Jsem tu s dalším článkem v našem „kontroverzním koutku“, který se rozhodně nebude zabývat pouze hejtem na Miss Spamshop. Tentokrát se zkusíme zamyslet nad tím, proč kapely a muzikanti nejsou těmi jedinými, koho bychom v UG měli podpořit.

 

Underground býval a dle mého stále je motorem rockových a metalových hudebních klubů, často si kluby pronajmou nadšenci, kteří chtějí dotáhnout své oblíbené kapely do svého města či někam do okolí. Čest takovým lidem, kteří to dělají na své náklady, ve svém volném čase a hlavně dobrovolně jako nadšenci a srdcaři. Ale tady narážíme na problém… Pořádání koncertů, ty undergroundové nevyjímaje, není levnou záležitostí.

Nejednou se mi po koncertě stalo, že jsem musel škudlit každou kačku, abych vůbec vyšel. Tohle ostatně znají snad všichni, kteří kdy pořádali koncerty či festivaly na vlastní pěst. Vždy jsem strašně nasranej, ačkoli v konečném důsledku jsem spokojenej, hlavně, když dojdou lidi a kapely nehrajou pro beton. A když se váš výběr skupin líbí lidem, taky to potěší. Co mě ale vždy mrzí, je, že lidé chodí za účinkujícími, děkují muzikantům za skvělé vystoupení, mluví s nimi… Zatímco organizátoři akce se potí za kasou, počítají koruny a přemejšlí, jestli by to, co je v kase, neměli vzít, koupit si letenku na Island a začít novej život, páč si právě uvědomili, že v kase není dostatek peněz na zaplacení kapel, zvukaře, občerstvení pro kapely a nájmu klubu či techniky. (Jo, tohle znám taky.)

 

 

A když se taková nedostatečná účast opakuje na vícero akcích, které člověk pořádá, tak se počáteční nadšení a chuť něco organizovat postupně vytrácí. Jak to potom může dopadnout? No tak, že se ve vašem městě přestanou pořádat UG koncerty a organizátoři skončí s dluhy na krku, což je asi ta nejhorší možnost. Takže pamatujte: DĚKUJTE LOKÁLNÍM PROMOTÉRŮM A ORGANIZACÍM! Nemusíte je uctívat, dávat jim milodary ani nic podobného. Prosté potřesení rukou, prosté díky nebo konverzace či pozvání na pivo udělá více, než si myslíte. Funguje to stejně jako u kapel, které utrácí svoje peníze a investují volný čas do hraní na akcích, ze kterých se jim sotva zaplatí benzín… Vděk fanoušků je drží při hraní. To samé platí pro organizátory koncertů. Váš dík a hlavně to, že přijdete, je udrži při pořádání akcí.

 

Všechna čest všem organizátorům a promotérům, kteří to dělají ve volném čase ne pro zisk, ale pro hudbu a komunitu. A to se týká snad všech, hospod, klubů, vydavatelství, obchodů… Klobouček a support od nás.

Závěrem chci říct asi jen tolik – podporujme underground a hlavně lokální hudbu, bez nich bychom dnes neměli mainstream.

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x