G: Zdravím za Obscuro! Mohli by ste v skratke predstaviť kapelu Odraedir?

Odraedir: Hudebně se stylizujeme do pagan metalu. Ze strany kytar kombinujeme tvrdší prvky s melodickými a využíváme doprovod orchestrální hudby a folkových nástrojů k vytvoření komplexní kompozice.

G: Ako a kedy kapela vznikla a čo presne znamená jej názov?

Odraedir: Základy kapely byly položeny v roce 2009 v Duhové čajovně u pražské Letné a na Chemickém ústavu Karlovy univerzity na Albertově, kde zakladatel kytarista Petr Matouš potkal bubeníka Davida Urbana a vokalistu Jakuba Držmíška. Postupem času se naše sestava zformovala do současné podoby s baskytaristou Lubošem Růžičkou a kytaristou Markem Brabcem.
Odraedir je v severské mytologii nádoba s medovinou, která tomu, kdo ji pozře, dá schopnost hudebního a poetického vnímání. Říká se, že tato schopnost se do Midgardu dostala prostřednictvím tří kapek, které Odinovi odkáply při pití z Odraediru.

G: Vaše skladby sú typické rozmanitosťou a zaujímavým zvukom. Aké nástroje kombinujete vo svojej tvorbe a ktoré kapely sú pre vás najväčšou inšpiráciou?

Odraedir: Samozřejmě se v první řadě snažíme o zajímavé rytmické i melodické kytary. Ty pak doplňujeme orchestrální hudbou, chóry, flétnami, dudami, houslemi a určitě i dalšími nástroji, na které si teď nevzpomenu 😀
Řekl bych to spíše takto, každá kapela, kterou posloucháme, v nás nechá nějakou stopu. Ta se určitě někdy v budoucnu stane inspirací, ale to nelze brát tak, že by z nějaké kapely přímo proudila inspirace do naší tvorby. Sice občas slýcháme od fanoušků, že jim připomínáme tu či onu kapelu, ale to je přesně o tom, že se ve skladbě objeví nějaký prvek podobnosti a člověk si to hned podvědomě dá do souvislosti. Abych to uzavřel, skládáme hudbu tak, jak se nám líbí, a tedy inspirace pochází z našeho nitra, které je ovlivněno množstvím hudebních vjemů od spousty kapel.

G: Podľa odozvy na youtube sa zdá, že okrem domácich máte aj zahraničných fanúšikov. Aké sú doposiaľ reakcie na váš album Legends of the Dark Times a ako dlho tento album vznikal?

Odraedir: Je to tak, naše alba, trika a nášivky doslova obletěly téměř celý svět, jelikož jsme je zasílali do Spojených Států i do Japonska. Co si vzpomínám, tak všechny recenze vyšly pozitivně a z řad fanouškú máme také pozitivní ohlasy… ty negativní se zatím nikdo neodvážil zmínit 😀
Jelikož to bylo naše první dlouhohrající album, tak jsme hodně promýšleli, jak nejlépe a v klidu vše nahrát v dobré kvalitě a zároveň mít celý proces plně pod kontrolou. Bohužel jsme několikrát narazili na slepou ulici, a to nám přípravu alba protáhlo na čtyři roky včetně přípravy materiálu.

G: Ktorá skladba je tvoja/vaša najobľúbenejšia a ktoré songy sa tešia najväčšej obľube na koncertoch?

Odraedir: Myslím, že se všichni shodneme na nejnovější nahrané skladbě Path of the Wolf, pak i Choir of Swords, který má rozhodně úspěch i na koncertech díky své svižnosti.

G: Vaše texty sú inšpirované pohanstvom a prírodou. Kto je ich autorom a je pre vás zaujímavá aj slovanská mytológia?

Odraedir: O texty se stará především Jakub, ale některé psal i Petr. Slovanskou mytologii máme v textech spíše okrajově, ale přece jen, a svědkem nám budiž skladba The Rise of Cernunnos z EP Troll’s Cave.

G: Pripravujete v súčasnosti materiál na nové skladby, alebo sa viac venujete koncertovaniu?

Odraedir: No, spíše snažíme se připravovat nový materiál, ale tu a tam i zahrajeme.

G: Kde koncertujete najradšej a aký je váš najlepší zážitok s fanúšikmi?

Odraedir: Teď jsme zažili pár parádních koncertů v Mladé Boleslavi ve Farářově sluji. Mívali jsme oblíbený klub Exit-us v pražských Vysočanech, ale ten je bohužel zavřený.
Rád vzpomínám na festival Darkness over Paradise v Rakousku, kde jsme hráli v roce 2012. Byl to spíše menší festival a taky podle toho tam panovala příjemná atmosféra. Měli celkem dobrou medovinu a s několika fanoušky jsme ji večer popíjeli u ohně. Bohužel se ten festival už nekoná.

G: Aké koncerty chystáte najbližšie? Uvidíme vás aj na Slovensku?

Odraedir: Na Slovensku jsme původně měli naplánovaný koncert tuším v červnu, ale to bohužel nevyšlo. V červenci nás čeká v pražském Vagonu koncert s čínskou folk/heavy metalovou kapelou DreamSpirit, v srpnu pak zahrajeme na Barbar Festu a v říjnu se těšíme do Ostravy na Folk Metal Pilgrims.

G: S ktorými tuzemskými a zahraničnými kapelami by ste si radi zahrali na jednom pódiu?

Odraedir: Když se bavíme o touze zahrát s nějakou kapelou, tak předpokládám, že míříme do sféry „možná někdy“ = „leda tak ve snu“ 😀 Na to odpovím ze zahraničních kapel například Mänegarm nebo Moonsorrow. A z tuzemska… zdejší kraje příliš neoplývají obdobnými kapelami, a tím pádem si ceníme každé dobré bandy 🙂

G: V našich končinách je pomerne ťažké uživiť sa hudbou. Čomu sa venujete v bežnom živote?

Odraedir: Uživit se v České Republice pagan metalem mi zní stejně dosažitelně jako sestrojení perpetuum mobile a skoro až pochybuju, že to je možné i jinde… nicméně výjimky se určitě najdou. Hudba je pro nás prostě koníček, do kterého rádi investujeme.
Řekl bych to takto, když budete mít chuť na sushi, potřebovat nové brýle, výhodnější smlouvu na energie, nějakou pěknou aplikaci nebo nakazit černým kašlem, tak se na nás obraťte 😀

G: Je niečo čo by ste na záver radi odkázali našim čitateľom?

Odraedir: Popřál bych jim pěkný den 🙂

G: Vďaka za váš čas 🙂

Odraedir: My děkujeme 🙂

 

 

 

 

O autorovi

temná duša

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x