Evergrey – Hymns of the Broken

Kapela Evergrey je švédská progressive dark power metalová kapela, která se točí především kolem kytaristy a vokalisty Toma Englunda a klávesisty Rikarda Zandera. Skupina si již v minulosti prošla změnou bubeníka, ale od roku 2004 si dokázali udržet stejnou sestavu. V roce 2011 se ovšem rozhoduje, co se s kapelou stane, chvíli hrozilo, že se Evergey rozpadnou. Tom to ale vyřešil změnou sestavy z důvodu vyhoření. Pro to kytarista Henrik Danhake a bubeník Jonas Ekdahl odchází. S novým albem se ovšem stará sestava k mému potěšení vrací a servíruje nám prvotřídní a vyzrálé album kapely, která má opět chuť tvořit a posouvat se kupředu. Upřímně, byl jsem zvědavý, jak bude album znít a měl jsem mírné obavy. Ty ovšem po skončení intra a při začátku prvního songu King of Errors opadly.

Evergrey celkově dost upustili od progresivity a pokračují ve vývoji, který nastal již na albu Torn. Tedy větší tvrdost, větší přímočarost, méně progrese. O proti předešlým dvěma počinům přibylo kláves. Při tom ovšem muzika nepostrádá již typickou tvrdost. Kytarové riffy jsou opět správně tvrdé, bicí propracované a každý úder promyšlený. Deska jako celek vytváří opět velice působivou a temnou atmosféru, v muzice se nachází spousta zvuků v pozadí, které umocňují celý požitek. Střelba, křik…jako kdyby jste se ocitly na bitevním poli. Tom opět překvapil po hlasové stránce. Má čím dál kvalitnější hlas a jde vidět, že se album od alba zlepšuje. Čistý vokál zní ještě čistěji a více emocionálně, hrubý hlas zní ještě naléhavěji. Například v Black Underworld, nejtemnější písni alba, kde je opravdu velice pěkný refrén, kde Tomův hlas krásně vyniká. Nemohu opomenout použití elektroniky, jako například v písni Wake a Change, jinak nejmelodičtější skladbě na desce, nebo v a New Dawn, ve které zazní i sbory, jak to u Evergrey kdysi bylo zvykem. Jak už jsem zde naznačil, album nepostrádá momenty překvapení, tím překonává předešlé dílo. Například the Fire, v začátku skladby překvapí dětské sbory. Skladba zaujme i pěkně znějící basou, kterou lze slyšet po celou stopáž písně. Archaic Rage naopak v úvodu začíná až rockovými kytarami a nakonec vrcholí až epickými klávesami. Na albu se nachází i krásná balada, jak je již pro Švédy zvykem. Missing You..krásně zde můžeme vychutnat Tomův vokál. To nejlepší ovšem přichází ke konci CD. The Grand Collpas. Epická, atmosferická skladba, která mě překvapila asi nejvíce. Tvrdé kytarové riffy ničí vše co jim přijde do cesty, song je nejvíce progresivní a posluchače pohltí. Skladba končí údernými bicími a doslova apokalyptickou atmosférou. Parádní práce. Celý závěr recenzovaného alba obstarává skladba s názvem the Aftermark. Ta disponuje uvolnující atmosférou a krásnou solovou kytarou, zapojují se akustické kytary a písen krásně uzavírá tohle album. Opravdu musím pochválit pány kytaristy, co předvádějí je opravdu neskutečné. Především pak sola, které mají opravdu potenciál znít v hlavě ještě několik dnů po poslechu alba.

K albu taky patří druhé CD, no a to je jak už je u této skupiny tradicí celé akustické. Tři písně, dvě z recenzované novinky a jedna z Alba Torn. Opět si můžeme vychutnávat krásný Tomův hlas. Nezlobil bych se, kdyby skupina vydala nějaké velké akustické album. Nebo i odehrála akustický set na koncertě.

Album Hymns for the Broken zapadá dokonale do diskografie kapely a posouvá jí kupředu, je zde nejvíce kláves o proti předešlým albům, je ještě více přímočaré, ale o to větší potenciál má zasáhnout posluchače. Při tom jak již jsem zmínil, nepostrádá onu tvrdost a pochmurnost, vážnost, která je pro Evergrey tak typická. není zde žádná naděje, světlo..čirá apokalypasa, zoufalství, album posluchače nutí přemýšlet. Mrzí mě že kapela není v Česku tak známá a moc zde nekoncertuje, při tom je to obdivuhodná smečka, co si vytvořila originální tvář. Přeju kapele hodně štěstí do budoucna a snad jim to v této sestavě už vydrží, laťku nasadili dost vysoko, tak uvidíme, jestli album hymns for the Broken překonají. Dávám 9/10 z důvodu, že věřím, že kapela se k dokonalosti ještě propracuje.

Album vyšlo u AFM Records.

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x