Němečtí deathmetalisté Deathrite mě až donedávna míjeli a při poslechu jejich aktuální desky „Nightmares Reign“ mám čeho litovat, už i proto, že jejich domovké Drážďany mám téměř za rohem. První eponymní desku vydala tato pětice už v roce 2011 a během let jim podařilo získat pozornost nejprve lokálního labelu Per Koro Records, následně přešli k daleko známějším Prosthetic Records, aby se svou letošní novinkou zakotvili u Century Media, což je samo o sobě pořádný úspěch. A dlužno dodat, že úspěch zasloužený!

„Nightmares Reign“ je totiž velmi důstojným vstupem na velkou scénu. Ačkoliv se v promo materiálech často objevuje spojení „death metal/grindcore“, grindu tu naleznete jako šafránu, osm skladeb se nese v duchu špinavého death metalu, který se sype ve středním tempu, a místo ekvilibristických nástrojových onanií se soustředí na neurotickou nasranost. Místy jako by se v Drážďanech usídlil duch raných Entombed, vokál mi zase připomíná legendárního Johna Tardyho, berte to nicméně jen jako nápomocné vodítko, v žádném případě se nejedná o kopírku Entombed či Obituary. Deska Nightmares Reign nabízí osm skladeb s poměrně velkorysou stopáží více než čtyřiceti minut, během kterých kapela namíchala koktejl nekompromisních drtiček a atmosférických kytarových harmonií, kterým hraje do noty povedený zvuk. Poměr obou tváří této desky je umně vyvážený, vzteklý death’n’roll se prolíná s instrumentálními pasážemi nenuceně a nálada se tak volně přelévá tam a zpět. Vokálu nechybí pořádná porce čistého zla, byť bych místy uvítal větší variabilitu než pouhý thrashový murmur.

„Nightmare Reign“ je velmi dobrá deska, která dává najevo, že Deathrite dozráli v originální kapelu, která vědomě čerpá z klasiků žánru, nepoddává se však nostalgii a našla si svou cestu. Kompozičně sevřená a kompaktní deska působí na první dojem až težkopádně a musel jsem si ji pustit několikrát za sebou, abych podlehl zejména výborné práci kytar, která eskaluje v závěrečné epické poloinstrumentálce „Temptation Calls“ – na ploše devíti minut se kapela nadechla k fantastickému výkonu a už jen kvůli této skladbě byste se u Deathrite měli zastavit i vy.

 

 

7.8

Skladby

8.0/10

Originalita

6.0/10

Produkce

9.0/10

Zpěv

7.0/10

Instrumentální složka

9.0/10

O autorovi

Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x