Pří brouzdání na netu narazí člověk na hodně zajimavých lidí a mezi ně patří i Igor Botko. Bělorus žijící v Brně je umělec, bubeník v běloruské kapele Vein of Hate a k tomu ještě cca měsíc zpátky ovládl paličky u brněnských Vanguard. Igor pochází ze země, o jehož scéně toho moc nevíme. Tak pojďte prostřednictvím následujících řádků zkusit běloruský metal.

Ahoj Igore. Tvá rodná země je Bělorusko, o jehož tamní scéně se v České republice moc neví. Mohl bys nám jí popsat?
Ahoj! Nejprve bych měl říct, že v současné době má běloruská scéna mnoho dobrých a zajímavých kapel. Některé z nich jsou trochu známé i za hranicemi země, například RASTA nebo GODS TOWER. Ale zároveň tu máme situaci, kdy lidi moc nechodí na místní koncerty. Také tu není moc metalových médií a chybí tu rockové kluby. Máme jen dva letní festivaly… Pro běloruskou kapelu je dobré, když bude co nejvíc jezdit po zahraničích zemích.

Jaké byly tvé hudební začátky?
Jako fanoušek jsem začal, když mi bylo 9 let. Našel jsem si Metallicu, Nirvanu, Bon Jovi atd. Postupem času jsem vyhledával extrémnější hudbu a oblíbil si Hypocrisy, Cannibal Corpse, Morbid Angel, Napalm Death a spoustu dalších death a black metalových kapel. Jako muzikant jsem udělal své první kroky asi v roce 2004 s basovou kytarou, ale to nebylo na dlouho. V roce 2005 jsem začal hrát na bicí a strašně to miluju. V tom samém roce jsme založili naši kapelu VEIN OF HATE.


V Bělorusku je registrováno více než 300 kapel. Většina je z Minsku a Gomelu. Proč?
Je fakt, že Gomel a Minsk jsou nazývány “hlavními metalovými městy”. Gomel je domovským městem některých slavných metalových kapel a ty mají vliv na spoustu mladých muzikantů. Minsk – to je hlavní město v mnoha smyslech, včetně metalového života. Je tu hodně studií, klubů a dalších součástí metalového průmyslu. Nicméně, to je pouze můj názor.

Jsi bubeníkem Vein Of Hate od roku 2005. Jak jste se dali dohromady a jak vzpomínáš na první kroky jako člen kapely?
Vein Of Hate jsme založili ze srandy. Fakt. Neplánovali jsme žádnou vážnou práci s kapelou. Jen jsme si hráli, ale za pár měsíců přišla první pozvánka na koncert, a pak jsme pokračovali s kapelou o něco vážněji.


Natočili jste tři dema během prvních dvou let, ale potom přišla čtyřletá pauza. Co za tím stálo?
Myslím, že to je běžný problém většiny kapel po celém světě – problémy se změnami členů. Bylo to pro nás těžké období. Jo, odehráli jsme hodně koncertů, ale Vein Of Hate prošel velký počet muzikantů, díky čemuž jsme neměli silnou sestavu pro vytvoření kompletní nahrávky. Až na konci roku 2011 jsme konečně získali sestavu, která nám dovolila vytvořit album.

Dali jste o sobě vědět s vydáním dvou singlů v letech 2011 a 2012, jenž se objevily na EP „St. Atrocity“. To se pak stalo základem vašeho debutu „Dualist“. Jak vznikal materiál a nahrávání?
Všechny písně v kapele vznikly díky našim zkouškám. Všechno, co jsme udělali, jsme dělali společně v naší zkušebně. Takový je náš způsob práce. Některé písně na albu jsme hráli na koncertech od roku 2008 a některé písně jsme dokončili jen 1–2 měsíce před nahráváním.

Dualist“ je hodně živé album a nabízí mix technického death metalu, kde mají své místo jak melodické, tak i klasické death metalové postupy. Jak jste přišli na takovou kombinaci?
Hm, to je pro mě velmi těžká otázka, protože my v kapele o tom nikdy nepřemýšlíme a moc nás nezajímají témata nebo styly. Prostě hrajeme tak, jak to cítíme. Jen tak. Jistě, jsme ovlivněni mnoha různými kapelami, ale finální produkt je náš pohled na extrémní hudbu.

Co plánujete s Vein Of Hate v blízké budoucnosti? Můžeme očekávat nějaký koncert v České republice?
Nedávno jsme vydali dva úplně nové songy jako maxi-single “Non-organic placebo for a victim”. Takže to plánujeme podpořit, co nejvíc to bude možné, a pokusíme se zabookovat nějaké festivaly, včetně České republiky. Příští jaro plánujeme české turné, možná i s nějakými českými kapelami. Počkejte na novinky.

Přejděme teď k tobě. Žiješ v Brně, kde pracuješ jako architekt. Jak je to dlouho, kdy ses přestěhoval do České republiky a jak to zvládáš s hraním v kapele?
Bydlím v Brně asi 1,5 roku, ale nepracuji tu jako architekt. Architekt byla moje profese v Bělorusku. V Brně dělám něco jiného, ale práci architekta si tu hledat nemíním. Když jsem se přestěhoval do Česka, potřebovali jsme najít jiný způsob jak pracovat a komunikovat. Takže teď pracujeme dálkově, pomocí internetu si posíláme vzájemně nápady.

Brno je domovem spousty metalových kapel napříč různými žánry. Takže otázka je – znáš nějaké brněnské kapely?
Bohužel moc kapel z Brna neznám. Dlouhé roky jsem znal ROOT a před několika lety jsem poslouchal INNER FEAR, ale nejsem si jistý, jestli jsou přesně z Brna. Teď znám taky melodic death metalovou kapelu VANGUARD, kde momentálně působím.

Poprvé jsem zahlédl tvé jméno, když jsi byl uveden jako autor obalu nové desky Six Degrees Of Separation. Už jsi někdy předtím maloval nějaké obaly? Jak vlastně vznikla spolupráce mezi tebou a SDOS?
Samozřejmě, že jsem to dělal už předtím. Dělal jsem každou grafickou práci pro VEIN OF HATE za posledních 6 let. Také jsem pracoval s některými kapelami z Běloruska, Norska a Ruska. Je to můj koníček, který miluju. Jsem docela posedlý vším okolo metalového designu, trička, covery, plakáty atd… Byl jsem opravdu šťastný, že jsem mohl spolupracovat se SDOS. Jsou to extrémně milí lidé a vědí, co chtějí vidět a zároveň tě nechají tvořit tak, jak to cítíš jako umělec. Nechají tě otevřít se, jak chceš. To pro mě bylo perfektní. Doufám, že si tu spolupráci stejně tak užili.

Jestli chceš něco sdělit našim čtenářům, tady je tvé místo…
Nejdřív ze všeho ti chci poděkovat za tento rozhovor. Bylo mi potěšením prezentovat sebe a moji kapelu na Obscuru. Přeju vám všem čtenářům podporovat underground a být otevření pro něco nového a zajímavého. Je to všechno o muzice a životě. Mějte se!

Děkuju za tvůj čas, Štefi

O autorovi

Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x