Irfan, bulharská legenda ethereal world music, se po deseti letech od jejich vystoupení na Colours of Ostrava vrací do ČR. Fanoušci Dead Can Dance, ale také každý, kdo má rád spirituálně a východně laděnou hudbu, se může těšit na nezapomenutelně silný zážitek. Skupina tentokrát zavítá do klubu Nová Chmelnice v Praze, kde ji podpoří československé atmosferické duo Nemuer, známo svou hudbou oživující prastaré mýty a legendy. Koncert proběhne večer v pátek 30. listopadu.

Irfan vznikl v roce 2001, původně jako vedlejší projekt členů tehdy už v Bulharsku známých skupin Isihia, Om a Zarathustra, zaměřených na soudobou podobu bulharské tradiční a duchovní hudby nebo na východ.  A zvuk spojující inspiraci DCD s balkánskou hudebností a orientálním koloritem posluchačům uhranul. Po dvou letech se Irfanu ujímá pozoruhodný francouzský label Prikosnovenie, zaměřený na zvláštní snový mix dark wave, neoklasické a středověké až mytické hudby a fantasy.

Irfan citlivě kombinuje decentní elektroniku, omezující se většinou na temné drony v pozadi, se zvukem tradičních, často velmi starých nástrojů. Ze strunných je to především loutna oud, saz a perský cimbál santour, z dechových arménský duduk a bulharská flétna kaval. Nechybí samozřejmě ani archaická orientální rytmika temného rámového bubnu v kombinaci s ostrou darbukou nebo perským tombakem. Hlavním trumfem je však zpěv. V Irfanu se vystřídaly tři zpěvačky – Denitza Seraphimova, Darina Zlatkova a Vladislava Todorova. Vzhledem k jedinečné úrovni bulharského zpěvu jsou však tak vyrovnané, že je prakticky jedno, se kterou z nich Irfan uslyšíte, vždycky vás bude mrazit kolem páteře. K působivosti ovšem přispívá i mužský zpěv a zejména mužské sbory, které mají tradiční zázemí v bulharských klášterech.

Irfan přijede do ČR v rámci svého evropského turné a předvede mimo jiné své nové album. Jejich uhrančivá hudba i přítomnost vtahuje člověka do mytologického věku na rozhraní epoch a civilizací. Jak by ne, když Irfan znamená tajné vědění zasvěcenců.

Domácí duo Nemuer Bulharům navodí patřičnou atmosféru, protože sami svou tvorbou a vystoupením vytvářejí hypnotický, transcendentální zážitek, který spojuje umění s pradávnou mystikou. Kromě využití řady tradičních nástrojů a inspirace v historické hudbě zpívají výhradně mrtvými jazyky a používají exotické vokální techniky jako alikvótní anebo hrdelní zpěv.

Tento páteční večer jistě nabízí zážitek, na který se jen tak nezapomíná.

Předprodej do 16. listopadu 250,- : http://www.nemuer.com/irfan,  https://goout.net/cs/listky/irfan+nemuer/brcd/
Na místě 330,-

Kdy: 30. listopadu 2018, 20:30

Kde: Nová Chmelnice, Koněvova 2597/219, Praha

FB Událost: https://www.facebook.com/events/286290205484280/

O autorovi

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x