Dne  25. 8. 2018 se uskuteční již šestý ročník festivalu FOLK METAL FEST. 12 kapel z  Moravy, Čech a Slovenska navštíví předposlední srpnový víkend Tišnov. Od prvního ročníku zde vystoupilo na 50 kapel z celého koutu republiky i z okolních států jako například ze Slovenska, Polska a Německa. Ani letošní ročník nesmí zůstat předchozím nic dlužen. Na Folk Metal Festu zahrají jak kapely z minulých let (kterým se u nás moc líbilo), ale také uslyšíte i nové účastníky, kteří rozhodně stojí za poslech.

 

A na koho se můžete těšit?

 

Ertha se na scéně pohybuje v různých podobách už několik let. Kapela hudebně vychází ze symfonického metalu a folku, jednotlivé písně ale přesahují do dalších žánrů od power metalu po swing. Různorodost umocňuje kombinace melodických klávesových partů, houslí a fléten s dominantním ženským vokálem, který se střídá s mužským zpěvem i growlem. Svou ústřední polohu kapela představuje na singlu Pilgrim, který do éteru pronikl koncem minulého roku. Druhou folk metalovou kapelou, která do Tišnova dorazí je Prayers in Vain. Základ kapely tvoří dvě elektrické kytary, basa, bicí a zpěv, což velice vkusně a zvučně doplňují housle s okarínou.  Folk metalová kapela Obereg z Pohořelic je třetí, kdo obohatí tišnovský festival. V jejich hudbě se odráží prastaré melodie a moudrost našich slovanských předků skloubené s moderním zvukem elektrických kytar.“ Čtvrtí Desire for  Sorrow  je melodic blackmetalová horda z Českých Budějovic. Od roku 2014, kdy vydali své debutové album, rozhodně nezaháleli. Evropské turné, turné po Mexiku a v neposlední řadě vydání CD „Visions“, které představí právě na zmíněném FMF. Nezůstaneme však jen u českých kapel. Slovenská progresivní metalová čtveřice Morna zažila v posledních letech několik úspěchů. Mezi ty nejvýraznější patří například ocenění Radio Head Awards v roce 2016 a účast na největším metalovém festivalu v Evropě Wacken Open Air 2017. Je známá pro svoji preciznost a schopnost syntetizovat různé hudební žánry, čímž skvěle zapadá do rozlišných koncepcí mnoha koncertů a festivalů. Ale vraťme se zpátky do České republiky. Plzeňská black/death metalová kapela MALLEPHYR vznikla v roce 2014 a v prosinci téhož roku vypustila prostřednictvím internetu dvou-skladbové demo. Vystoupili například na Metal Gate Stage, na festivalu Brutal Assault, Phantoms of Pilsen, Enter  the  Eternal  Fire Festu. V roce 2016 vydali debutové album „Assailing the Holy“.  lší kapela, která dorazí do Tišnova, brázdí cesty nejen českých, ale i evropských zemí. Řeč je o skupině  PANYCHIDA. Na kontě má zatím čtyři alba a pár dalších menších počinů. V současné době pracuje na své páté desce, která bude opět úplně jiná! A právě kvůli tomu odehraje kapela letos jen několik koncertů. Jen zlomek z nich je v ČR a právě v Tišnově nesmí kapela chybět. Na Folk Metal Festu zazní pár nových ochutnávek, vedle již osvědčených fláků jako “Running out of Rules”, “Ryhope” nebo “Livonian Werewolf”.  Průřez rozmanitou tvorbou melodiky a nářezu v temném hávu určitě přijde vhod. Kombinaci lidové melodie Irska, Skotska a Bretaně s rockem a občasnými odbočkami k metalu a punku uslyšíte od Pražské kapely Hakka Muggies. 

V současné šestičlenné sestavě uslyšíte kromě elektrické kytary, baskytary a bicích také elektrické housle, irské flétny  tin  a  low  whistles,  bodhrán,  garrahand, bombard, irské dudy a bouzuki. Velkou část koncertního repertoáru tvoří v letošním roce nový materiál z posledního alba „Farewell To Erin“, které je příznivě přijímané jak mezi posluchači, tak recenzenty.Hlavní kapelou letošního „fesťáku“ jsou moravští SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY s češtinou na rtech. Melancholická a zároveň hřmotná hudba, setkání melancholického metalu s folklórními motivy dávné Moravy, alba „Relic Dances“ a „Návaz“, to vše je navíc zastřešené producentem a světovým muzikantem Tomášem Kočkem. Sedm desek, více než dvacet let existence, stovky koncertů a festivalů po celé Evropě. Bezpochyby průkopníci stylu, kterému se ve světě říká „Folk Metal“. V květnu vyrazili zadoomaní moravští náladotvůrci propagovat své nové album „Smutnice“. Produkce se ujal světově proslulý průkopník orientálního rocku  Yossi  Sassi  (Yossi Sassi & The Oriental Rock Orchestra, ex-Orphaned Land), za zvuk je zodpovědný Roland Grapow (Masterplan, ex-Helloween). Ani na této desce nechybí nástroje jako cimbál, housle, violoncello, čarovný ženský vokál Hany Hajdové a sekundující charismatický mužský projev Pavla Hrnčíře. V pořadí desátí jsou Postcards From Arkham dorazí ze svého středoevropského turné Manta & Dissonance Tour. Na Folk Metal fest přijedou ze středoevropského Manta & Dissonance Tour a zakončí tak letní festivalovou sezónu. V létě budou hrát například na Czech Death Festu nebo polském Prog In Park festivalu po boku kapel jako ANATHEMA. Na FMF 6 zazní skladby z úspěšné desky MANTA. Hudební projekt v sobě mísící prvky tribalního fantasy ambientu s akustickými nástroji, což dává celé produkci lehce neofolkový nádech představí kapela Jeden kmen. Skrze texty a melodie vypráví mystický příběh skřetího kmene, o duši mlhy a jejím prokletí, zpívaný v černé řeči. Vystoupení kapely doplňuje animovaná videoprojekce, která celý zpívaný příběh ilustruje. Poslední z programu Deloraine je uskupení hrající středověkou a fantasy hudbu a také covery slavných melodií z filmů a her (Skyrim, Zaklínač, Pán prstenů, …). Ústřední duo tvoří zpěvačka Lori a kytarista Derias. Naživo vystupují s bubeníkem a houslistou v jedné osobě, s flétnistkou, která hraje i na klávesy a s baskytaristou. V dubnu vydali své debutové CD s názvem Vlaštovka, které obsahuje 9 autorských písní ze světa Zaklínače a 5 oblíbených coverů.

 

Co vás čeká a nemine, jste se již dozvěděli. Co k tomu tedy dodat více?

Několik žánrů, celodenní program – nezapomeňte 25.8. od 11:00 se potkáme v Městském kulturním středisku v klubu pod kinem. Předprodej vstupenek na festival bude zahájen od 1. 6. 2018 v TIC Tišnov. Rezervace vstupenek je možná na  tic@kulturatisnov.cz Předprodejová cena 350,- Kč platí do 24.8. V den koncertu je cena vstupného již 400,- Kč.

 

Děkujeme všem sponzorům za finanční i materiální podporu celého festivalu (město Tišnov, Městské kulturní středisko, Slavkovský pivovar, Obchod s nápoji Olší, Hostinec u Kovářů, Gastrofrozen, Tisk centrum, Obscuro.cz, Beat rock radio, TIC Tišnov, Tišnovské noviny

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x