Německá parta Architects of Aeon vytvořila album u nahrávací společnosti RECORDJET. Je to již jejich druhý počin, prvním bylo EP „Khanos“ (2017), které také doporučuji. Nyní si ale pojďme rozebrat aktuální desku „Koloss“.

První song krásně střídá rychlé drsné pasáže s tvrdě melodickými částmi, nechybí technické prvky ani ostré disonanční akordy, a do toho je zde ke slyšení i zajímavá kombinace vokálů. Krásně zabarvené decentní sólo před totální sypačkou a následuje opakování prvního ústředního riffu, který se nakonec rozvede jiným způsobem do finální části songu. Poslech tohoto songu jsem si vskutku užil i s odstupem, jde o povedený otvírák stejnojmenného alba. Druhý song nastoluje trošku řezavé těžkopádnosti a hlubších growlů následovaných i nižšími čistými vokály. Střed songu ovládne basa s příjemně melancholickými pasážemi a těžké kytarové záseky i kytarové harmonie, trochu toho coru tu rozhodně nelze zapřít. Album už nyní působí docela multižánrově a energicky.

Třetí song se rozjíždí opět v mírně odlišném stylu než dvě úvodní skladby. Kapela nabídne trochu growlové předmluvy před pichlavě melodickou vyhrávkou. Střed songu je mírně chaotický, trošku se ztrácí zvuk, nejspíš záměr. Pro mě maličko slabší místo třetího treku na albu, skladba nicméně pokračuje působivě, dojde na kytarové sólo s basou, která se s kytarou doplňuje. Konec zase působí mírně mimo celý song.

Čtvrtý song otevírá epická předehra vyeskalující v rovnou snarovou linku před refrénovým riffem. Osobně mi moc nesedí všechny vokály. Jejich kvalita není vůbec špatná, ale některé by mohly být lépe posazeny, navíc mi ne vždy sednou kombinace čistých vokálů a growlů/screamů.

Předposlední song je už jen takovou směsicí všeho předešlého, nicméně groove ze začátku a konce, spojující song v jeden celek, mě velmi zaujal.

Nakonec to nejdelší z celého CD – „Kurgal“ má přes 9 minut. Má podlouhlý nástup, pak se rozjede a hrne plochy zvuku, následně zvolní, aby vznikl prostor pro sólo, které se přeline do druhé části songu, zase mírně melodicko-techničtější. Celou skladbou provází ústřední riff. Věc končí tak trochu neurčitě, jako by bylo v povětří i nějaké pokračování.

Musím říct, že ačkoliv jsem čekal spíš black/death metal, jedná se z větší části o melodic core. Kupříkladu grafika alba ve mně vzbuzovala jiný dojem než hudba samotná. Zvukově je album hodně kvalitní, vyváženě namixované nástroje hýřící originálními riffy i melodickými vyhrávkami, kombinace vokálů a prokomponované instrumentální pasáže, i prvky tvrdších stylů se zde objeví. Celé album má jakousi těžkopádnou atmosféru, barevně protkanou disonancemi, menšími sóly a velmi hutnou basou, která se často také spustí s kytarou do dvojhlasu. Bicí už jen příjemně doplňují celý celek, i jednoduší a opakované části jsou zdobené a rozvíjené, technicky, energicky.

Myslím si, že hudbu Architects of Aeon ocení hlavně muzikanti, je to zážitek. Oceňuji pokročilé muzikatské a instrumentální techniky, je to zároveň i podívaná, viz výše uvedené video k songu „Kurgal“. Úžasný prožitek, kus rozmanité hudby. Ta může být chvilku klidná až nudící, pak najednou přidá na intenzitě a nakonec vygraduje do rychlosti a brutálních variací… až ztrácím slov.

Kytara, zpěv – Chris

Bicí, zpěv – Frank

Baskytara, zpěv – Philipp

Tracklist

 1. Koloss
 2. Terrra
 3. Where Wolves Go to Die
 4. Abyssos
 5. Aidelos
 6. Kurgal

AoA

Recenze: Architects of Aeon – Koloss

8.2 Dost dobrý

Klady
Instrumentální pasáže
Atmosféra
Zvuk alba
Kytary
Basa
Bicí

Zápory
Občas zpěvy
Album by mohlo být delší (39 minut)

 • Skladby 9
 • Originalita 7
 • Produkce 8
 • Zpěv 7
 • Instrumentální složka 10
 • Hodnocení Čtenářů (10 Hodnocení) 8.7

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x