NOTHGARD, v čele s Domem, udělali neuvěřitelný pokrok. Dle mého soudu za to může i jeho angažování ve slavnějších EQUILIBRIUM. Kapela zní najednou mnohem epičtěji, hymnyčtěji a více si pohrává s aranžemi a detaily. Práce s detaily může za větší propracovanost a zajímavost nahrávky.“

nothgard-promo2014Němečtí viking/melodic death metalisté NOTHGARD již zdaleka nejsou uzavřeni pouze v severské vikinské tématice. S příchodem „Age of Pandora“ se textový obsah posouvá do jiného prostředí a to doprovází i mírná změna výrazu skladeb, nejspíše ještě k lepšímu, zdá se. NOTHGARD za dobu od vydání debutu „Warnholns of Midgard“ opravdu hodně vyrostli, pamatuju si na koncert, jeden z mých vůbec prvních koncertních zážitků, který jsem měl, v Brně, kde kapela vystupovala bok po boku našinců STÍNY PLAMENŮ a TROLLECH. Tam mě skupina zaujala a od té doby Němce sleduji. Koncertní zážitek mám i nedávný z Folk Metal Festu, kde jsem si porovnal, jak kapela zněla dříve a nyní a jak pánové pracují s novu tvorbou živě. Parádní koncert, kapela má mírně obměněnou sestavu, ale ona změna přinesla tělesu čerství vítr. Vítr, jenž nás na naší výpravě nasměruje do epického fantasy světa.

Album otevírá epické, filmově dramatické intro „Of Light and Shadows“, které vás krásně uvede do děje, naváže na něj titulka „Age of Pandora“, kterou můžete znát z klipu, jenž vyšel před vydáním desky. Je zřejmé, že NOTHGARD, v čele s Domem, udělali neuvěřitelný pokrok. Dle mého soudu za to může i jeho angažování ve slavnějších EQUILIBRIUM. Kapela zní najednou mnohem epičtěji, hymnyčtěji a více si pohrává s aranžemi a detaily. Práce s detaily může za větší propracovanost a zajímavost nahrávky. Dom především působí jako nějaký čaroděj, co se hry na kytaru týče. Opravdu, jeho práce se strunami je úchvatná, nepředvídatelná a propracovaná, krom toho neskutečně hravá. Navíc je to bavič jak se sluší a patří. Vokál je totožný s projevem na předešlé fošně s tím rozdílem, že na „Age of Pandora“ nalezneme více sborů a různých zajímavých poloh. Abych to shrnul, větší zpěvová pestrost. Kompozice zní i vcelku progresivně, ale také chytlavě, aniž by se písně podbízely, a to především v refrénech se sbory.

Zvuk má na starosti jakýsi André Hofman, jméno mi nic moc neříká, ale tento chlapík odvedl vynikající práci. 3540325606_photoNechá totiž vyniknout vše, co si kapela přeje, od jednotlivých nástrojů až po atmosféru a detaily, kterých není málo. Cover z dílny Pétera Sallaie, ukazující fantastickou postavu v masce s Pandořinou skříňkou, rozevřenou a vypuštějící obsah do světa, také stojí za zmínku, je barevný, krásně vystihuje magický obsah na desce a atmosféru, již obashuje. Líbí se mi, jak si Němci dávají záležet na celkovém výrazu vizuálním i hudebním. Album je našlapané nápady k prasknutí, jako ona mýtická skříňka, jež je plná záhadného tajemství. NOTHGARD nám zde vyprávějí pohádkové fantasy příběhy ze světa, který je samotné uchvátil natolik, že zahodili vikinské přilbice a zbroj. Možná tento fakt bude zarytým vikingům vadit, mně osobně je to víte kde, neboť vikinských válečníků je opravdu mnoho. Materiál odsýpá rychle, doba jeho trvání je tak akorát – 42 minut – a ani na chvilku se rozhodně nebudete nudit. To byl problém na debutové desce, leč ji miluji a považuji za prvotřídní dílo, obsahovala pasáže, jež brzdily intenzitu požitku a zbytečně dění natahovaly, ke konci jsem již album tolik nevnímal. To se na novince neděje, a tak do vás kapela nabuší své čáry máry doslova nadsvětelnou rychlostí a z vás zůstane jen kouzelný prášek.

53F3BAB6-nothgard-release-age-of-pandora-teaser-imageKapela se posouvá dále, rozšiřuje svůj výraz a roztahuje svá epická křídla tak, až zakrývá oblohu. Zarytí milovníci vikinské éry kapely budou prskat, naopak lidé, které nebavila již stokrát ohraná tématika a mají rádi epičtější výraz, budou nadšeni. Očekávejte melodický death metal okořeněný zajímavými texty a mnoho fajn aranží a detailů, které vás prostě bavit budou, stejně jako riffy a sóla Doma. Pokud vás nudí například AMON AMARTH, kteří se už motají v kruhu a neumí zaujmout, dejte na tyto Němce, kteří se snaží posouvat a tvořit něco zajímavějšího. Po této desce jsem vskutku zvědavý, kam se kroky muzikantů z NOTHGARD budou ubírat, jaké světy navštíví, jaké hudební chutě je osloví, doufám, že nenastane krok zpět, ale že skupina naváže na Pandořino album a stvoří ještě epičtější a pestřejší dílo! 8/10

Album vyšlo u Trollzorn Records v roce 2014.

header

Tracklist:

1. …Of Light and Shadoew (Intro)

2. Age of Pandora

3. Blackened Seed

4. Black Witch Venture

5. In Blood Remained

6. Anima

7. Obey the King

8. Wings of Dawn

9. Mossback Children

No One Holds the Crown

Sestava:

1. Vik S. – basa

2. Daniel – kytary

3. Dom R. Crey – zpěv, kytary

4. Ziegler – bicí

5. Skaahl – kytary

 

 

 

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x