Ne mnoho lidí si je vědomo toho, že se Made of Metal v Hodoníně nakonec konat nebude, a to hlavně díky politikaření ve výše zmíněném městě. Jak se na to dívá dramaturg Made of Metal?

 

Ahoj, festival Made of Metal jistě všichni znají, ale co kdyby jsi nám přiblížil tvou pozici a vůbec se trošku představil, ať čtenáří ví, s kým mluvím?
Také zdravím. Jmenuji se Jirka Grau a jsem jedním z pořadatelů a současně dramaturgem festivalu Made of Metal. Jsem zodpovědný za většinu debat, které jsem v uplynulých letech vedl s fandy festu o line-upu, a to jak na FB a webových stránkách, tak i naživo.

Díky moc za hezké představení, ovšem rád bych se zeptal na dění okolo Made of Metal. Myslel jsem, že se situace ustálila a vše jde opět jak má, ale jak sleduju váš FB, tak se opět dějou nepravosti ze strany politiků?
Bohužel je dnes již jisté, že MOM v Hodoníně pokračovat nebude. Na základě lží a pomluv byla odvolána starostka města i místostarostové a MOM byl zneužit pro politické plány strůjců tohoto „převratu“. Dnes se pokračuje ve lžích, aby se zpětně „politicky zdůvodnil“ tento puč, se kterým řada občanů Hodonína nesouhlasí. Je třeba si uvědomit, že puč a lži jsou v Hodoníně obráceny proti lidem, kteří přitom získali od občanů ve volbách jednoznačně nejvíc hlasů. MOM se tedy stal obětí těchto mocenských politických snah.

Je pravda, že se tohoto „puče“ zúčastnila Strana svobodných občanů, která vystrnadila Made of Metal z Hodonína?

Hodonínští členové Strany svobodných občanů byli od začátku v pomluvách nejaktivnější. Nejprve vystartovali s informací, že se budou podílet na kontrolách, které odhalí gigantické nepravosti a tunelování města starostkou a pořadateli. Kontroly však nenašly nic ani vzdáleně podobného, což ovšem Svobodní komentovali tím, že kontroly zřejmě nepracovaly dost poctivě. Pak se rozhodli zcela ignorovat skutečnost, že pořadatelem prvního ročníku byl i Dům kultury a začali napadat nás jako soukromého spolupořadatele, že jsme Dům kultury do pořádání úspěšné a největší kulturní akce zatáhli „proti jeho vůli“. Vývody Svobodných jsou naprosto nepochopitelné a neuvěřitelné.

 

 

A tímto je kauza v Hodoníně naprosto uzavřena, nebo se s tím dá ještě něco provést?
Rétoriku Svobodných bohužel převzala i současná pučistická vláda, která rovněž potřebuje obhájit nejen vyfabulované důvody odvolání starostky, ale i naprosto bezdůvodné odvolání dalších členů bývalého vedení. Dnešní vedení radnice odmítlo návrh pořadatelů a naprosto odmítá jakékoli připomínky z naší strany. Například nám nabídlo, že se můžeme přihlásit pro rok 2016 s žádostí o grant, který bychom mohli obdržet v květnu. Naprosto je nazajímalo naše vysvětlení, že to je pro rok 2016 příliš pozdě, protože kapely na takové úrovni, jaká se představila na MOM, se musí nasmlouvat a zaplatit už na přelomu roku 2015/16 a že květen je pro tyto účely příliš pozdní datum. V městském areálu navíc neproběhnou potřebné opravy (nejsou na ně vyčleněny peníze v rozpočtu pro rok 2016), takže by se nám opět nesmyslně prodražovalo další pořádání MOM v Hodoníně. Za těchto okolností není možné pořadání MOM v Hodoníně pokračovat. Současné vedení radnice zkrátka navzdory prohlášením v tisku ve skutečnosti žádný zájem o podporu a setrvání největší kulturní akce ve městě neprojevuje.

Takže hledáte nové umístění? Máte už něco v merku?
Hledáme a jednáme. MOM rozhodně není uzavřenou záležitostí. Hlásí se nám i zájemci, kteří by chtěli mít takový festival ve svém městě nebo areálu. Přiznáváme nicméně, že po zkušenostech z Hodonína jsme velmi opatrní k proklamacím a slibům politiků. Citlivá je také otázka partnerů a sponzorů, kteří mají samozřejmě také své představy. A v neposlední řadě chceme, aby odchod z Hodonína nebyl pro fanoušky MOM krokem dolů, ale aby se stal právě naopak přesunem do návštěvnicky ještě příjemnějších míst. Jako hodonínské patrioty nás samozřejmě odchod z našeho rodného města mrzí, ale tam, kde místo rovnocenné spolupráce přicházejí pomluvy a „klacky pod nohy“ opravdu není možné pokračovat.

Můžeme tedy počítat s MOM v roce 2016?
Ročník 2016 jsme díky nezájmu nových představitelů Hodonína definitivně ztratili. Zatímco jsme byli kontrolováni na základě ničím nepodložených pomluv, utekla nám možnost sestavit dostatečně kvalitní line-up. Dalším problémem se stalo, že samozřejmě není možné uzavírat smlouvy s mnoha (zejména zahraničními) účinkujícími bez jasně stanoveného místa vystoupení a vlastně ani přesného termínu, protože to vše bude možné přesně říci až po nasmlouvání nového místa. Takže hledáním nového působiště vlastně zahajujeme až ročník 2017.

Já ti moc děkuji za vstřícný rozhovor a vyčerpávající odpovědi. Věřím, že tohle čtenářům přinese cenné informace. Přeju hodně štěsí s hledáním a organizací celé akce.
Také děkuji za zájem o festival a doufám, že se v roce 2017 sejdeme na dalším a ještě lepším ročníku.

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
chiso
chiso
23.2.2016 23:07

http://hodonin.svobodni.cz/clanky/nemoralni-chovani-rodiny-starostky – zajímavý odkaz, ale beztak samé lži, jak tady pan uplakánek destinuje

2
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x