Česká kapela InnerSphere se chystá na křest svého EP Enter The Sphere a nás napadlo udělat rozhovor s Tomem, což je jejich kytarysta a zpěvák v jednom.

Ahoj Tome. První otázka bude taková všeobecná. Jak jsi se dostal ke hraní a kteří muzikanti tě nejvíce ovlivnili ve hře na kytaru?

Ahoj! Wow, to už je pěkně dlouho zpátky. Začal sem, když mi bylo pět let. Jako malej capart sem chodil na ZUŠ v Žatci a tam jsem strávil osm krásných let hraním na španělku. Ani nevím, kde mě to popadlo, protože v rodině nikdo k hudbě netíhnul.
Nicméně po těch osmi letech mě hraní dost omrzelo a na dlouhých devět let sem úplně přestal. Začal sem vlastně znovu brnkat až v roce 2012 a rovnou jsem našel uplatnění v kapele Kraake! V té době sem si koupil i svou první kytaru Cort EV
L K6 BKMS a hraju na ní doteď. Vynikající nástroj! =)


Co se týče hráčů, kteří mě osobně úplně nejvíc ovlivnili, tak je to rozhodně Jeff Loomis (Ex-Nevermore, Arch Enemy), Devin Townsend (ex-Strapping Young Lad…) a Mikael
Akerfeldt (Opeth). To jsou mí nejzásadnější vzory. Jeff kvůli jeho naprosto geniálním kytarovým solům, Devin kvůli jeho šílenosti a hudební bezprizornosti a Mikael hlavně tím, jaký feeling v hudbě má.

 

Poprvé jsem tě zaregistroval v klipu ‚The Game‘, když si působil v Mean Messiah. Ovšem pak byla spolupráce ukončená. Co bylo důvodem rozchodu?

      Naše společné hraní bylo ukončeno v červnu 2015, což bylo zhruba rok po vydání klipu k „The Game“. No, ukončili jsme to hlavně kvůli tomu, že jsme každý z jiného těsta a jsme hrozně tvrdohlaví.

      Měli jsme s Danem různé názory na různé věci a dost se to  tlouklo. Nicméně stále jsme zůstali v kontaktu a teď v září k němu dokonce jdeme točit EP!

 

V té době si měl i autonehodu. Co se přesně stalo a byla tvá hudební kariéra v ohrožení? 

Ano, loni v květnu jsem prodělal vážnou autonehodu. V tu dobu mě to úplně úplně vyoutovalo a byl sem čtyři měsíce mimo. Nebylo to lehké období.
Stalo se vlastně to, že jsem na mokré vozovce nezvládl řízení v zatáčce, dostal sem smyk a čelně jsem se srazil s protijedoucím autobusem. Kariéra v ohrožení vyloženě nebyla. Fyzicky sem přeci jen dopadl docela dobře, vzhledem k tomu, jak to mohlo skončit. Byl sem v háji hlavně psychicky a myslel sem, že s hraním nadobro skončím. Chyběl mi elán cokoliv dělat a začínat znovu. To se ale hodně změnilo po mém stěhování do Plzně, kde jsem poznal spousty nových lidí a hlavně Míru, kterej mi dal obrovskej impulz k tomu to dělat dál, takže díky, Míro!

 

Loňský březen jsi spolu s Mírou Litomerickým položil základy pro InnerSphere. Jaké si měl pocity, když si vymýšlel první riffy pro novou kapelu?

První pocity byli takové, že sem si říkal ‚jo, konečně se něco děje, má to smysl! Ty pocity mi zůstaly doteď, protože hudbu dělám se skvělýma lidma a baví nás to, což je to hlavní!

 

Mělo na tebe i vliv stěhování z Žatce do Plzně?

Vliv to určitě mělo! Jak už jsem zmínil, potkal jsem spoustu nových a skvělých lidí, načerpal jsem atmosféru nového města, která mě nabila a zcela pohltila. Je to skvělé město plné skvělých muzikantů a když vidíš ten elán, tak okamžitě popadneš kytaru! =)

 

Na bandzone jste se popsali jako kapela, ve které se propojují vše, co máte rádi. Rozveď to prosím.

Máme rádi každý trošku něco jiného. Každý máme i jiný styl hry, jiný styl myšlení, jiný styl skládání a tohle vše my kombinujeme. Snažíme se to dělat srdcem a vkládáme do naší muziky vlivy kapel, které máme rádi,které nás ovlivnily, což jsou jmenovitě třeba Opeth, Nevermore, Jeff Loomis, Jethro Tull, ale i klasiky jako Tchaikovski, Antoník Dvořák, atd.

 

Ukázky své tvorby dáváte jak na bandzone, tak na facebook. Jak moc je pro vás důležitá zpětná vazba od lidí?

Zpětná vazba lidí je nesmírně důležitá, protože to neděláme pouze pro sebe. Chceme naší hudbou oslovit co nejvíce lidí a předat jim naše emoce, naše myšlenky. Vtáhnout je do našeho světa, do naší sféry. Zatím jsou reakce skvělé a doufáme, že i nadále budou. =)

 

InnerSphere si už prošli i personálními změnami, kde se nejvíc vyjímá jméno baskytaristy Davida Hradílka, i když jako hosta na živá vystoupení. Jak vlastně došlo ke spolupráci a může se stát David stálým členem InnerSphere?

Davida k nám dostal vlastně Míra, který s ním vystupoval v kapele Return To Innocence. David okamžitě nabídku přijal, protože se mu naše hudba líbí a už se doma docela nudil. =D O postu stálého člena samozřejmě uvažujeme, ale není to tak úplně na nás. David má tendence se odstěhovat do zahraničí, takže uvidíme, jak se situace vyvrbí. =)

 

 

Své jste si užili s bývalým bubeníkem, kterého před měsícem nahradil Tomáš ‚Lebi‘ Lebenhart. Jak se vlastně hledá spolehlivý bubeník? V poslední době je po nich fakt sháňka.

To máš naprostou pravdu! Dobrých a spolehlivých bubeníků je jako šafránu a my jsme nesmírně rádi, že se objevil Tom. Vynikající bubeník, vynikající člověk a zavála ho k nám náhoda. =) Krátce po naší květnové premiéře jsme narychlo vzali akci kluků z Neurotic Machinery, kde hrála i Lebiho druhá kapela Alter In Mind. Lebimu se naše hudba hodně líbila a sledoval nás už delší dobu. Slovo dalo slovo a ve chvíli, kdy hledání bubeníka bylo aktuální, v podstatě nebylo co řešit, Lebi byl jasná volba a perfektně zapadl! Je to talent a rychle se učí.

 

 

V současné době natáčíte své debutové EP. Na co se na něm máme těšit a kdo bude na EP zpívat? 

Těšit se můžete na náš stávající materiál, který prezentujeme live, ale bude se jednat pouze o čtyři skladby. Jaké zatím neprozradíme, ale určitě je na co se těšit. Konečně plnohodnotná nahrávka ve skvělé kvalitě. Co se zpěvů týče, s Mírou zpíváme oba, zhruba půl na půl, takže bychom měli zpívat oba.

 

Za dva měsíce budete novinku křtít v pražské Chmelnici. Potýkáš se s nervozitou, než vyjdeš na pódium?

Poslední dobou ano. Krátce před koncertem cítím motýly v břiše, ale jakmile vejdu na podium, přepnu do úplně jiného režimu a rozpoutávám spolu s klukama pořádné peklo. =)

 

 

Kam povedou pak kroky InnerSphere? Máte už v jednání koncerty na podzim, případně zimu a jak je těžké pro novou kapelu, byť s ostřílenými muzikanty, sehnat nějakou akci?

Další kroky jsou rozhodně šířit naše EP mezi co největší počet lidí a tím i získávat nové fanoušky a příležitosti ke hraní! V jednání něco málo máme, říjen máme v podstatě plný, za což jsme strašně rádi. Zájem o nás je a to nás těší a motivuje nás to k práci na dalším materiálu. Můžu prozradit, že v tuto chvíli máme rozepsané dva další songy a měli bychom je odehrát už na křestu v říjnu, takže se fanoušci mají na co těšit! =) Nicméně akce bylo těžké shánět hlavně v létě, kdy jsou festivaly, ale povedlo se nám jich pár odehrát a nabrat tím nějaké fanoušky, což je super!

 

 

Jestli máš něco na srdci pro naše čtenáře, máš prostor.

Chtěl bych všem, ktěří nás mají rádi, říct, že jejich podpora pro nás znamená strašně moc a bez nich bychom nebyli nikdo! Doufám, že se na křestu potkáme se spoustou z nich a že nám zachovají přízeň i nadále. Těm, co nás neznají, bych vzkázal jen to, že by nám rozhodně měli dát šanci. Dobré kapely existují i u nás a my Vám chceme dokázat, že na to máme!

Enter The Sphere!

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x