Přiznám se, že polské kultaře Besatt poslouchám dlouhodobě, patří mezi moje velmi uctívané skupiny a vše co udělají, jim zhltnu i s navijákem, a to platí i o poslední řadovce „Anticross“, vycházející z útrob labelu Zero Dimensional Records v průběhu minulého roku. Ať už Besatt hráli svůj devadesátkový black  se „skřetím“ vokálem a samým Satanem a Bafometem, nebo vyrukovali s masivním, techničtějším a thrashem ovlivněným zvukem, vždycky v tom byl obsažen otisk Besatt. Pokaždé to mělo jakési nepopsatelné kouzlo. Každé období mělo jasně definovatelná pozitiva, jež nešla přehlížet. Jistě, některá alba byla slabší, jiná silnější, tak už to bývá. Hlavně v případě prachem zašlých kapel. Řekl bych však, že i když Besatt udělali krok zpět, jako například s předchozí fošnou „Nine Sins“, nebo nahráli desku skladbami blíže k průměrnosti (Triumph of Antichrist“), pořád to mělo jistou úroveň. 

„Anticross“, je albem, které Besatt posouvá do pro ně novátorských končin, ale vám budou velmi povědomé, pokud sledujete současnou black metalovou scénu. Od první skladby „Engraved Face“ po závěrečný hymnus „Regnum Satanas“  posluchače čeká rituál, s jehož procesem si Besatt oblékli obřadní róby a vydali se na cestu okultních chorálů, které v tomto případě platí za velmi důležitou součást „Anticross“.

Chorály tvoří opravdu silnou okultní atmosféru, která posluchači místy podlomí kolena pod tou tíhou spirituality. Už stačí jen ovonět místnost, ve které se nacházíte, kadidlem, zapálit svíčky a o duchovní rozpoložení nedaleko transu je postaráno. Standardní postupy, na něž jsou fanoušci Poláků zvyklí, zůstaly zachovány. Výrazné riffy definující podobu skladeb nápadnými melodiemi, tentokrát ale ubylo thrashových vlivů. Kytarové duo Colossus a Astaroth vsadilo na modernější postupy. Průběh riffů není nahrán v jednoduché linii s jediným cílem –  přímočaře prorazit ušní bubínky posluchače. Linky se rozpadají do více melodičtějších a jemnějších partů, díky tomu album působí promyšleněji. Když to přeženu, přitáhnu za uši a možná nebudete souhlasit, občas zde cítím dotek vlivu polské veličiny Mgla. A i kdyby, alespoň jako přirovnání tohle jméno postačí, aby si každý představit, jak jsou Besatt vzdálení svojí původní formě. 

Besatt se se svým posledním počinem „Anticross“ silně inspirovali tím, co frčí na současné black metalové scéně a co se lidem líbí, k tomuto obrazu se přizpůsobili, nebo měli chuť zkusit něco nového. Přeci jen, Besatt jsou pionýry polského black metalu, mohou si dovolit absolutně všechno, a nikdy to nebude na úkor jejich rukopisu, jemuž jsou od 90. let věrní. Každopádně, je to nakonec jedno, protože to funguje a kapele nový kabát obřadnosti a místy rozmáchlé epičnosti sluší. „Anticross“ při tom absorbuje veškeré prvky, na které jsme byli u Poláků zvyklí. Výrazné a agresivní riffování, podpořené rytmikou tvrdou jako skála a akustickými linkami, ten všechen chaos je hnán do bitvy nakřáplým skřekem Beldaroha a jakmile vás v písni „Battle“ obklopí bitevní pole s epickým vygradováním dějství, v němž vás pekelné mocnosti za znění mocných sborových chorálů a majestátních riffů roznesou na kopytech, budete lapat po dechu a před svou smrtí spatříte mnoho výjevů, které určitě nepatří do tohoto světa, než nadobro vypustíte duši do náručí pekelných. Pokud vám ale vadí okultní scéna, označujete jí za trend a měli jste rádi klasickou podobu Besatt, budete klít. „Anticross“ je mezníkem v diskografii Beldarohovy skupiny, který staví křižovatku a já jsem zvědavý, kterou cestou se Besatt vydají příště. Utečou na známé teritorium, nebo budou putovat vstříc novým výzvám a možnostem současné hudby?

Tracklist:

1. Engraved Face

2. My Sacrum

3. Rotten World

4. Battle

5. Brings the Light

6. Hellish Circles

7. In My Veins, In My Heart

8. Regnum Satanas

Sestava:

Beldaroh – basa, vokály

Astaroth – kytary

Exernus – bicí

Colossus – kytary

Žánr: black metal

Země: Polsko

Label: Zero Dimensional Records

Datum vydání: 01.09.2017

Délka: 44:11

Stránky kapely

 

Recenze: Besatt - Anticross

0.00
8.5

Skladby

9.0/10

Originalita

8.0/10

Produkce

9.0/10

Zpěv

7.5/10

Instrumentální složka

9.0/10

Klady

  • Okultní až epická atmosféra
  • Skvělé instrumentální podání a výrazné nápady skladeb
  • Tradiční rukopis Besatt, jehož poznáte mezi stovkami kapel, byl zachován i přes rázný vývoj
  • Tvrdá, přes to dokonale čitelná produkce
  • Kvalitní rytmická sekce (čitelná a kvalitní basa, skvělé bicí postupy). Kapela je dokonale sehraná!

Zápory

  • Komu vadí occult black metal, nechť si desku ani nepouští

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x