ – podle jedné z písní této metalcorové kapely, jejíž čtyři z pěti členů uhořeli během masivního požáru zažehnutého jedinou jiskrou z pyrotechniky. Ten vypukl při hojně navštíveném koncertu Goodbye to Gravity v klubu Colectiv, na němž kapela plánovala pokřtít své nově vydané CD Mantras of War. Ničivé plameny a toxický kouř v klubu v součinnosti se špatnými podmínkami v rumunských nemocnicích připravily o život dohromady 64 lidí a přes 150 dalších včetně zpěváka Goodbye to Gravity si ponese doživotní následky. Zpráva o tragédii tehdy oběhla světová média, tragédie a následné masové demonstrace v Bukurešti vedly k pádu rumunské vlády.

 

S ohledem na neútěšný stav rumunského zdravotnictví byli nejvážněji zranění lidé přepraveni do specializovaných popáleninových klinik v několika státech západní Evropy. Mnoho z nich na těchto klinikách nadále podstupuje opakované operace a léčebné terapie. Část léčby hradí díky svému podílu zodpovědnosti na tragédii rumunská vláda, potřebné částky jsou však astronomické. Proto už od prvních dnů pořádají přátelé obětí finanční sbírku, do níž přispělo mnoho lidí, jichž se tragédie dotkla, včetně muzikantů, kteří například obětem věnovali výtěžky z prodeje své muziky nebo z koncertů.

 

 

Back to Life - A Tribute to Goodbye to Gravity

Back to Life – A Tribute to Goodbye to Gravity

S nápadem na benefiční CD s předělávkami písní kapely Goodbye to Gravity přišli lidé z rumunské divize hudebního vydavatelství Universal, pod nímž kapela vydávala osudného dne své CD. Možnosti vzdát hold svým zemřelým přátelům se chopily zejména kapely z rumunské undergroundové scény, na CD však přispělo i několik zahraničních interpretů. Jsou mezi nimi švýcarská Anna Murphy (ex Eluveitie), muzikanti z dalších známých kapel My Dying Bride nebo Tristania (projekt Nightshadows Lament), ale i česká folkmetalová kapela Cruadalach.

 

„Pro natočení písně pro kompilaci jsme se rozhodli, protože máme na rumunské metalové scéně mnoho přátel, které jsme mohli díky koncertování v Rumunsku i osobně poznat, jejich tragédii a smutek nad ztrátou blízkých cítíme až sem a darovat jim proto píseň na benefiční CD bylo pro nás zcela přirozené rozhodnutí,“ říkají k tomu členové Cruadalach. Cover písně „Waking up“ od Cruadalach celou kompilaci otevírá.

 

CD, jehož koupí lze přispět na terapii popálených lidí z klubu Colectiv, bude možné v České republice sehnat od listopadu přes kapelu Cruadalach (například přímo na jejích koncertech). Koupit v digitální verzi jej lze od 28. října například přes I-Tunes. Cruadalach také plánují s podporou ikon rumunské metalové scény uspořádat benefiční koncert s názvem „Back to Life“ s cílem rozšířit povědomí o tragédii a pomoci obětem. Jeho výtěžek, stejně jako peníze za prodaná CD, bude věnován kapele a obětem požáru.

Album si lze koupit zde(Spotify, Googleplay, iTunes etc.)https://umr.lnk.to/BackToLifePR

Days of Confusion & Vita de Vie – The Day We Die:

 

Příběhy obětí požáru se zabývá fb skupina „Pomoc pro Colectiv“.

 

Přispět obětem lze skrze nadaci Estuar zasláním příspěvku na účet nebo přes paypal:
EUR: RO64 RNCB 0076 0048 9646 0029
USD: RO10 RNCB 0076 0048 9646 0031

Fundatia Estuar, Banca Comerciala Romana, Sector 5, Bucuresti
Bank address: Bdul Tudor Vladimirescu NR. 57, BL. T4.
SWIFT: RNCBROBU

PayPal: fundatiaestuar@gmail.com
Account ID: VQKGP9J7MTA9E

 

Odkazy:

https://www.facebook.com/events/163089504152515 – Benefiční koncert pro Colectiv v Praze – klubu Vagón, 24.února 2017

https://www.facebook.com/groups/1499170473724659 – Pomoc pro Colectiv (česká skupina)

https://www.facebook.com/GoodbyeToGravity – profil kapely Goodbye to Gravity

https://en.wikipedia.org/wiki/Colectiv_nightclub_fire – popis tragédie v Colectivu

https://en.wikipedia.org/wiki/Diluted_disinfectants_crisis_(Romania) – aféra s ředěnými desinfekcemi pro nemocnice odkrytá díky tragédii v Colectivu, tato skutečnost stála zbytečně životy desítek zraněných z Colectivu (kromě pravděpodobně mnoha dalších pacientů v rumunských nemocnicích).

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x