Do Benefice pro Mateřídoušku zbývá už jen týden a je na čase pomalu finišovat i s naším rozhovorovým seriálem. Le Bain de Maid je kapela, která si na hudební škatulky moc nepotrpí, a jejich muzika vyjadřuje emoce všech členů. Více už prozradí bubeník Buchťass.

Ahoj, Buchťass, a hned na úvod se, prosím, představ našim čtenářům, pověz, jaké byly tvé hudební začátky a které kapely nebo muzikanti tě nejvíce ovlivnili.
Jsem muzikant samouk, co se snaží dělat hudbu a v poslední době se i snaží dělat do zvuku. Po bráchovi jsem zdědil bubny a začal do nich mlátit. Kapely, ve kterých jsem působil – Nihilis, Justice, Goodfoul, Mossambic a nyní Le Bain de Maid. Lidí i kapel, co mě ovlivnili, byly spousty.

Jsi členem kapely Le Bain De Maid. Pátral jsem na bandzone i na vašem facebooku, ale moc informací jsem nenašel. Takže jak dlouho fungujete a kdo všechno v kapele působí?
LBdM hrají od roku 2008, já přišel koncem roku 2011 a do minulého roku jsme působili ve složení já, Kosi a Rosťa. Rosťa odešel k Baestien a my si našli Kréňu. Moc si na propagaci nepotrpíme, jsme v tomto flákači. Trochu punk!

Co však známé je, je váš hudební směr. Objevují se pojmy jako painful hardcore, post rock, screamo. Co je vám teda nejbližší a co mohou fanoušci na vašich koncertech očekávat?
Já osobně škatulky nemám rád, buď se mi hudba zamlouvá, nebo ne. Naše hudba jsou emoce nás všech. Letos začínáme trochu více hrát. Když vše vyjde, bude nějaké Německo, Polsko a možná i Rakousko a do toho samozřejmě hraní u nás.

V roce 2012 vyšla deska „Mlčím, zapomínám“, na které je šest písní o stopáži 40 minut. Jak se deska rodila? Názvy písni jsou uvedené číslicemi. Byl to záměr, aby posluchač nemohl do poslední chvíle tušit, o co se bude jednat?
Skladby už měli kluci hotové, po mém příchodu jsme nazkoušeli, něco málo jsem upravil a šlo se nahrávat. Se skladbama to tak máme, neshoda při výběru názvů, tak proto jen čísla.

Jste z Chodova, což je kousek od Německa, a už jste tam měli pár vystoupení (Drážďany, Chemnizt). Naši republiku máte projetou skrz naskrz a zahráli jste si i v Polsku. Můžeš porovnat kvalitu klubů, servisu, lidí?
Z Chodova a Chebu. Jo jo, všude je to trochu jiné. Německo – perfektní přístup, zázemí, ale chladnější lidé. Polsko – tak to je pořádný punk, ale vstřícní a dobrosrdeční lidé. Slovensko – tak to je podobné jako u nás.

Na další studiové nahrávce jste se objevili na splitku s duem Hadem pro mého munga, ovšem kapel mělo být víc. Jak se tehdy vše seběhlo?
Ano, kapely měly být čtyři (i jedna zahraniční), ale domluvit se se všemi bylo velmi složité, tak jsme to zkrouhli jen na dvě.

Konec roku se pro Le Bain De Maid nesl v duchu odchodu basáka Rosťy po celých devíti letech, ale náhrada na sebe nenechala dlouho čekat. Jak dlouho trvalo Péťovi se naučit koncertní setlist a jak rychle zapadl?
Už v roce 2016 jsme cítili, že to Rosťu táhne jinam, začal zkoušet s Baestien a koncem roku nás opustil. Nešlo skloubit dvě kapelky. Asi půl roku jsme nemohli nikoho sehnat, už jsme to viděli černě, a pak se ozval Kréňa (Péťa). Jelikož neměl moc zkušeností s hraním, trvalo trochu déle se sehrát. Už je to snad v pohodě, jen ta tréma, že! 🙂

Co říkáš na domácí HC scénu a jakou kapelu bys nerozhodným posluchačům doporučil?
Já si jedu stále to své, občas mě zaujme něco nového. Jmenovat vše by bylo na dlouho, tak jen třeba IIegal IIlusion, Lvmen, Social Party, Esa z lesa, Tengri, Drom, Restriction, Aso-Naga. Z nových třeba Nicota, Rutka Laskier, Rožava.

Máš nějakou vysněnou akci, na které by sis rád zahrál, nebo společný koncert s tvým oblíbeným interpretem?
Já mám osobně rád klubíky, malé, kde máš kontakt s lidma. Festivaly moc nedávám. Sen, třeba nějaké 14denní klubové turné s Cult of Luna, Isis a Neurosis. Amenru bychom také přibrali. 🙂

V březnu vás čeká v Chodově benefiční koncert pro Mateřídoušku. Pokud chceš na akci pozvat lidi, máš prostor.
Všichni z Chobova a okolí dorazít, je to na velmi dobrou věc. Díky, Bery, za pozvání!!!

Foto:facebook.com/Le-Bain-de-Maid

 

O autorovi

Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x