V dnešní době jen málokdo pochybuje o tom, že k námi milované metalové hudbě patří nejen kov linoucí se z různých zvukových zařízení, ale i ten skutečný. Image je neodmyslitelná součást téměř každého metalisty, stejně jako kožená bunda, džíska s nášivkami a pořádný řetěz na krku. Pojďme si tedy krátce povědět něco o špercích.

Největším a nejrozšířenějším stylem, který se o zpopularizování kovových doplňků každého metalisty postaral, je samozřejmě klasický heavy metal, power metal a thrash metal s black metalem. Vesměs všechny velké ikony, včetně Roba Halforda, Lemmyho Kilmistera anebo takového sekerníka jako je Kerry King, vždy nosily kovové doplňky, ať už šlo o stahováky s pyramidami a hřeby, nebo o různé jiné ozdoby na bundách, vestách i kalhotách a samozřejmě nesmíme zapomenout na samostatnou a velkou kapitolu, kterou jsou právě šperky.

Podívejme se teď na zoubek tomu, proč zrovna nás Metalisty tak šperky přitahují. Určitě nebudu daleko od pravdy, když zde vyřknu myšlenku, že pro mnohé z nás existuje jakési pojítko mezi metalovou hudbou, historií a fantasy/sci-fi literaturou. Ocelové šperky, jež jsou v tomto duchu vyrobené, pak odráží svým zpracováním symboliku a výjevy daných témat, oku a mnohdy i doteku lahodící.

Je zde mnoho kovů, ze kterých se šperky vyrábí, ale jen málokterý kov koresponduje s filozofií HEAVY METALU (myšleno se všemi jeho odnožemi) tak jako ušlechtilá ocel. Ocelové Šperky jsou pro nás vyjádřením stálosti a tvrdosti, stejně jako hudba, kterou máme rádi. Chirurgická ocel je možná pro někoho jen “zušlechtěné železo“, ale to je vlastně přesně to o co nám tu jde. Historie, fantasy a sci-fi je plná železa a těžkého kovu a texty písní našich oblíbených metalových kapel jsou mnohdy právě o tom. Pokud bychom šperky z oceli srovnávali se šperky, jež jsou vyrobeny ze stříbra, nebo ze zlata, tak zde nalezneme mnoho rozdílů. Ty největší jsou samozřejmě právě v tvrdosti, neb drahé kovy (stříbro a zlato) jsou měkké a dobře tvárné, což je pro výrobce velké plus, nicméně je zde jednak vyšší cena a jak už bylo řečeno, není to prostě ten pravý a tvrdý HEAVY METAL. Dnes se setkáváme běžně s velmi detailně provedenými ocelovými šperky, které jsou svým zpracováním na první pohled mnohdy nerozeznatelné od těch z bílého zlata.

ocelové šperkyMetalová hudba ve které se zrcadlí odkaz historie a fantasy/sci-fi literatury, inspiruje a stále bude inspirovat a pobízet tvůrce k výrobě tématických šperků, neb není vděčnějších uživatelů, nežli rockerů a metalistů. Detailně provedené přívěsky, nebo prsteny s vyobrazením lebek, křížů (včetně těch válečných a obrácených), společně se symboly pohanských kultur, jsou dnes dostupné v leštěném i matném provedení, nebo také s vytvořenou patinou či jinou povrchovou úpravou. Náramky, silné řetězy a řetízky jsou v ocelovém provedení mnohdy téměř nezničitelné, což je díky tvrdosti tohoto antialergického materiálu velké plus.

Jak bylo naznačeno, tak ušlechtilá (chirurgická) ocel má navíc tu vlastnost, že ji většina lidí bez problému snáší, včetně alergiků, neboť ti mají při nošení šperků z jiných bižuterních kovů, včetně stříbra, mnohdy alergické reakce. Proto se i z chirurgické oceli vyrábí nástroje užívané ve zdravotnictví (odtud plyne právě používaný název – chirurgická ocel).

Prodejců šperků z chirurgické oceli je mnoho, ale jen málokdo dokáže s tímto kovem pracovat – leštit, matovat, brousit, vrtat a letovat, nebo jinak upravovat či přímo vyrábět. Filozofie „těžkého kovu“, ať už toho fyzického, nebo toho, který nám rezonuje z repráků, je většinou takovému odborníkovi více než blízká. Pokud hledáte takového odborníka, který vám nejen šperky prodá, ale i upraví a v případě zájmu poradí, tak zde máme odkaz na e-shop, kde naleznete jistě mnoho šperků spojených s naší metalovou subkulturou, ale i velmi opravdu jemné a decentní kousky.

https://www.ocelovesperky4u.cz/

https://www.facebook.com/OceloveSperky/

https://www.instagram.com/ocelovesperky4u/

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x