Pokud patříte mezi pamětníky zlatého období brazilské Sepultury, určitě si vybavíte instrumentální písně z jejich desek z poloviny devadesátek – „Kaiowas“ z desky „Chaos A.D.“ a „Itsári“ z desky „Roots“. Spolu se singlem a klipem k písni „Ratamahatta“ tvořily tyto písně, natočené spolu s domorodými hudebníky hrajícími na domorodé nástroje, jeden z mála hlasů volajících po ochraně domorodých amazonských kmenů i deštného pralesa. Ten je (nejen) v Brazílii terčem nájezdů těžařských společností, které se dlouhodobě neštítí doslova ničeho, od bezcitného drancování panenských oblastí povodí Amazonky po masové vraždy původních obyvatel.

Sepultuře se před téměř třemi dekádami podařilo upozornit mezinárodní společenství na ekologickou i humanitární katastrofu a na jejich aktivity teď navazuje francouzská Gojira. Krok to není nijak překvapivý, Gojira svým postojem k ochraně životního prostředí patří mezi výrazné hlasy podporující ochranářskou organizaci Sea Shepherd. Nový singl „Amazonia“ z připravované desky „Fortitude“ je nejen hořkou hymnou devastovaného regionu, ale i skutečnou pomocí, protože veškeré výdělky z této písně poputují organizaci APIB (The Articulation of Indigenous Peoples of Brazil), tedy neziskové organizaci, která od roku 2005 sdružuje a zastupuje původní obyvatele amazonského pralesa.

Tím však finanční podpora brazilských Indiánů nekončí. Kapela spustila také charitativní aukci předmětů, které pocházejí jak z dílny Gojiry, tak z darů dalších hvězd metalového nebe: Robert Trujillo z Metallicy věnoval ručně zdobenou baskytaru, Randy Blythe z Lamb Of God věnoval signovaný tisk, kapela Slayer nabízí designovou motorkářskou helmu, současný bubeník Sepultury Eloy Casagrande přispěl podepsaným činelem a samotný Joe Duplantier pak věnoval ručně rytou kytaru. Více o aukci naleznete na odkazech níže.

Facebook kapely

Charitativní aukce

Foto: Facebook

O autorovi

Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x