Nuclear Desert Tour bylo turné tří kapel, které se společně vydaly na post-apokalyptickou pouť, a cestu na této výpravě zpustošenou krajinou jim ukazovali tuzemští Metalgate, kteří si pro fanoušky black metalu připravili opravdu pikantní nevšední koncertní nálož. Nevšední – především díky headlinerovi v podobě izraelské exotiky Arallu, v níž působí, jen tak mimochodem, ex – člen slavnějších kolegů Melechesch. Výprava Arallu a jejich doprovodu Naurrakar čítala zastávky nacházející se převážně na české půdě. Cesty dvojici kapel zavedly také do Německa nebo Slovenska.

Celý večer odstartovali brněnští, velice oblíbení, Torc. Údajně se začínalo se zpožděním. Tento fakt jsem ani nepostřehl, hodiny jsem totiž nesledoval a hlavně mi vše utíkalo celkově poměrně rychle. Navíc, v ten večer line-up čítal pouze tři kapely, takže ani menší zpoždění nebránilo tomu, aby posléze člověk stíhal rozjezdy. Zpět k Torc a prázdné Melodce, na což si běžný návštěvník brněnských akcí už musel dávno zvyknout.

Torc večer odstartovali pěkně zostra a s ničím se nemazlili, jak je u nich zvykem. Zdálo se, že mnoho lidí přišlo především kvůli této black corové skupině, která mixuje v útrobách svého zvuku více vlivů, a tak tvoří něco, co v naší zemi nemá obdoby. Leč Brňáci mi přijdou nedoceněnění. Klasika, Chucky lítal po pódiu sem a tam, také zavítal na plac mezi prořídlé publikum. Do svého projevu vkládal nemálo energie, přičemž našim pocitům nabídl bohatou paletu vokálních barev, od skřeků až po čisté popěvky a death metalový growl. Současný koncertní set Nuclear Desert Tour byl vyjímečným, a tak nabízel důvod, proč se zúčastnit, pokud byl člověk fanouškem kapely. Totiž nové vály z aktuálního mini – počinu Vzpomínky na slunce.

Aktuální tvář výrazu Torc působí ještě agresivněji. Novinkové kompozice obsahují více black metalové neurvalosti, ale přesto jsou nepředvídatelné a na posluchače vybalí netušené momenty tehdy, když si myslí, že ty předchozí hudebníci ještě nějak rozvedou. Taková Unterschwein mi zní v hlavě ještě nyní. Tento kousek platí za to nejintenzivnější, co EP nabízí, a v živém podání se jednalo o opravdový intenzivní zážitek. Samozřejmě Torc nevynechali zásadní pecky, jakými jsou Prodaní, Divize duchů, …jako motýl, Imbas či Cesta. Mimochodem, Morion je opravdu black metalový virtuóz a ty bicí lámou kosti!

Naurrakar, další bod večera a celého Nuclear Desert Tour, vybízející k hojné návštěvě (která se nekonala). Proč vůbec? Naurrakar jsou zpět s novým zpěvákem  Angmarem a s chystaným materiálem. K nové tváří u mikrofonu a současné podobě kapely jsem přistupoval opravdu skepticky. Angmar mi svým vystupováním a zjevem k black metalu absolutně nesedl, alespoň podle shlédnutého živého záznamu jsem takto usuzoval. Naurrakar však vůbec nebyli tak tragičtí, jak jsem se z prvu obával. Kapela se na Nuclear Desert Tour prezentovala bez corpse-paintů, v civilnější podobě (je to škoda, k nim to prostě sedělo, ale podstatná je muzika), a především nový frontman nebyl takovým zklamáním, jaké jsem očekával. Hlasově vše zvládal opravdu velmi dobře, a to i staré skladby. Dokázal se vcítit do odlišných barev vokálů původních zpěváků. Problém však byl ten, že kapele něco chybělo. Chyběla mi duše, emoce a atmosféra. Prostě „to něco”, co když není, tak muzika nepůsobí a vy nevíte, co si vlastně myslet, krom toho, že se necítíte obohacení a strhnutí produkcí umělce.

Technicky vše šlapalo jak mělo, to ano. Zvuk byl ostře průbojný a ty riffy spolu s bicími nadělaly slušnou tvrdě metalovou paseku. Jenže já potřebuji z black metalového snažení cítit nenávist, zlo, temnotu a nějaký ten „drajv”. Celí Naurrakar působili tak nějak umírněně, chtělo by to více svoji hudbu prožívat. Jakoby kapela na pódiu ani nebyla. Nejvíce mě potěšila skladba Nukleární zima a Epilog lidstva. Jednalo se o moji „Naurrakar premiéru”. a leč jsem nebyl nadšen, byl jsem minimálně střízlivě potěšen.

Arallu. Od těchto izraelských exotických sympaťáků jsem opravdu vůbec nevěděl, co očekávat. Při domácím poslechu mě zvuk kapely nijak nezasáhl, spíše naopak odradil. V koncertním podání se nakonec jednalo o explozi energie, exotické barvitosti a dávky nadšení z metalové muziky, která pramení z těžkého života v rodné zemi, ze které Arallu pocházejí. Ironické je, že se mi nejvíce zamlouvaly ony exotické melodie, hrané na netypické nástroje, přičemž právě takových prvků jsem se z prvu bál nejvíce (nejzábavnější byl rozhodně chlápek obsluhující perkuse). Arallu byli chytlaví a taneční se svými rodnými melodiemi, na něž některé přítomné ženy kroutily těly a končetinami do rytmu, přičemž posléze kapela nasadila syrové ušní průtahy, z nichž mi místy padala čelist až na podlahu.

Arallu působili i po lidské stránce velice sympaticky. Každý z hudebníků vytvářel nějakou svou show. Bavil už svými výrazy a gesty. Šlo znát, že Arallu jsou svojí muzice naprosto oddaní, že si jí váží, stejně jako toho, že ji mohou provozovat. Někomu může podobné vystupování připadat pozérské a klišovité, já však viděl chlápky, kteří se opravdu a upřímně bavili tím, co na pódiu provozovali, a díky tomu bylo vystoupení jiskřivé a mělo přesně to, co jsem postrádal u Naurrakar. Kdo nebyl, nechť lituje. Takovou show jen tak nezažijete a myslím si, že bude nějakou dobu trvat, než se Arallu opět vrátí. Pokud vůbec.

A report zakončím stejně jako článek z Industriálního Jiskření. Tři kapely měly tři společné body. Měly co nabídnout, ať už co se týče změn v sestavě, nebo nového materiálu, či nepříliš častého koncertování. Díky tomu měly potenciál zaujmout mnoho lidí. Kvalitní poutavé koncerty (ano, i přes své kritiky mohu i Naurrakar takto označit) a velice prořídlý, po celý večer spíše téměř nepřítomný dav. Z pohledu na něj mi bylo kapel opravdu moc líto, ale díky těm, co se odvázali a zapařili, protože aspoň to ty kapely potřebovaly vidět.

Line-up: Arallu, Naurrakar, Torc

Místo konání: Brno, Melodka

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x