Benefice pro Mateřídoušku je akce, jež každý rok pomáhá dobré věci v západočeském Chodově. Letos připadá termín na sobotu 17. 3. a sejde se na něm hned pět kapel. I letos pokračujeme už v takové menší tradici, že každé vystupující kapele položíme pár otázek. A tak vám na začátek přinášíme rozhovor s Jirkou Černým z jeho goregrindového projektu Vaginal Diarrhoea.

Ahoj Jirko. Prozraď na úvod tvé hudební začátky a kteří muzikanti ovlivnili tvůj hudební směr?
Chtěl jsem hudbu tvořit a ne jen poslouchat. Nejvíc mě ovlivnili LDOH, Mortician, Hymen Holocaust, Exhumed, Haemorrhage.

Máš svůj one man goregrindový projekt Vaginal Diarrhoea. Jaký byl impuls k založení VD a kdybys mohl, udělal bys v začátcích něco jinak?
Impuls byl jeden jedinej, chtěl jsem hrát na kytaru a dělat svoji vlastní tvorbu.

V roce 2009 byl venku debut „Well Fuck With Dead. Vzpomeneš si s odstupem několika let na jeho přípravu a následné reakce kritiky a fanoušků?
Přípravy asi nebyly, prostě jsem jen skládal novej matroš a nějak z toho vylezlo, že by to mohlo být konečně moje první CD. No a povedlo se 🙂 Reakce na debut byly dobré, co jsem zjistil na netu a od svých přátel, takže spokojenost.

Dlouhých 8 let se muselo čekat na následovníka debutu a musím říct, že když jsem si poprvé přehrál „Rotting Paradise“, byl jsem překvapen jeho sílou.
Ó děkuji! Dlouhých 8 let se čekalo, protože jsem nebyl schopnej dát dohromady novej matroš na nové album a taky tomu pomohla moje lenost. Furt jsem všechno měnil, upravoval a byl věčně nespokojenej. Byl jsem i docela překvapenej, že se mi to album podařilo vlastně nahrát

Už obálka je dílo a má ji na starosti Luisma z Haemorrhage. Navíc není jediným členem španělské kapely, jenž zanechal na „Rotting Paradise“ stopu. Jak vlastně došlo ke spolupráci?
Jak došlo ke spolupráci? Chtěl jsem mít pěknej obal, tak jsem oslovil mistra Luismu. Souhlasil, dali jsme nápad dohromady a už jsem jen čekal, co z něj vyleze. Na konci nahrávání jsem ještě nahrál jednu skladbu „Zombie Domination“, ke které jsem potřeboval nahrát kytarové sólo a jelikož nejsem tak zdatný hráč na kytaru, oslovil jsem opět Luismu, jestli by mi tam něco nenahrál, ale tuhle práci už předal své ženě, ha ha 😀

Když se řekne goregrind, mnoho lidí odvrátí zrak a sluch. Přitom se jedná o celkem fyzicky náročnou hudbu. U tebe to umocňuje fakt, že jsi v kapele sám. Udržuješ se nějakým způsobem ve formě?
Vůbec nijak a nic pro to nedělám. Moje forma je stejná 24/7, nonstop nabitej maximální energií!

Být sám v kapele má výhodu v tom, že ti do toho nikdo nekecá. Přesto, jaký je to pocit stát sám na pódiu a ládovat do lidí ultra porci své muziky? Je těžké sehnat spoluhráče?
Je to super a zároveň hrozný pocit. Vždycky mám trému, když jsem na pódiu, ale jakmile začnu hrát, tréma je pryč a užívám si tu gore jízdu. Nevím, jestli je těžké sehnat spoluhráče, nesnažil jsem se o to, protože už od začátku jsem věděl, že Vaginal Diarrhoea bude vždy one man grind project.

Byť je goregrind na okraji zájmu, má své věrné příznivce. Jak vidíš situaci v tuzemské goregrindové scéně?
Já ti ani nevím, tuzemskou scénu nesleduju, celkově nesleduju vůbec žádnou, nemám přehled. Ale z tuzemské scény mám nejraději Deep Throat, to je fakt pecka!

Loni si spojil síly s Bloody Diarrhoea z čehož vyšlo splitko „Systematic Assplit. Kdo byl otcem myšlenky?
Otcem myšlenky byl Tomáš Ganay. Měl jsem v šuplíku 10 let starej matroš a byla škoda ho tam nechávat. Nahrál jsem ho na youtube a hned se mi ozval, že by bylo super to vydat jako split CD s Bloody Diarrhoea.

Rok 2018 je stále na svém začátku, takže otázka je jednoduchá. Jaké máš s Vaginal Diarrhoea plány?
Připravuji nové album, které by mělo tenhle rok vyjít, tak snad ho zvládnu. Na podzim mám turné a odjedu pár koncertů s Fleshless a Smashing Dumplings.

Rozhovor je na podporu akce Benefice pro Mateřídoušku, kde vystoupíš. Pokud chceš pozvat lidi, a něco jim i vzkázat, máš prostor.
Určitě přijďte, je to pro dobrou věc a moc rád vás tam po dlouhé době uvidím. Těším se na vás!

Foto: Jiří Černý

O autorovi

Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x