Finská black metalová legenda „Horna“ (propast anebo také peklo) už je na scéně od roku 1993, což je pěkná řádka let. Zlá monstra z Lappeeranty patří k finskému black metalu naprosto organicky a setkala jsem se nezřídka i s tím, že je poslouchají protřelejší senioři, kteří jeden ze svých národních klenotů dost aktivně hájí přede všemi, kdo by chtěli „Hornu“ jakkoli kritizovat. „Horna“ je prostě pojem.

A tento pojem, hrající ve složení Shatraug, Spellgoth, LRH, Infection a Hex Inferi, v roce 1996 vydal své první demo „Varjoissa“. O rok později pak vyšlo druhé demo „Hiidetorni“, které se stalo v druhé verzi zároveň debutovým albem „Horny“. Sluší se podotknout, že tahle slavná nahrávka vyšla na kazetě v počtu 150 kopií. A není divu, že kapela se slzou v oku připomíná fanouškům dvacetileté výročí vydání svého zásadního titulu.

Hiidetorni“ je natolik kultovní záležitost, že i já cítím třas slzy v oku, když slyším na začátku sténat ten erotický, naléhavý, ženský hlas. A hned, jak se rozjede první skladba „Avaus“, je mi jasné, že album dodnes neztratilo nic ze své ponuře kruté atmosféry, síly, hudebních nápadů, syrovosti a krásy. Nemůžu si pomoct, ale finština black metalu sluší natolik, že bych ji zavedla povinně (berte s nadhledem). A tohle démonické album bude stát za poslech určitě i za dalších dvacet let.

Nuže, nadzdvihněme své poháry s krví neviňátek a připijme hrozivým strýčkům z Finska při retro poslechu ikonického alba, které slaví pěkných dvacet let. Kiipis!

Horna

Hiidetorni

label: Solstitium Records

1997

 

 

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x