Black metal – Polsko, z tohoto spojení je myslím zřejmé, že se většinou bude jednat o soužití těch nejzlejších entit, terorizujících svět těmi nejhoršími nočními můrami. Mgła tomuto polskému hnutí vévodí, minimálně tedy v rámci smrdutého undergroundu. Dvojice neznabohů Darkside (bicí) a M. (vokál, kytara, basa) svou ponurou, plazící se mlhu vypouští na tento svět již od roku 2000, ale od zmíněného čísla mají na svém kontě pouze tři desky, doplněné o tři EP, dvě kompilace a jedno splitko. I přes fakt malého počtu dlouhohrajících desek však Mgła platí za veličinu temného umění, rebelující proti všemu pozitivnímu a pěknému.

Může za to především originální pojetí extrémního metalu, vymykající se běžnému chápání hudby. Znalý posluchač Poláky rozezná od stovky dalších kapel, neznalý náhodný zbloudilec, nemohoucí se dostat pod závoj mlhy, kapelu odsoudí za neoriginalitu s tím, že podobných BM kapel jsou přece haldy. Při pečlivém ohledání podstaty muziky Mgły však rázem zjistíte, že druhý zmíněný názor není zcela na místě. Již debutové album “Groza” poukázalo na možnost, že by tato zprvu nenápadná skupina mohla usednout na polský trůn, umístěný hluboko v podzemí, skrytý pod zraky materialistických mas, s dalšími dvěma alby “With Hearts Toward None” a “Exercises in Futility” se výrazivo hudby nastolené kapelou rozvinulo a pomalu, ale jistě se začalo škrábat do vyšších pater.

12278865_752624411508250_2230737482861433623_n

Proč je muzika polského dua tak nebezpečná? Mgła se na recenzované desce, vydané minulý rok pod Northern Heritage Records, nevydala pátrat po možnostech odklonu od svého výrazu, pouze zkoumá jeho temná zákoutí a díky kreativní mysli dvojice, schopné složit originální a poutavou muziku, přišla kapela s nosičem, neopakujícím již v minulosti řečené, nýbrž plným ještě skladatelsky silnějších kompozic, schopných seskupení popostrčit ještě více do popředí blackmetalové scény (na Brutal Assaultu Mgła vystoupila na velkém pódiu, jako jeden z hlavních BM trháků, obdivuhodný vzestup).

Album “Exercises in Futility” se nese ve znamení posledního záseku skupiny, tedy svojské pojetí black metalu ve stylu – složit hudbu, nevhodnou pro milovníky snadného poslechu a prvoplánovosti, avšak s notnou dávkou přístupnosti (v rámci stylu). Atmosféra desky útočí na smysly posluchače drásavě temně, až chladně nepříjemně, aby v mysli jedince spustila řetězec neveselých představ. Zvuk je mírně zašpiněný, avšak drtivý a mocný. Neznám žádnou jinou skupinu, mající tak vyváženou produkci jako Poláci, o níž mohu říci, že je tak akorát. I přes jisté zastření špínou vyniká vše, co vynikat má a po pár posleších, u kterých budete mít pocit, že posloucháte jednotvárný black (opravdu jsem ty pocity poprvé měl), se vám naskytne možnost poznání.

14440814_921011411336215_1068218565583731351_n

Mgła se totiž jen nepřístupně tváří, ale nakonec posluchači nabídne odměnu v podobě snadno zapamatovatelných motivů, nasáklých melodickými postupy. Riffy se vám začnou jevit jako hezky melodické, především vás udeří snadno zapamatovatelné refrény, mající jasný tah na branku, zintenzivňující mimo lidskou mysl dosažitelné sdělení. Rozhodně se však nejedná o prvoplánovou chytlavost nebo tah směrem k masám, kapela působí přirozeně a onouzapamatovatelností posiluje pozici nenávistných a nihilistických myšlenek. Ony vize jsou předkládány zlověstným vokálem, který patří mezi to nejsilnější, co materiál nabízí.

Úvodní “Exercises in Futility I” ještě není nijak zvláštní, podle mého je nejslabší skladbou na albu, svůj účel však má. Svoji nevýraznou podobou skrývá to, co se na vás chystá vzápětí. Následující “Exercises in Futility II” udeří plnou silou a vy nebudete stačit vdechovat všechny ty omamné temné tóny a melodie, pohřbené ve smrduté prohnilé atmosféře. Od druhé kompozice ani jednou nedojde k pádu kvality, naopak deska je tak napěchovaná mistrovskými momenty, až se vám hrací čas materiálu nebude jevit jako 42 minut, ale jako polovina této stopáže.

44722_photo

Mgła bezesporu nahrála nejlepší materiál svojí kariéry a vyučuje black metal. Album “Exercises in Futility” je soundtrack ke zkoumání lidské marnosti, posilující tyto myšlenky technicky bravurně zahraným blackem, působícím všemi emocemi, které má tento styl obsahovat. Kapela se zde prezentuje jako vysoce profesionální těleso, rozvíjející samo sebe a vskutku chytře a promyšleně nutí k zamyšlení se nad naší lidskou “podstatou”. Přirovnávat k jiným bandám nehodlám, zde to rozhodně není na místě, kdo má rád silně atmosferický bordel (například Island) s notnou dávkou démonických melodií, je zde správně!

Tracklist:

1. Exercises in Futility I

2. Exercises in Futility II

3. Exercises in Futility III

4. Exercises in Futility IV

5. Exercises in Futility V

6. Exercises in Futility VI

Sestava:

Darkside – bicí

M. vokály, kytara, basa

Label: Northern Heritage Records

Mgła - Exercises in Futility

8.8

Kompozice

9.0/10

Originalita

8.0/10

Produkce

10.0/10

Vokál

9.0/10

Instrumentální složka

8.0/10

Klady

  • Vyvážená produkce
  • Originální přístup ke stylu
  • Profesionalita
  • Atmosféra

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x