Dark Seal je kapela, která si rozhodně zaslouží pozornost, a ne zůstat pouze v českém UG. Tímto rozhovorem bychom vám rádi odkryli pozadí této kapely a pokusili se uspokojit vaší zvědavost.

 

1. Zdravíčko, loni na podzim jste vydali novou desku „Pagan Thoughts vol. 2“, jak ji hodnotíte s odstupem pár měsíců a je něco, co byste na albu změnili?

Nejlépe to asi mohou ohodnotit hlavně posluchači a fanoušci, ale co se týče naší bandy, hodnotíme to jednoznačně kladně. Oproti prvotině je tam znatelný posun po zvukové stránce a deska se nám myslím povedla. Dali jsme do toho hodně, jak ze sebe, tak i finančně, nemáme žádné sponzory, takže to nebylo jednoduché.

2. Jak dlouho a kde jste album nahrávali? Probíhalo nahrávání v klidu nebo se objevily i nějaké komplikace?

Desku jsme dávali dohromady cca týden, jedna věc je samotné nahrávání a druhá věc pak mastering a různé dodělávky, potom poslechy a korekce, tady musím vyzdvihnout Crudelise, který ve studiu Sonidos strávil hodiny se zvukařem a musel to poslechnout snad 100x, aby to bylo vše na 100%. Komplikace se objevila až při vydání desky, kdy nás chtěl člověk jménem Petr Junek okrást o peníze. Ve zkratce vzal zálohu a nic neudělal, ale nakonec se to podařilo dotáhnout, řešili jsme to pak s firmou Fermata sami napřímo a CD je hotové a to je hlavní.

3. V čem vidíte největší posun oproti prvnímu albu, hudebně tak i co se týče textu?

Hlavní posun je určitě ve výběru studia Sonidos v Brně, což mělo za následek kvalitní zvuk, který CD nepochybně má. Velmi nám pomohl při nahrávání Zdeněk (majitel studia), který z nás „vymáčkl“ maximum. Hudebně se myslím neseme stále na podobné vlně, snad jsme oproti prvotině trochu vyzráli. Určitě velmi dobré je, že se na skládání songů podílíme oba kytaristi a zpěváci (tzn. Vonkollage + Crudelis), což má za následek hudební pestrost songů. Textově jsme myslím nijak neodbočili od vytyčené cesty a zatím to nehodláme nějak výrazněji měnit.

4. Z nového alba vzešel i klip k písni „Cesta Osudu“, zajímaly by mě dvě věci, jak probíhalo natáčení a proč jste si zvolili zrovna pro klip Cestu Osudu?

Natáčení probíhalo koncem listopadu 2015 na boskovickém hradě, byla to sranda, ale i tvrdá práce. Teploměr ukazoval něco kolem nuly a tři nebo čtyři hodiny jsme tam běhali v tričku. Co se týče výběru songu, měli jsme vybrány dvě nebo tři sklady a nakonec padl los na Cestu Osudu vzhledem k zajímavému tématu této písně. Že to byla volba dobrá, ukázal samotný výsledek.

 

 

5. V roce 2014 proběhla v kapele personální změna na postu bubeníka, měla tahle změna nějaký vliv na novou tvorbu Dark Seal?

Myslím ani ne, protože velká část materiálu byla při jeho odchodu již hotová, jen se posunulo vydání alba, protože jsme vše museli od nuly znovu nazkoušet.

6. Jaké jsou vaše hudební ambice pro rok 2016 a můžeme se po klipu těšit i na nějaký záznam z koncertu?

Chtěli bychom koncertovat a snažíme se o sobě dát vědět. Nad live nahrávkou jsme zatím nepřemýšleli, i když nám to nabízeli přátelé z kapely Welicoruss, se kterými jsme hráli v listopadu 2015 na jejich oslavě 10 let na scéně, ale nakonec jsme zvolili zmíněný kvalitní hraný videoklip. Uvidíme, co přinese čas, nezavrhuji to.

7. Taky se musím zeptat, jak jste měli úspěšný rok 2015, co se týče koncertů, a můžete vypíchnout nějakou konkrétní zastávku, kterou jste si nejvíc užili, a jaké jsou vaše koncertní plány na rok 2016?

No byly akce lepší i horší, jsme v undergroundu, není to vždy úplně super, ale nestěžujeme si. Koncerty si užíváme, děláme to pro zábavu a je to vždy o tom, jak reagují fanoušci. Jednoznačně jedna z nejlepších akcí za 2015 byla vaše akce v Ostravě, zvuk a pořadatelská služba na výbornou a fanoušci, to bylo fantastické. Tento rok se těšíme v létě na Agressive Music Fest + Folkmetal Fest + Rockové Chrlení, které je přímo v Brně, a bývá tam něco kolem 1000 lidí a koncem února Occultitalian Shadow + Noc Besov na Slovensku, kde jsou velmi dobří fanoušci, rádi zde hrajeme. Na podzim pak chystáme Pagan Black Night vol. 9, což je naše akce v Brně. Je toho zatím docela dost a jsme rádi, dokonce musím nějaké akce i odříkat, vzhledem k vytíženosti členů kapely v jiných projektech.

8. Jak vidíte sebe či kapelu za rok nebo pět, deset let? Je nějaký cíl, který byste jako kapela chtěli dosáhnout? Nějaký festival, společné tour s nějakou kapelou, určitý vydavatel atd.?

Po pěti letech chodu kapely z toho mám dobrý pocit, dostali jsme se do povědomí lidí a máme slušný okruh fanoušků, což je velká odměna za odvedenou práci. Že to není vždy jen o zábavě, asi nemusím zdůrazňovat. Kde budeme za pět nebo deset let, se ukáže, nicméně bychom rádi zůstali v nastaveném směru a odehráli co nejvíce kvalitních akcí. Chtěli bychom se dostávat pokud možno co nejvíce na kvalitní letní festy a nemusí to být jen tvrdého ražení, s tím co hrajeme, dokážeme zaujmout nejen fanoušky black metalu. Malé tour jsme již jeli v roce 2014 s Inferno + Besatt a doufáme, že se do budoucna zase podaří něco takového zorganizovat. Nějakou konkrétní kapelu vyhlédnutou nemáme, spolupracujeme v tomto směru se spřátelenými bandami z ČR. Rádi bychom se též podívali i někam do zahraničí, nějaké „první vlaštovky“ jsme již řešili. No a co se týče vydavatele, rádi bychom měli někoho, kdo by se o nás staral stabilně, nemáme konkrétní firmu. Spolupracujeme s Murderous, CD jsou v jejich nabídce, ale věci kolem kapely si kompletně řídím zatím sám.

9. Hudba Dark Seal je také nepochybně inspirována pohanstvím. Co pro Tebe a kapelu znamená pohanství?

Pro mě je pohanství moje životní filosofie. V rámci možností se snažím žít a přemýšlet v souladu s přírodou. Nejsem věřící ve smyslu křesťanství atp… věřím v sílu přírody a celého vesmíru kolem nás, to je pro mě tzv. „Bůh“. To, o čem hraju, tomu věřím, není v tom žádná póza. Zbytek kapely s tím problém nemá, jsme myslím tak nějak stejně naladěni.

 

10. Jste undergroundová kapela, zajímalo by mě, jak se na tuhle hudební kulturu díváte a jak vnímáte fanoušky třeba i vaše?

Podle mého je tahle skupina lidí jedna velká rodina a jsem tomu rád. I když by se samozřejmě daly vyjmenovat i nešvary a různé negativní aspekty. Takže jednoznačně pozitivně, mám rád setkání s lidmi z kapel, s fanoušky, pokecat, zablbnout a tak… Spousta našich fanoušků jsou zároveň i naši kamarádi, máme je rádi a vážíme si jejich podpory, bez nich bychom nebyli nic.

11. Na konec trochu kýčovitá otázka, ale co byste vzkázali fanouškům?

Jak již bylo zmíněno výše: Děkujeme za vaši podporu. Děkujeme, že chodíte na akce a podporujete underground, vážíme si každého a vždy budeme pro vás rádi hrát naši hudbu. Na viděnou !!

SLAVA !!!

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x