Novinkové album “Haereticalia – The Night Battles” patřilo s prvními informacemi o svém vydání mezi díla velmi vyhlížená a očekávaná, co se tuzemské undergroundové scény týče. Ono se není čemu divit, neboť tato pagan metalová úderka si získala věrnou armádu fanoušků vzhlížejících ke kapele jako k modle, a tito fanatici za ni neustále kopou (například v domovské Plzni táboří hlavní oddíl této armády). Od roku 2007, v němž vyšlo debutové album nazvané výstižně “Paganized”, se začala psát historie úspěchů partě, budující si věhlas jak ve své vlasti, tak na zahraničních pódiích (v současnosti se kapela nejvíce spojuje s Mexikem, kde koncertovala s Inferno). Mimochodem, k úspěchům okolo uskupení musíme přičíst i pořadatelskou činnost. Klubový festival Phantoms of Pilsen je s každým dalším ročníkem výš a výš, stal se takovou tradicí města Plzeň. Letos jeho line-up nabídne jména jako Necrophobic, Krater, Mosaic, Lvcifyre, Kult a další. Můžete si říct, že se tahle sebranka veze na vlně populárního pagan metalu, to je však blábol vhodný k aplikování na jakoukoliv kapelu nehodící se mi do merku.

12440673_10153926772769413_1992272868162436652_o-615x410

Kdo zde, nebo v zahraničí zní stejně jako Panychida? Plzeňáci mají nezaměnitelný rukopis, jímž sice čerpají z pokladnice metalové historie (black, folk, heavy, doom, power), ale nezapomínají na vlastní inovaci. Jejich celkový sound je originální, snadno rozpoznatelný, neboť si vše vždy dělali po svém, i když s úctou ke kořenům. Panychida vždy disponovala i zvláštní atmosférou, takovým pocitem, že takhle nikdo nekomponuje, nezní a nehraje. S pocitem, že tohle je ta Panychida a nikdo jiný.

Za nejvíce opěvované album platí deska z roku 2010 “Moon, Forest, Blinding Snow”, nabízející jak vyvážený mix black metalu s heavy metalovými prvky a folklórními vlivy, tak pár hitových songů, které můžete zaznamenat v koncertním setlistu do dnešních dnů. O tři roky později skupina potvrdila svoji pozici na scéně deskou pojmenovanou “Grief for an Idol”, přinášející do zvuku tvorby větší propracovanost a pestrost, a tu rozvíjí i nyní. Každé dílo plzeňských pohanů bylo odlišným než to předchozí. Panychida odmítala a odmítá stagnovat, naopak se podřizuje své touze zkoumat různé podoby metalové muziky, a to platí i pro nové album “Haereticalia – The Night Battles”, s nímž se vydává na pouť do dávných dob, patřícím čarodějnicím, magii a tajemným záhadám.

Již od úvodního intra “The Wild Hunt Assembly” bylo zřejmé, kudy se nová tvorba kapely bude ubírat. Orchestrální předehra, tohle určitě málo kdo čekal. Ale co víc, díky tomuto povedenému intru lze zpozorovat talent pro tvorbu jak vážné hudby, tak i muziky filmové. Následující minuty nesou také vlajku překvapení. Tak třeba “Procession of the Dead” vás dokonale připraví na nové bádání v oné zmíněné metalové pokladnici. Melodický, střednětempý nástup, následuje sypanice black metalových rozměrů, aby se však vše zklidnilo až do heavy/power nálad.

Takže co se z tohoto odstavce dá vyvodit? Kapela se značně nechala ovlivnit svým koncepčním příběhem o čarodějnicích, proto očekávejte na místo folkových melodií, dud, či jiných folklórních předmětů pouze smyčce, či melodie nesoucí se ve středověkém duchu (především akustické kytary ony pocity často navozují). Pro tyto jemné melodie, které obstarává například taková The Night Consumes the Ligh” nebo “Perchtenlaufen”, Panychida také cit. Člověk při nich prožívá uvolnění a pocit nacházení se v onom ději, jenž posluchače lapí.

Dalším zásadním bodem hodným označení za zásadní proměnu je fakt odklonu od black metalového výrazu k širšímu pohledu. Leč se black na “Haereticalia – The Night Battles” nachází a je zde všudypřítomný (především tedy díky Vlčákovi), tak podklad kapela buduje na heavy metalových základech, s přidanými hodnotami doom metalu, občasně death metalu a rovněž power metalu. Chladné vichry tedy moc nečekejte, objevují se zde velmi střídmě. Zda je tato skutečnost na škodu, rozhodne už pouze vkus jednotlivce. Krom Vlčáka, předvádějícího black metalové skřeky s hlubším murmurem, zaslechnete ve skladbách množství dialogů, dodávajících příběhu šmrnc filmovosti a výpravnosti.

Mým uším v případě recenzované fošny nelahodí především přísady death/doomového koření. Do celkového výsledku Haereticalia – The Night Battles” mi nějak po pravdě nesedí a celé dění jen brzdí, jako v případě “Hunting the Witches”, jejíž tempo mě ubíjí, stejně jako Vlčákův hluboký murmur. Nejsilněji v kramflecích těleso působí při hymničtějších polohách (“Josafat (The Gathering”), “…for I Don’t Cause the Evil”). Zde totiž posluchače zasáhne pozitivní atmosféra, krásné melodie a nově objevený smysl pro filmovou dramatičnost, společně s přidanými impulzy nakopávající energie.

maxresdefault

Nové dílo Panychidy “Haereticalia – The Night Battles” má své klady, i svá hlušší místa, tak jako spousta dalších alb na světové scéně. Celkový odklon k filmové výpravnosti a heavy/power metalové melodičnosti však jako krok do nicoty nevnímám, neboť Plzeňáci pokračují ve svém dosavadním počínání, tedy nahrát pokaždé odlišné album, zaznamenávající konkrétní období, v němž materiál vznikal. Zachytit rozpoložení muzikantů, ve kterém se zrovna nacházejí. Hlavní je, že vše funguje jak má a že kapela dokazuje svou všestrannost, že dokáže zahrát a složit snad cokoliv, a tak se pozná kvalitní hudebník. Co bude dál? Zbývá jen vyložit si tarotové karty, či zahledět se do čarodějnické, křišťálové koule. Rozhodně se máme na co těšit a jistě budeme zase mile překvapení, co Plzeňáky napadlo.

Tracklist:

1. The Wild Hunt Assembly

2. Procession of the Dead

3. The Night Consumes the Light

4. Josafat (The Gathering)

5. In Striacium

6. Hunting the Witches

7. …for I Don’t Cause the Evil

8. The Livonian Werewolf

9. Perchtenlaufen

10. Alatyrĭ (live)

11. Three Pillars (live)

Sestava:

Talič – basa

Honza V. – kytara, doprovodné, čisté vokály

Sinneral – kytara, programování, orchestrace, akustické kytary

Vlčák – vokály

Sheafraidh – bicí

Label: Cursed Records

Panychida - Haereticalia - The Night Battles

7.1

Písně

7.0/10

Originalita

7.0/10

Produkce

8.0/10

Zpěv

7.0/10

Nástroje

6.5/10

Klady

  • Příjemná atmosféra
  • Progres
  • všestrannost muzikantů
  • orchestrální pasáže
  • chytlavost

Zápory

  • Zmíněný progres si najde své odpůrce
  • death a doomové polohy

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x