Všichni moc dobře známe tradiční metalové destinace, jako je Německo, Švédsko nebo USA. A z těchto zemí pochází také většina komerčně nejúspěšnějších kapel, jejichž jména zná snad každý fanoušek žánru. Ale všichni dobře víme, že metal nemá hranice, a tak jsem se rozhodl připravit seriál o… řekněme ne tolik tradičních metalových zemích napříč celým světem a zajímavých kapelách z těchto lokalit. A začínáme Alžírskem!

Ramzy Abbas

Ramzy Abbas

„A“ je sice prvním písmenem abecedy, ale s volbou tohoto státu pro první díl to nesouvisí. Alžírsko je totiž největším státem Afriky, kontinentu, který není metalem příliš proslulý. Ruku na srdce – znáš snad nějakou kapelu z této oblasti? Alžírsko samo o sobě je nádhernou zemí. Prosperující přístavy Alžír či Oran (nazývaný též malou Paříží), azurová pobřeží, nad nimiž se tyčí vrcholky pohoří Atlas, a při cestě dál na jih pak nalezneme známou Saharu. Ale tak, jako na poušti nalezneme oázy, tak i v této severoafrické zemi nalezneme ostrůvky, kde se metalovým kapelám daří. Jednou z nich je i JUGULATOR. Kapela, která funguje již od roku 2014, a jak asi správně hádáš, její název odkazuje na album Judas PriestRamzy Abbas, zakladatel, kytarista a vokalista kapely, k tomu řekl: „Rok 1997 pro mě byl v mnoha ohledech náročný. Devadesátky byly obecně pro Alžírsko černým obdobím a jeden z mých příbuzných byl právě v roce 97 zabit při teroristickém útoku. Spousta lidí byla v tu dobu zmasakrována, a i to je důvod, proč jsme se symbolicky rozhodli pro tento název. A navíc to zní „správně thrashově“ po vzoru velkých kapel jako Kreator, Annihilator či Violator.“ A z Ramzyho vyjádření už asi tušíš, jakým směrem se tvorba kapely vyvíjí. Správně, je to thrash, který je ozvláštněný o místní hudební prvky a motivy. Nebál bych se přirovnat je třeba k Testament. Kromě Ramzyho tvoří sestavu ještě bubeník Abderezak Yahimi, Abdelwahab Merzouk na doprovodnou kytaru a basák Ziri Abes, který s kapelou hraje od roku 2016. A výsledek rozhodně stojí za to! V květnu loňského roku kapela vydala svůj debut „Ad Exitium“, který mi pár měsíců zpátky poslal jeden můj známý, a když jsem se rozhodl pro tuto rubriku, na Jugulator jsem si hned vzpomněl. A při té příležitosti jsem Ramzyho trošku vyzpovídal.

Jak to vlastně vypadá v Alžírsku s metalem? Má to správné podhoubí, nebo je složité tam vůbec hrát a nějak fungovat?

Jasně, že jo, metal u nás sice není až tak populární, ale svou základnu má. Sám pamatuji i koncerty, kde bylo třeba 1500 lidí, což je skvělý! Na nějaké ty standardní a větší akce není problém, když přijde třeba i 500 fanoušků, a já jsem rád za každého z nich! Metalová komunita u nás v Alžírsku je poměrně aktivní i na sociálních sítích, kde existuje hodně aktivních tematických stránek a skupin.

Měli jste nějaké alžírské metalové vzory? Nebo jste s Jugulatorem sami průkopníky scény?

Samozřejmě, že nejsme (rozesměje se). Metalová scéna u nás existuje už od 90. let. V té době vznikla spousta místních kapel, které byly samozřejmě vzory i pro nás. Například Litham, kteří v roce 1999 vydali vůbec první alžírské metalové album. A nemůžu opomenout ani třeba Inearth, Djemharouche, Worth nebo Darkwish.

Čím je alžírská metalová scéna specifická?

Jugulator

Je poměrně složité hrát naživo. Většina koncertních prostorů patří pod veřejnou správu, a tak je poměrně těžký najít místa, kde se dá vystupovat. Dá se to řešit přes nějaké soukromé vlastníky různých dalších klubů, ale je to poměrně drahá sranda. Ale když už se to povede, tak, jak jsem říkal, stojí to za to! Alžírské kapely jsou totiž autentické, chtějí zůstat samy sebou, a díky tomu, že u nás je nemožné se metalem uživit, dělají hudbu s vášní a pro radost sobě a fanouškům. A tak to má podle mě být. Upřímně a z hloubi duše ventilovat svou kreativitu, naštvání a další pocity.

Jaký je tvůj dosud největší zážitek na metalové scéně?

Těžká otázka. Ale asi zmíním festival, který jsme pořádali s pár kámoši: Metalgeria. Chtěli jsme fanouškům nabídnout něco víc než jen koncert. Promítali jsme dokumenty o heavy metalu, zajistili jsme stánky s merchem pro fanoušky i veřejnost a udělali jsme veřejnou diskusi, kde se nás mohli novináři i třeba náhodní kolemjdoucí na cokoli zeptat a společně podebatovat o alžírské metalové scéně. Byli jsme tam tři muzikanti (včetně mě) a bylo to úžasný! Spousta lidí se zastavila jen ze zvědavosti, nevěděli o metalu prakticky nic, ale odcházeli spokojení, plní dojmů a zážitků. A byl to úspěch samozřejmě i pro nás. Celkem se tam ukázalo víc než 800 lidí, což je skvělý na to, že tam nebyl žádný velký headliner a šlo pořád o lokální akci. Fakt na to vzpomínám rád, skvělá akce, skvělý publikum, skvělý zážitek.

Co nějaké budoucí plány? Nahrávání, koncerty, třeba i turné po Evropě?

Jugulator

Ještě do konce letošního roku bychom chtěli vydat druhé album a pak zkusit bookovat nějaké akce po Evropě hned, jak to situace dovolí. Přemýšleli jsme o tom už po vydání prvního alba, ale upřímně… je těžký sehnat nějaký dobrý místa a kluby, když nejseš tak známá kapela. Tak jsme se víc zaměřili na shánění kontaktů a veškeré ty věci ohledně proma a komunikace. Do toho pak přišla ta situace s Covidem, která nám to taky všechno ještě zkomplikovala a narušila. Ale díky tomu jsme se mohli zaměřit na jiné věci, víc se soustředit na skládání, takže kromě toho, že zmiňované druhé album už máme nahrané, tak máme dost rozpracovaného materiálu i na třetí řadovku. No a teď aktuálně? Zítra (8. 8., pozn. red.) se budeme účastnit HERESY ONLINE FESTU, bude to naše první zkušenost s takovýmhle projektem, ale ta myšlenka se nám moc líbí a rozhodně ji podporujeme!

A poslední dotaz. Tím, že jsme český webzine, tak mi nedá se nezeptat, jestli znáš nějaké české metalové kapely a co na ně říkáš?

Jasně že znám! Sis nevšiml, že v našem klipu mám triko pražských Let Them Burn? (Má pravdu, nevšiml, pozn. autora) Mám ho od roku 2017, když jsem hrál s alžírskou kapelou Lelahell v pražském Fatalu a LTB byli jednou z kapel, která hrála s námi. Moc dobrá kapela! Parádní death thrash s temnými melodiemi. S Lelahell jsem si zahrál taky vloni na Symbolic Open Air, takže si pamatuju i Sectesy a jejich zpěváka Martina. Skvělej chlap! Měli jsme od něj naprosto špičkovej servis, staral se o nás výborně a celá akce se moc povedla. Skvělý prostor i lidi kolem, profesionální práce.

Díky moc za tvůj čas!

Já děkuju, bylo mi potěšením a snad někdy na koncertě v ČR!

O autorovi

Fanoušek obskurního undergroundového metalu, zejména v jeho rychlejších podobách. Nadšenec do objevování neznámých (starých i nových) kapel a taky obyčejnej metloš, co si rád dá pár piv.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x