Ahoj! Představ nám prosím Grimner pověz nám něco o své roli v kapele. Kdy byla kapela založena? Odkud pocházíte? Jaké jsou vaše cesty? Co vše jste již vydali?

Ahoj! Jmenuji se Ted, jsem hlavní kytarista a zpěvák. Ostatními v kapele jsou Marcus (rytmická kytara a vokály), David (basa), Koff (klávesy), Johan (flétny, mandola, dudy) a Henry (bicí). Následující koncerty v Čechách s námi nicméně odjede zaskakující flétnista Kristofer.

Kapela byla založena v roce 2008 ve švédské Motale. Já a Henry jsme ji založili okamžitě po ukončení činnosti naší předchozí kapely, která hrála melodický death metal. My dva jsme cítili, že chceme hrát něco jiného, což se ale ostatním v kapele nezamlouvalo, tak jsme se rozpadli. Pak jsme sehnali další muzikanty a nyní máme po pár personálních změnách opravdu silnou sestavu.

Za dobu své existence jsme vydali tři EP a dvě dlouhohrající alba: A Call For Battle (EP 2010), Färd (EP 2012), Blodshymner (2014), De Kom Från Norr (Acoustic EP 2015) and Frost Mot Eld (2016).

Co hrajete za styl? Jak vypadají vaše koncerty, co od vás mohou očekávat čeští fanoušci?

Obvykle říkáme, že hrajeme folkmetal severského/vikingského stylu. S námi můžete vždy očekávat energické a strhující představení, to je prostě jistota. Na pódiu vždy hrajeme na 110 procent a nadcházející turné v tom nebude jiné.

Docela často hrajete za hranicemi Švédska. Bylo těžké najít si cestu do zahraničí? Co vám v tom pomohlo?

Začátky byly těžké, to je pravda. Nejzásadnější věcí na začátku bylo, že jsme neměli moc fotografií ze živého hraní, takže bylo těžké dokazovat pořadatelům, že stojí za to si nás zvát. Také jsme za tu dobu ohromně vyrostli jako muzikanti i jako performeři na pódiu, takže kvalita našich vystoupení se oproti tomu, jak jsme začínali, ohromně zlepšila. Časem jsme získali skvělé ohlasy od publika i v reportážích z našich koncertů, také náš label Despotz Records nám byl skvěle nápomocný, takže je to vlastně celá řada věcí, které nám umožnily začít hrát v zahraničí.

Mohl bys pro nás zkusit srovnat vaše ostatní evropské koncerty s těmi švédskými? Kde vidíš největší rozdíly (jakéhokoliv typu), co je naopak podobné?

Největším rozdílem je možná to, že se zdá, že je ve zbytku Evropy víc festivalů, které se věnují našemu hudebnímu stylu. Ve Švédsku máme samozřejmě také hromadu metalových a rockových festivalů, ale lidé se tam pořád ještě opravdu neotevřeli myšlence kombinování metalu a folku. Jižně od nás je ten styl daleko více oceňován. Mimo tohle si nemyslím, že by mezi švédskou scénou a scénou zbytku Evropy byly další zásadnější rozdíly.

Máte rádi cestování Evropou, absolvování všech těch dlouhých štrek?

Ano, milujeme být na cestách. Je to tvrdá práce a vyžaduje si oběti, ale za možnost hrát hudbu, kterou milujeme, pro nové i stávající fanoušky, to všechno stojí. Neustále pracujeme na tom, abychom byli schopni odjíždět čím dál delší turné.

Který váš koncert se ti nejvíce vryl do paměti a proč?

Mně osobně nejvíce utkvěl v paměti německý Hörnerfest, kde jsme hráli v roce 2016. Náš hrací čas byl značně brzký o druhém dni festivalu, tím pádem jsme od toho příliš nečekali. Když jsme ale dokončili zvukovku, zaznamenali jsme, že se před pódiem sešlo hodně lidí, kteří se přišli podívat na to, jak hrajeme. Když jsme hráli, bylo to absolutně šílené a úžasné, lidé vepředu dokonce zpívali s námi, přestože jsou naše písně ve švédštině. V tu chvíli jsme si uvědomili, jak dlouhou cestu jsme jako kapela od našich začátků urazili.

Máte z cest nějaké vtipné historky? Pochlubíš se nám s tou nejlepší? 🙂

Nejsem si jist, jestli je to ta nejlepší, ale loni během našeho turné Frost Mot Eld Tour jsme měli ve Vanaheimu jako support naše kamarády a v klídku jsme to tam s nimi odehráli místo jejich kytaristů. Jednou jsme zase měli za support Stáilinn Drakk, jejichž klávesák bývá oblečený jako kouzelník s róbou a špičatým kloboukem s hvězdičkami a měsíčky. Takže jsme jednou odjížděli z koncertu na ubikaci a obdrželi jsme telefonát od jiné kapely, že mají problém s dodávkou, takže se trochu zpozdí. Protože jsme bez nich nemohli jít dovnitř, stáli jsme před domem kytaristy a čekali na ně. Očekávali jsme, že jim to bude trvat řekněme tak půl hodiny, ale najednou jsme slyšeli zvuky zvracení, linoucí se od křoví za námi. Otočili jsme se a tam stál kompletně oděný a společensky unavený kouzelník, ohnutý přes to křoví. Zvolal: “Hej kluci!” Na což jsme odpověděli: “Všechno v pohodě, Merline?” “Jasně!” (Nebo něco na ten způsob.) My jsme si prostě nikdy nemysleli, že by se nám mohlo poštěstit vidět moudrého černokněžníka zvracejícího na silnici, a on nás vyvedl z omylu. Jsem si jist, že mu nebude vadit, že jsem to na něj prásknul, sám rád vypráví neuvěřitelné historky, v nichž figuruje.

Znáte něco z české metalové scény? Některé kapely? Máte zde přátele? Je něco, na co se těšíte, že v Čechách spatříte? 🙂

Já osobně toho o české scéně bohužel moc nevím. David mě nicméně seznámil s tvorbou ostravských Malignant Tumour a ti jsou podle mě opravdu výborní.

V Čechách plánujeme udělat zajížďku a navštívit kostnici v Sedlci, na což se těšíme. Samozřejmě se taky těšíme na to, že navštívíme nějaké hospody v Praze, pokud na to zbyde čas, protože česká pivařská kultura je téměř legendární. Ale nejvíc ze všeho se těšíme na to, jak si zahrajeme a budeme potkávat lidi.

Jaké jsou vaše ambice a sny? Čeho chcete s kapelou docílit?

Naším cílem je dostat Grimner tak daleko, jak to jen půjde. Doufáme, že jednou se tomu budeme věnovat “na plný úvazek”, takže budeme moct plánovat opravdu dlouhá turné a hrát po celém světě. To je to, co milujeme, takže by byl sen mít minimum překážek v cestování za koncerty.

Díky za rozhovor. Chcete ještě něco vzkázat českým fanouškům? 🙂

Taky děkujem, bylo nám potěšením! Chceme jen říct, že se nemůžeme dočkat, až vás všechny uvidíme a budeme vám moct z pódia předat vše, co umíme, a propít se s vámi až do rána. Připravte se na bitvu!

České GRIMNER TOUR proběhne ve dnech 25.-27.5.2017 na těchto zastávkách:

25. května: České Budějovice, Fabrika

https://www.facebook.com/events/1700748846881929

26. května: Praha, Nová Chmelnice

https://www.facebook.com/events/1254478801314974

27. května: Ostrava, Barrák

https://www.facebook.com/events/1813293348919445

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x