Žal, smutek, utrpení a mráz, tato slova popisují muziku, již produkují ruští, těžko uchopitelní KAUAN. Kapela ještě nedávno pro mě byla velkou neznámou, ale s vydáním nové desky „Sorni Nai“ jsem zaznamenal velké nadšení ze strany hudebních kritiků, posléze i posluchačů, člověk se pak zajímá, co že to vyvolalo takový rozruch, no ne? Není se čemu divit, skupina nahrála něco, co i v dnešní době můžeme nazvat originálním, svojským, revolučním ve svém žánru, přesto masami naštěstí nepovšimnutým. KAUAN je zvláštním tělesem, pochází z Ruska, ale nyní se vyskytuje na Ukrajině, jazyk, ve kterém jsou psány texty, je ovšem finský. KAUAN si pro své nové CD zvolili mrazivou textovou náplň, která zaujme každého fanouška paranormálních jevů či různých záhad, a jelikož je to i můj případ, tak především zjištění příběhu, který se na albu nachází, mě donutilo po desce sáhnout. A poté? Naprosté uchvácení jak zvukem hudebníků, tak i dějem, ihned jsem jako blázen omrknul horor na tuto tématiku a přečetl si pár zajímavostí, jak už to tak u mě bývá, ale to už sem nepatří.

Roku 1959 se v oblasti Uralu stala hrobem devítičlenné výpravy hora Cholat Sjachyl, které se přezdívá také hora mrtvých. V ten den nikdo z devíti mladých lidí nevěděl, že zažijí něco, co se stane jednou z největších záhad vůbec. Všech devět studentů na výpravě záhadně zahynulo. Za chladné, mrazivé noci je cosi tajemného vyděsilo a vyhnalo do chladné noci, kde ve strachu a zoufalství umírali kvůli mrazu či byli mrzačeni záhadnou silou. UFO? Nějaké stvoření vzniklé vojenskými experimenty? Či paranormální aktivity v horách? Událost je opředena tajemstvím, tajné služby dělaly vše, aby celé tohle neštěstí utajily, nyní nám o něm vypráví KAUAN a věřte, že jejich muzika je stejně smutná jako tragédie na hoře mrtvých.

12301543_10153736602356085_9068443096292390714_n

„Sorni Nai“ je pro mě objevem roku, netuším, jak zní starší tvorba kapely, ale tohle album mě tak strašně ovládlo, že si nejsem schopný do dnešních dnů pustit starší tvorbu skupiny. Největší silou materiálu je atmosféra a emoce. Nechápu, jak to tito ruští vypravěči dokázali, ale propojit tak emoce, jež prožívali účastníci výpravy s onou muzikou na takové úrovni a takovou silou, je mistrovství. Při poslechu kompozic vám bude neustále běhat mráz po zádech, budete prožívat pocity žalu. Oči vám budou slzet z toho náporu pocitů. Objevíte se na bílých sněhových pláních, kde budou ke slyšení pouze výkřiky umírajících, nesoucí se ve větru. Sedm hudebních stop na sebe navazuje takovým způsobem, že máte pocit, jako by se jednalo o filmový soundtrack. Očekávejte hudbu nikoliv agresivní, ale jemnou, něžnou jako horský vánek či sněhové vločky padající na vaši tvář.

kauan1

Zařadit KAUAN je již větší oříšek. Naleznete zde totiž prvky doom metalu, blacku, ale také ambientu, folku či klasické hudby. KAUAN je prostě atmosferická hudba, nic víc, nic míň. Skladby jsou plné neskutečných melodií, které vás chytnou za srdce. Jednotlivé kompozice dokonale vypráví příběh a vyvíjí se, nabírají na intenzitě s postupujícím stínem vyvíjejícím se v příběhu o temné hoře. Nejvíce jsou KAUAN silní v ambientních pasážích. Ono slyšet ruční bubny, smyčce a poté, když vše utichá v horském větru, ve kterém vás ukolébá jemný klavír melodií, vás prostě nemůže nechat klidnými. Deska má i na své poměry tvrdší vsuvky. Taková „Khot“ například zdůrazňuje smrt, která si pro vetřelce přišla, zdůrazňuje boj o život. První polovina alba je smutek nad tím, co se má stát, poté přichází boj a smrt, „Sat“ uzavírá dějství opět utichajícím žalem. Zpěv je na albu zastoupen v menší míře, než jsem prvně čekal. Některé skladby jsou téměř instrumentální. Vokály se zjeví pouze tehdy, když jsou třeba, kapelníci je do hudebních stop necpou za každou cenu. Převládá čistý vokál, který obstarává Anton Belov a Alina Roberts, klávesistka uskupení. Občas ale uskupení vytasí pařáty a nečekaně zasáhne black metalovým skřekem.

Objev roku, tohle sousloví vystihne doufám vše. Neustále přemýšlím, jak mohli pánové a dáma stvořit tak mistrovské, geniální dílo plné emocí s neskutečně mrazivou atmosférou a tak nádhernými melodiemi. Je úplně jedno, co posloucháte za styl, jestli black nebo radši doom, heavy či power, tento materiál vás zasáhne tak jako tak svými zbraněmi. Vím to, deska opravdu chytá lidi, již jsou vkusem a zařazením odlišní. Tak silný materiál kapela nahrála. „Sorni Nai“ je stěží překonatelné album, budu se k němu velmi často vracet, zvláště v blížících se mrazivých časech… 10/10

Tracklist:
1. Akva
2. Kit
3. Khurum
4. Nila
5. At
6. Khot
7. Sat

Sestava:
Anton Belov – kytary, vokály, programování, klávesy
Alex Vynogradoff – basa, vokály
Anton Skrynnik – bicí
Alina Belova – klávesy, zpěv
Anatoly Gavrilov – housle

KAUAN - Sorni Nai

10

Zvuk

10.0/10

Zpěv

10.0/10

Kytary

10.0/10

Bicí

10.0/10

Klady

  • Pohlcující atmosféra
  • Propojení muziky s dějstvím alba
  • Emotivní melodie
  • Žánrová nezařaditelnost
  • Originalita

Zápory

  • Závislosti na albu se nedá zbavit

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
shuda
11.12.2015 13:14

čau,velmi ma potešila tvoja recenzia ,Kauan je úžasná hudba,ak vypočuješ starší album ani ten tak skoro neopustíš…skús je to nádhera,ani neviem ktorý by bol najlepší,v každom žijú úžasné príbehy…inak originál Sorni Nai je album v jednej skladbe a ani tam niesú tieto názvy skladieb.nech sa darí .Shuda

2
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x