Polsko je nepochybně metalovou velmocí. Nejen že odtamtud pochází řada mezinárodně proslulých extrémně metalových kapel, ale má také silné undergoundové podhoubí, zejména to black metalové. Podobně jako v Česku ale tamní scéna nemá výrazné zastoupení moderní deathmetalové mutace jako je slam, slamming brutal death metal nebo deathcore. O polském death metalu jsme pokecali s vokalistou jedné ze známějších aktivních polských brutal detah kapel Indignity.

1. Ahoj Mateuszi! Jak bys shrnul letošní rok, co se týče činnosti tvé kapely Indignity.

Není to úplný med tahle doba, ale ušlo to. Zahráli jsme pár dobrých koncertů a ve zkušebně se taky daří. Mohlo to být ale lepší.

2. Řekni nám něco málo o Indignity. Jak jste se dali dohromady? Chtěli jste hrát brutal death hned od počátku?

Do kapely jsem nastoupil po Kilasovi, který s Indignity nahrál „Realm of Dissociation“. Ze začátku byla kapela stylově blíž klasickému death metalu, ale postupně jsme se začali přiklánět víc k brutal death metalu. Kapela mě oslovila po Kilasově odchodu a po chvilce rozmýšlení jsem se rozhodl do toho jít. A potom jsme začali zkoušet a hrát.

3. Co tě přivedlo k slamu a brutal deathu? Bylo v době, kdy jsi začal s hraním muziky, v Polsku více aktivních brutal death a slamových kapel?

Byl jsem zapálený do muziky už od dětství. Hlavní podíl na tom měl můj starší bratr, který mě odchoval na deathu, thrashi, blacku a grindu. Postupně jsem pak začal objevovat brutal death metal, nejdřív ze zinů, potom z internetu. V té době v Polsku nebyly slamové kapely. Z brutal deathu tu byli Damnable, Yattering nebo Reinfection.

4. Vloni jste nahráli split s americkou kapelou Kroophile. Jak tato spolupráce vznikla?

Nahráli jsme tři songy v Heinrich Studio a po zvážení jsme si řekli, že by bylo fajn, kdyby vyšly jako splitko. Oslovili jsme Krocophile a split nakonec vyšel u britského labelu Rotten Music.

5. Češi často spekulují o tom, proč tato země nemá „české Behemoth“, nebo zkrátka skupinu s větším zahraničním úspěchem. Je zde ale i odvrácená stránka polského úspěchu. Nevede to k příliš mnoha napodobeninám a tím pádem i ke stagnaci?

Má to klady i zápory. Je fajn, že se Polsko může chlubit kapelami, které dosáhly úspěchu v zahraničí. Často ale tím, jak stoupá jejich reputace, kapely mění styl a většinou to stojí za houby (ne vždy samozřejmě). Potom se najde řada kapel, které kopírují styl úspěšnějších sestav, a pak člověk všude slyší slabší klony.

6. Goregrind měl ve zlaté éře  žánru silné zastoupení jak v Polsku, tak v Čechách, ale zdá se mi, že slam a moderní brutal death v obou zemích už tolik kořeny nepustily. např. čeští Epicardiectomy jsou jednou z nejoblíbenějších slamových kapel vůbec, ale popularita u domácího publika úplně neodpovídá jejich úspěchu v zahraničí.

V době, kdy death a brutal death metal vznikaly, měly silné zastoupení také v Polsku. Měli jsme řadu dobrých kapel. Tou dobou (pozn. v 90. letech) tento styl také poslouchalo mnohem víc lidí než teď. Slamu v Polsku holduje skutečně jen malá skupina lidí. Je tu pár slamových kapel, ale nejsou moc v centru hudebního dění. Trochu mě překvapilo, že podle tebe jsou Epicardiectomy v Čechách tak přeceňovaní, myslel jsem, že jsou u vás oblíbení. Sečteno a podtrženo, slam v Polsku moc populární není. Všemu vládne black metal.

7. Zdá se, že máte dobré konexe v Čechách s kapelami a s promotéry, a že vás lidi rádi vidí na domácích pódiích. Co si myslíš obecně o vztahu české a polské scény? Myslíš si, že se v poslední době více sbližují?

Jednu dobu mi přišlo, že hrajeme častěji v Čechách než v Polsku. Musím říct, že tam fakt rádi hrajem, čeští metaláci jsou super. Ano, myslím, že se v posledních letech čím dál častěji polské kapely vyjíždí do Čech a naopak.

8. Můžeš nám říct svůj názor na polské labely? V Polsku máte větší vydavatele jako Agonia Records, kteří spolupracují se známějšími slamovými či brutal death kapelamy, dejme tomu s kapelou jako Visceral Disgorge, ale asi to není label, který by nějak zvlášť podporoval místní metalový underground. Jaké jsou další domácí labely, které vydávají extrémní muziku?

Máme vydavatelství jako Selfmadegod, Madlion a Defense Records. Ale polský death metal a slam většinou vychází v zahraničí.

9. Máš rád polský black metal? A doporučil bys nám nějaké mladší nebo méně známé kapely?

Jasně, některé polské black metalové kapely mám fakt rád. Například Infernal war, Anima Damnata, Plaga, Temple Desecration, Voidhanger, Nekkrofukk, Mgła a řada dalších. Co se týče slamu můžu doporučit Fetol, z brutal deathu Dismembered Flesh Mutillation a FAM a z goregrindu Vaginal Cum.

10. Můžeš nám prozradit, co s kapelou plánujete do budoucna?

V tomto okamžiku nemůžu říct nic konkrétního. Plánů je spousta. Zatím se nejvíc soustředíme na skládání nového materiálu.

O autorovi

Satan is real.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x