Sea Shepherd je mezinárodní nezisková organizace, která byla založena před 40 lety v USA kapitánem Paulem Watsonem. Jejím posláním je zachování a ochrana oceánů a veškerého života v nich. První kampaně byly vedeny proti zabíjení tuleňů, a také proti lovu velryb. Díky těmto kampaním se hnutí stalo světoznámým. Sea Shepherd praktikují filosofii tzv. „agresivních, nenásilných, přímých akcí“ a vedou operace po celém světě. Vedle boje za velryby a tuleně ochraňují žraloky, bojují proti nezákonnému, neregulovanému a nehlášenému rybolovu a zasahují vždy tam, kde je to nejvíce potřeba, a to se svou flotilou čítající jedenáct lodí.

O Sea Shepherd jsme již mnohokrát psali a nyní konečně můžeme oznámit, že oficiálně tuto organizaci podporujeme. A jaká je zde spojitost s hudbou? Mezi širokou škálu možností, jak Sea Shepherd podpořit, patří také Artists for Sea Shepherd – tedy Umělci pro Sea Shepherd. Touto cestou mohou vyjádřit podporu umělci a kapely všech žánrů. V hojném zastoupení jsou mezi nimi i seskupení hrající tvrdou hudbu. Zakládáme tedy novou sekci s názvem „Artists for Sea Shepherd“, ve které se můžete těšit na články a rozhovory s interprety, kteří jsou příznivci tohoto hnutí a rozhodli se něco změnit.

Poslání Umělců pro Sea Shepherd nejpřesněji vystihuje vyjádření zakladatele:

Umění zachraňovat velryby
od kapitána Paula Watsona

Velrybáři, ozbrojení vybuchujícími harpunami a řeznickými noži ostrými jako břitvy, vedou po staletí krutou válku proti velrybám po celém světě. Motivováni svou chamtivostí a se srdci jako z kamene způsobují jen bolest a utrpení. Nemilosrdní a nelítostní zabijáci velryb z Japonska, Norska a Faerských ostrovů zastupují vše temné v lidské, drsné duši.

Bojem proti této naprosté krutosti a bojem proti tomuto opovrženíhodnému zločinu musíme my, kteří jsme bojovníky za velryby, nejen odhalovat pravdu, ale i léčit rány. Nemáme luxus hněvu a jednoduchost násilí.

Naše zbraně jsou jemnější povahy. Nejmocnější zbraní v této soucitné křížové výpravě je vášeň umělce.
Pravý umělec hledá spásu pro to, co drží ve výjimečné úctě, snaží se ctít, chránit a vědět, že to, co stvořil, je vykoupeno srdcem.
(Původní znění na odkazu: https://www.facebook.com/pg/artistsforseashepherd/about/?ref=page_internal, k datu 18. 3. 2018, 16:00)

Sea Shepherd založili také svou vlastní pobočku i u nás, v České republice. Potkat je tak můžete na mnoha akcích. Určitě si pamatujete Sea Shepherd Stage z minulého ročníku festivalu Brutal Assault, svou podporu však vyjádřily i další festivaly jako Mighty Sounds nebo Obscene Extreme .

V rozmanitých mezinárodních vodách tvrdé hudby jsou k nalezení i známí umělci, kteří hrdě Sea Shepherd podporují. Nejvíce omílaní jsou v současné době nejspíše angličtí Architects, jejichž frontman Sam Carter se může chlubit titulem britského velvyslance pro Sea Shepherd. V rozmanitosti jejich hudby se objevují především témata řešící skomírání současného světa a duchovní otázky, avšak skladba The Devil Is Near je přímo namířena proti ilegalnímu lovu velryb:

A můžete slyšet jejich pláč, volají o pomoc
Svoji ztracenou matku, ona krvácí
Ona krvácí

Jejich nevinnost je seslána z nebes
Jejich nenávist nepovolí
Hřbitov leží na pobřeží
Už nikdy nebudou plavat pohromadě

Přiliv přinese vlny strachu
Prodávají duše, ďábel je nablízku
Přiliv přinese vlny strachu
Prodávají duše, ďábel je nablízku
Ďábel je nablízku

Zpráva vyrytá na padlých lodích
Budeme tady, dokud ta korupce neskončí
Mají hlas, přesto nemůžou mluvit
Ale ještě nejsou připraveni uznat porážku

Dalším kapelou, která si v posledních letech šlape na prknech metalu zlatou uličku, je francouzská Gojira. Mnoho jejích fanoušků nemá tušení o jejím propojení se Sea Shepherd, přesto je ale kapela k hnutí nakloněna a dokonce chystá vydat EP na jejich počest.

Ostatními umělci, kteří se k Sea Shepherd hlásí, jsou například Heaven Shall Burn, In Heart’s Wake, Parkway Drive, Red Hot Chilli Peppers a mnoho dalších.

Aktuální informace o kampaních, které Sea Shepherd v současné době vedou, můžete nalézt na Facebooku české pobočky Sea Shepherd Czech Republic: https://www.facebook.com/SeaShepherdCzechRepublic/

For the Oceans!

 

Autoři článku: Vendy Thorne, Arnion

 

O autorovi

Metalcore & Black Metal <3

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x